کد خبر: 1050073
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۱ - ۱۰:۴۷
با حضور وزیر ارشاد؛
جشنواره سرودهای بومی شهرستان‌های خراسان رضوی 20 تیرماه، با حضور سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معرفی برگزيدگان در مشهد به کار خود پايان داد.

گروه فرهنگ و هنر: جشنواره سرودهای بومی شهرستان‌های خراسان رضوی 20 تیرماه، با حضور سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معرفی برگزيدگان در مشهد به کار خود پايان داد.


به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ايكنا) شعبه خراسان رضوی، جشنواره سرودهای بومی خراسان رضوی‌ 20 تيرماه با حضور سيدمحمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود صلاحی، استاندار خراسان رضوی، عفت شريعتی، مشاور امور بانوان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی فداكار، معاون اداری ـ مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جواد جعفری، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن رياحی، رئيس هيئت داوران، شمقدری، معاون سينمايی وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی و ساير مسئولان و فرمانداران شهرستان‌های خراسان رضوی در مجتمع فرهنگی ـ هنری امام رضا(ع) مشهد برگزار شد.


اين جشنواره ابتكاری است كه پيشنهاد آن سال 1389 از سوی استاندار خراسان رضوی به اداره‌كل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی داده شد و طی جلسات و برنامه‌ريزی‌های متعدد به مرحله اجرا درآمد چون هر شهرستان خراسان رضوی دارای نماهنگ بومی خاص خود هستند.


اين نماهنگ‌‎ها حاوی سابقه شهرستان، فرهنگ رضوی، ايثار و شهادت و وطن‌پرستی هستند که با اعتبار اختصاص يافته از بودجه فرهنگی استان خراسان رضوی بنا به دستور استاندار خراسان رضوی تولید شده‌ است.


جشنواره سرودهای بومی شهرستان‌های خراسان رضوی، 20 تیرماه با قرائت قرآن كريم توسط مسعود پنجه، قاری ممتاز و بين‌المللی كشور آغاز و با خيرمقدم سيدجواد جعفری، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه يافت.


وی برگزاری جشنواره سرودهای بومی را يكی از اقدامات برای بهره‌برداری از اعتبارات فرهنگی استان عنوان كرد و ادامه داد: برگزاری جشنواره سرودهای بومی باعث رشد شاخص‎‌های فرهنگی در جامعه شده است؛ چراكه جمعی از شعرای شهرستان را به بهانه ساخت شعر و نماهنگ بومی شهرستان گردهم آورد.


جعفری خاطرنشان كرد: اين جشنواره با ساخت 23 نماهنگ بومی رسالت خويش را در برابر تهاجم فرهنگی و جنگ نرم انجام داده؛ چراكه امروز در هر شهرستان پس از پخش سرود ملی، سرود بومی آن شهرستان پخش می‌شود.


در ادامه محمود صلاحی، استاندار خراسان رضوی عنوان كرد: جشنواره سرودهای بومی به‌منظور شناخت شعرای شهرستان نسبت به محل سکونت خويش، هم‌افزايی شعرا و مقابله با تهاجم فرهنگی برگزار شده است.


وی با بيان اينكه هزاران پایگاه اینترنتی و شبكه ماهواره‌ای برای سرگرم كردن جوانان توليد شده است، افزود: توليد آثار هنری و توجه به فرهنگ، آداب، رسوم و سنت‌ها اقدامی در برابر تهاجم فرهنگی است كه بايد روز به روز توسعه یابد.


سپس در ادامه برنامه سيدمحمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار كرد: ابتكار توليد سرودهای بومی شهرستان‌های خراسان رضوی از سوی استاندار اين استان مايه شور، شعف، نشاط، شادابی و خودباوری افراد جامعه می‌شود.


وی توجه به فرهنگ بومی و آداب و سنت‌های ايرانی را معيارهای مناسبی برای مقابله با تهاجم فرهنگی دانست و افزود: با توجه به مناسبت‌های ملی ـ مذهبی فراوان می‌توان توليدات بسياری را با كمك هنرمندان در قالب هنر ايجاد كرد.


حسينی با بيان اينكه آثار هنری دارای ماندگاری بسيار است، گفت: سرودن شعر برای هر شهرستان در قالب 7 تا 14 بيت و توجه به شاخص‌های برتر هر شهرستان، اشاره به نام ايران، شهيدان و ميراث فرهنگی اثری ماندگار و به نوعی معرف آن شهرستان است.


بزرگداشت حسين سمندری، استاد دوتار جنوب خراسان و عبدالله سرور احمدی، نوازنده نامدار دو تار منطقه تربت جام، نكوداشت ابراهيم شريف‌زاده، خواننده محلی اهل شهر باخرز از توابع استان خراسان رضوی، پخش كليپ نماهنگ‌های توليد شده بومی هر شهرستان، رونمايی از كتاب «به وسعت آسمان» حاوی 23 شعر بومی 23 شهرستان خراسان رضوی به همراه تصاويری از آن، از ديگر بخش‌های اين مراسم بود.


همچنین برگزيدگان با حضور سيدمحمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود صلاحی، استاندار خراسان رضوی، عفت شريعتی، مشاور امور بانوان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی فداكار، معاون اداری ـ مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدجواد جعفری، مدير‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن رياحی، رئيس هيئت داوران و شمقدری، معاون سينمايی وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی تجليل شدند.


بر اساس این گزارش، در بخش شعر جواد اسلامی از چناران و حسين شنوايی از سبزوار به‌طور مشترك حائز رتبه اول، جواد گنجعلی از مشهد و خدابخش صفادل از نيشابور به‌طور مشترك حائز رتبه دوم و سيدمجتبی نبوی‌ثالث از كاشمر حائز رتبه سوم شدند.


بر این اساس محمد حقگو از شهرستان‌های خواف و تربت‌ جام حائز رتبه اول، کیوان علایی از تایباد حائز رتبه دوم و احمد بیان از نیشابور و حمید اکبرزاده از قوچان به‌طور مشترک حائز رتبه سوم در بخش سرود و موسيقی شدند.


حجت بابايی از قوچان، فرح بخشيان از فيروزه، محسن طيبی از بجستان، جواد جعفری از تربت‌ حيدريه و نماينده تربت‌ جام در بخش نماهنگ به‌طور مشترك برگزيده شدند.


یادآور می‌شود، به پاس تلاش و زحمات استاندار خراسان رضوی به‌عنوان مبتکر این طرح، لوح تقديری از طرف وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی اهدا شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: