کد خبر: 3839886
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۵
گروه بین‌الملل ــ نخست‌وزیر کشمیر آزاد پاکستان در انتقاد از اوضاع وخیم جامو و کشمیر گفت: جامو و کشمیر به بزرگ‌ترین زندان باز جهان تبدیل شده است.

به گزارش ایکنا  به نقل از خبرگزاری آناتولی؛ راجه فاروق حیدرخان، نخست‌وزیر منطقه کشمیر آزاد پاکستان امروز سه‌شنبه 12 شهریورماه اظهار کرد: پس از لغو موقعیت ویژه منطقه جامو و کشمیر از سوی هند، این منطقه به بزرگترین زندان باز جهان تبدیل شده است.

وی افزود: اوضاع این منطقه قبل از لغو موقعیت ویژه جامو و کشمیر بد بود، اما الان بدتر شده است. در این منطقه مقررات منع عبور و مرور، قطع تلفن و اینترنت وضع شد و این مسائل زندگی ساکنان منطقه مذکور را مختل کرد. مردم این منطقه در رفع نیازهای روزمره‌شان و تهیه دارو و مواد غذایی با مشکل مواجه هستند.

نخست‌وزیر منطقه کشمیر آزاد در ادامه گفت: در حال حاضر حقوق بشر در جامو و کشمیر نقض می‌شود و این مسئله جنایتی بزرگ در حق بشر است.

وی تأکید کرد: تک‌تیراندازان هندی غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند. پاکستان دشمنی با هند ندارد، زیرا هند همسایه‌اش است. ما مخالف سیاست‌های دولت هند هستیم. اما نارندا مودی، نخست‌وزیر هند پا جای پای هیتلر گذاشته است.

یادآور می‌شود، نخست‌وزیر هند ۵ اوت (۱۴ مرداد) از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد.
طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسائل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.
طبق بند ۳۵ قانون هند، فروش هرگونه اموال غیرمنقول به افرادی که بومی ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع است و ساکن دائمی جامو و کشمیر فردی است که پیش از سال ۱۹۵۴ مقیم این ایالت بوده باشد یا ۱۰ سال دائم و مستمر در آن زندگی کرده باشد.
حزب حاکم بهاریتا جاناتای هند تحت رهبری نارندرا مودی، نخست‌وزیر این کشور از مدت‌ها پیش این منطقه را بخش جدایی‌ناپذیر هند محسوب و مالکیت پاکستان را بر آن رد کرده است.
دولت پس از لغو اصل ۳۷۰ قانون اساسی و بند ۳۵ قانون هند که اختیارات ویژه‌ای برای ایالت جامو و کشمیر در نظر گرفته بود، برای جلوگیری از اعتراض مردم، مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل و تلفن و اینترنت این منطقه را قطع کرد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: