کد خبر: 3841748
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
پس از انتشار نسخه قاچاق فیلم سینمایی «رستاخیز» آخرین ساخته احمدرضا درویش در یوتیوب، این نسخه به صورت گسترده در برخی کانال‌های اینترنتی ایرانی نیز منتشر شد.

به گزارش ایکنا؛ آنا نوشت: پس از انتشار نسخه قاچاق فیلم سینمایی رستاخیز آخرین ساخته احمدرضا درویش در یوتیوب، این نسخه به صورت گسترده در برخی کانال‌های اینترنتی ایرانی نیز منتشر شد؛ نسخه‌ای بدون سانسور با دوبله عربی و ظاهراً از کشورهای عربی که این فیلم در آن‌ها به نمایش درآمده، قاچاق شده و بدین ترتیب این فیلم پیش از آنکه به صورت قانونی در کشور عرضه شود، در معرض دید تماشاگران ایرانی قرار گرفت.

فیلم سینمایی «رستاخیز» آخرین اثر احمدرضا درویش که از مقطع تاریخی مرگ معاویه تا شهادت امام حسین (ع) در روز عاشورا را روایت می‌کند پس از یک دوره طولانی توقیف، از ساعاتی پیش در یک کانال عربی یوتیوب منتشر شد و بلافاصله در کانال‌های تلگرامی و دیگر بسترهای مجازی، این نسخه بارگذاری و دسترسی عمومی‌تر برای آن فراهم شده است. نسخه قاچاق منتشر شده از کیفیت بالایی برخوردار است و به زبان عربی دوبله شده و به همین دلیل احتمال می‌رود از طریق کشورهای عربی که این فیلم در آنجا به نمایش درآمده، این اثر به بیرون درز کرده است.

این نسخه از رستاخیز با نسخه اولیه که در سی و دومین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد، تقریباً تطابق دارد و شامل تصویر چهره حضرت عباس (ع) است و از این منظر می‌توان تائید کرد که نسخه منتشر شده، نسخه بدون سانسور است که کارگردان در پی اکران عمومی‌اش بود اما با مخالفت برخی جریان‌ها مواجه شد و در نهایت سازمان سینمایی در اقدامی عجیب که منجر به فروکش کردن اعتراضات سازندگان این فیلم شد، ۱۳,۵ میلیارد تومان به عنوان خرید بخشی از سهم این فیلم به سازندگانش پرداخت کرد که رقم کلان و بی‌سابقه در تاریخ سینمای ایران بود.

«رستاخیز» به گفته سازندگانش در ۲۵۰ جلسه فیلم‌برداری شده و از جلوه‌های ویژه مناسبی نیز برخوردار است و اکنون نسخه‌ای که از آن منتشر شده که قرار بود در اکران عمومی ایران عرضه شود و به جای نسخه ۱۸۰ دقیقه‌ای جشنواره، نسخه‌ای ۱۵۸ دقیقه‌ای است. از قضا، کوتاه نمودن فیلم باعث شده ریتم اثر بهتر شود و تماشاگر عام ارتباط بهتری با آن برقرار کند اما بعید به نظر می‌رسد سازندگان این فیلم از اینکه تماشاگران فیلم را به این شکل می‌بینند، چندان خوشحال باشند.

پیش از این اعلام شده بود قرار است با وجود منتفی بودن اکران داخلی، نسخه فیلم که تاکنون به نمایش درآمده و تصویر چهره حضرت عباس در آن مشخص است، اکران خارجی داشته باشد؛ اکرانی که احتمالاً باید بخشی از سهم سرمایه‌گذاری شرکای خارجی این فیلم را بازگرداند و اکنون به نظر می‌رسد خروجی چنین اکرانی، لو رفتن نسخه اصلی فیلم و قاچاق آن باشد. البته با توجه به اینکه نسخه عرضه شده، عربی است، ممکن است اساساً طیف وسیعی از تماشاگران ایرانی متوجه آن نشوند اما دور از انتظار نیست که به شیوه مرسوم، به‌سرعت زیرنویس فارسی این فیلم نیز در فضای اینترنت توزیع شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: