کد خبر: 3840120
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ یکی از قاریان فعال در فضای مجازی اقدام به راه‌اندازی پویشی برای حضور جوانان در مساجد و تلاوت قرآن کریم کرده است، پویشی که امروز اولین قرار آن اتفاق می‌افتد.

راه‌اندازی پویشی برای حضور جوانان در مساجد و تلاوت قرآن

محمد موسی‌زاده، از قاریان فعال در شبکه اجتماعی اینستاگرام، اقدام به راه‌اندازی پویشی برای دعوت از جوانان برای حضور در مساجد و تلاوت قرآن کریم، کرده است. برای اطلاع از کم و کیف این پویش با این فعال قرآنی گفت‌وگویی صورت گرفته که در ادامه آمده است.

موسی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، با اشاره به اینکه جرقه این کار حدود 10 روز قبل به ذهن من و آقای سیدمیلاد تاجزاده رسید، گفت: مخاطبان درخواست‌‌های زیادی داشتند که چرا برنامه‌ای برای تلاوت و حضور مخاطبان در صحنه محافل قرآنی و تلاوت‌ها نداریم؟ از سوی دیگر وقتی به مساجد نگاه می‌کنیم، می‌بینیم تقریباً از جوانان خالی شده است، تصمیم گرفته شد تا از این فرصت استفاده و از مخاطبان دعوت شود تا در یک زمان و مکان مشخص حضور یابند و به اقامه نماز و تلاوت قرآن بپردازیم.

وی با اشاره به اینکه جوانی سن رفتن به مسجد است، افزود: پس از اینکه این پویش را در فضای مجازی مطرح کردم، بسیار مورد استقبال قرار گرفت در حدی که خود من نیز فکر چنین استقبالی را نداشتم. این پویش به هنگام اقامه نماز مغرب و عشاء و در برخی روزها به هنگام اقامه نماز ظهر و عصر برگزار می‌شود و در ادامه یک صفحه ترتیل که روال هر روزه است، تلاوت می‌شود و در ادامه چند دقیقه‌ای در مورد همین موضوع صحبت خواهد شد و جلسه تمام می‌شود.

موسی‌زاده با تأکید بر اینکه این برنامه را در تمام مساجد شهر تهران انجام خواهد داد، در مورد شروع این پویش از منطقه یک نیز گفت: با توجه به اینکه در تمامی مساجد حضور خواهیم یافت، لذا از منطقه یک شروع کردیم و در ادامه سایر مناطق را نیز ادامه خواهیم داد. بنابر این شروع پویش از منطقه یک، دلیل خاصی نداشته است.

این قاری جوان با اشاره به اینکه مساجد مناطق شمال شهر کمی بیشتر از دیگر مساجد از جمعیت جوان خالی شده است، افزود: البته اغلب مساجد الان خالی شده است و دلیل این خالی شدن هم رفتار برخی بزرگ‌ترها با جوانان است که باعث دافعه خواهد شد. جوانی که برای عبادت و خلوت با خدای خود وارد مسجد می‌شود با دخالت‌هایی بی‌مورد دیگران مواجه می‌شود در صورتی که امر به معروف شرایط خاص خود را دارد که برخی از آن آگاه نیستند. در محفل امروز نیز توصیه‌هایی خواهم داشت که جوانان را با رفتارهای خود از مسجد بیزار نکنند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: این پویش در فاز نخست به صورت هفتگی خواهد بود، اگر در برنامه اول استقبال خوبی وجود داشته باشد به هفته‌ای دو یا سه برنامه افزایش خواهد یافت.

موسی‌زاده همچنین در پاسخ به این سوال که اگر این پویش در اوایل با استقبال مخاطبان مواجه نشود،‌ آیا ادامه خواهد یافت،‌ گفت: مبتنی بر استقبال نیست و ان شاالله کار را پیش خواهیم برد و هماهنگی‌ها را با مساجد ادامه خواهم داد. اگر دوستان همراه شدند که ممنون همه آنها خواهم بود. با توجه به اینکه مدت کوتاه است، احتمال دارد به صورت زنده بخش‌هایی پخش شود یا جداگانه به اشتراک گذاشته شود. این پویش اسم خاص و هشتگ خاصی ندارد، اما بیشتر با پویشی برای احیای قرآن در مساجد توسط جوانان شناخته می‌شود.

یادآور می‌شود اولین برنامه این پویش در مسجدالرضا(ع) واقع در خیابان دیباجی شمالی تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: