کد خبر: 1258223
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۶
رئيس‌جمهور
محمود احمدی‌نژاد در ديدار هيئت وزيران با رهبر معظم انقلاب، پايبندی بر اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی، خدمت بی‌منت به مردم و پركاری را از ويژگی‌های برجسته دولت‌های نهم و دهم برشمرد و تأكيد كرد اعضای دولت در هر شرايطی در خدمت انقلاب، كشور و رهبری خواهند بود.

گروه سياسی: محمود احمدی‌نژاد در ديدار هيئت وزيران با رهبر معظم انقلاب، پايبندی بر اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی، خدمت بی‌منت به مردم و پركاری را از ويژگی‌های برجسته دولت‌های نهم و دهم برشمرد و تأكيد كرد: اعضای دولت در هر شرايطی در خدمت انقلاب، كشور و رهبری خواهند بود.


به گزارش خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا) به نقل از پايگاه اطلاع رسانی دولت، محمود احمدی‌نژاد شامگاه يكشنبه در پنجمين روز از ماه مبارك رمضان، در ديدار هيئت وزيران با رهبر معظم انقلاب، پايبندی بر اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی، خدمت بی‌منت به مردم و پركاری را از ويژگی‌های برجسته دولت‌های نهم و دهم برشمرد و تأكيد كرد: در طول 8 سال گذشته نسل جديدی از مديران متعهد، مردمی و متخصص به جامعه عرضه شدند.


رئيس‌جمهور افزود: در اين دوره سعی كرديم نمادی از مديران انقلابی و اسلامی را كه برجسته‌ترين وجهه آنها خدمت به مردم و احترام به آنها و حمايت از حقوق مردم بود، به نمايش بگذاريم.


احمدی‌نژاد خاطرنشان كرد: دولت‌های نهم و دهم با تمام توان وارد عرصه خدمتگزاری به مردم شدند و بسياری از كارهای مانده بر زمين و يا مانده در آرزوها را اجرايی كردند.


محمدرضا رحيمی، معاون اول رئيس جمهور نيز در اين ديدار گزارش كوتاهی از عملكرد اين معاونت در زمينه های كنترل بازار، ايجاد اشتغال، حمايت از توليد، هدفمند كردن يارانه ها، مبارزه با مفاسد اقتصادی، مبارزه با قاچاق كالا و ارز، توسعه صادرات و تدابير ويژه اقتصادی برای مقابله با تحريم ها بيان كرد.


حسينی وزير امور اقتصاد و دارايی در اين جلسه با اشاره به بحران اقتصادی جهانی چشم انداز اقتصاد ايران را به رغم اعمال تحريم های شديد و فراگير روشن و اميدوار كننده ارزيابی كرد.


وزير اقتصاد با يادآوری تكانه های ارزی در سال گذشته، از «اولويت بندی مصارف ارزی»، «راه اندازی مركز مبادلات ارزی» و «كنترل ورود و خروج ارز به كشور» به عنوان اهم تدابير دولت ياد كرد و درخصوص اقدامات دولت درخصوص كنترل نقدينگی و مهار تورم نيز گزارشی داد.


وی در ادامه خاطرنشان كرد: بخش كشاورزی، حوزه صادرات و بخش های گردشگری و بيمه از افزايش نرخ ارز منتفع شدند و كالاهای وابسته به ارز و واردات تحت فشار قرار گرفتند.


وزير اقتصاد از افزايش شاخص توسعه انسانی كشور خبر داد و تأكيد كرد: توليد ناخالص داخلی به مرز يك هزار ميليارد تومان و رتبه ايران به رتبه هفدهمی اقتصاد دنيا رسيد، ذخاير خارجی كشور فراتر از 100 ميليارد دلار شد و مجموعه تعهدات خارجی كشور به 3/14 ميليارد دلار رسيد كه معادل يك سوم ميزان بدهی خارجی كشور در سال 84 است.


نامجو وزير نيرو در گزارشی از صنعت آب و برق و اقدامات انجام شده در اين حوزه ها گفت: ظرفيت برق كشور در آغاز دولت نهم 38100 مگاوات بود كه اكنون به بيش از 69500 مگاوات رسيده است.


وی با اشاره به ساخت 69 سد ملی در 8 سال گذشته، افزود: ظرفيت حجم ذخاير سدها اكنون به پنجاه و دو و نيم ميليارد متر مكعب رسيده است.


وزير نيرو به كاهش پنج درصد از اوج مصرف برق و دو درصد از مصرف انرژی به واسطه اجرای قانون هدفمندی يارانه ها نيز اشاره كرد.


وزير صنعت، معدن و تجارت نيز در اين ديدار گزارشی از رشد شاخص‌های مختلف در دولت‌های نهم و دهم بيان كرد.


رشد 2/7 درصدی سرمايه‌گذاری، افزايش صد درصدی توليد خودرو، افزايش توليد فولاد به 24 ميليون تن در سال 91 و افزايش توليد سيمان از 33 ميليون به 80 ميليون تن از جمله نكات گزارش آقای غضنفری بود.


وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين اعلام كرد توليد محصولات پتروشيمی در 8 سال اخير به 248 ميليون تن رسيده و استخراج مواد معدنی 5/2 برابر شده است.


براساس گزارش آقای غضنفری، صادرات غيرنفتی نيز با احتساب ميعانات گازی در 8 سال اخير با رشد حدود 6 برابری به 215 ميليارد دلار رسيد ضمن اينكه صادرات غيرنفتی در مجموع 22 درصد رشد داشته است.


وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين از ذخيره‌سازی اطمينان بخش كالای اساسی در كشور خبر داد.


دانشجو وزير علوم، تحقيقات و فناوری در گزارش خود اين آمارها را بيان كرد:


افزايش اساتيد تمام از 750 نفر به 1400 نفر، جذب هيجده هزار عضو هيئت علمی، افزايش تعداد دانشجويان از دو ميليون و سيصد هزار نفر به چهار ميليون و چهارصد هزار نفر، افزايش دانشجويان مقطع كارشناسی ارشد از نود و دو هزار نفر به چهار صد و شصت هزار نفر و رشد دانشجويان مقطع دكترا از نوزده هزار نفر به پنجاه و شش هزار نفر.


وزير علوم، تحقيقات و فناوری درخصوص ارتباط صنعت با دانشگاه افزود: تاكنون 45 طرح كلان ملی با همكاری صنعت تعريف شده كه در 55 دانشگاه در حال اجرا است.


وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نيز با ارائه آمار ميزان افزايش تعداد پزشكان عمومی، متخصص، فوق تخصص، دارو ساز، دندانپزشك و پيرا پزشك از ارتقای شاخص نيروی انسانی متخصص خبر داد.


طريقت منفرد تجهيز و بهره برداری از هزار تخت بيمارستانی، افزايش ناوگان اورژانس بيمارستانی، اجرای طرح پزشك خانواده و سرمايه گذاری برای تقويت توليد دارو در داخل را جزو نقاط برجسته بخش سلامت كشور برشمرد.


معاون علمی و فناوری رئيس جمهور نيز در گزارش خود، قانون حمايت از شركتها و موسسات دانش بنيان و ايجاد صندوق ملی نوآوری را از نكات بارز عملكرد اين معاونت خواند.


سلطانخواه گفت: در حوزه فناوری نانو در منطقه اول و در جهان هشتم هستيم ضمن اينكه در فناوری زيستی نيز در توليد مقاله در منطقه اول و در جهان سيزدهم هستيم و در حال حاضر 207 مركز در حوزه پيشرفته سلولهای بنيادی مشغول فعاليتند.


وزير جهاد كشاورزی نيز در گزارش خود با اشاره به اجرای طرحهای آبياری در 830 هزار هكتار از اراضی كشور و انجام عمليات آبخيزداری در 9 ميليون و 190 هزار هكتار از اراضی خاطرنشان كرد: از سال 84 تاكنون، ظرفيت صنايع فرآوری به 24 ميليون و ششصد هزار تن رسيده كه با پايان طرحهای مصوب، اين ظرفيت و همچنين ظرفيت دامی و شيلات كشور افزايش خواهد يافت.


خليليان گفت: در سال گذشته صادرات محصولات كشاورزی، 23 درصد افزايش يافته است.


وزير راه و شهرسازی ساخت 63 هزار و 351 كيلومتر انواع راه در هشت سال اخير را تحول در حوزه زير ساخت دانست.


نيكزاد همچنين از اتمام مقاوم سازی يك ميليون و 600 هزار مسكن روستايی و اجرای هشت هزار و 878 طرح هادی در روستاها خبر داد و خاطر نشان كرد: اجرای مسكن مهر، آثار مثبتی در رفع مشكل مسكن در شهرهای مختلف به همراه داشته است.


مديرعامل صندوق توسعه ملی در اين جلسه با استناد به گزارشهای مجامع اقتصادی جهانی، اجرای قانون هدفمندی در ايران را الگويی موفق برای ديگر كشورها خواند.


فرزين مديريت مصرف انرژی را از جمله اهداف تحقق يافته هدفمندی خواند و گفت: تا پايان سال 91، بالغ بر 32 ميليارد دلار در مصرف حاملهای انرژی صرفه جويی شده است.تأثير مثبت پرداخت يارانه ها در اوضاع اقتصادی خانوارها بويژه در روستاها و كنترل قاچاق حاملهای انرژی از ديگر مسائلی بود كه آقای فرزين به آنها اشاره كرد.


مديرعامل صندوق توسعه ملی گفت: در عرض 2 سال موجوديت اين صندوق، با 52 ميليارد دلار ذخيره به رتبه بيستم در ميان صندوقهای توسعه ملی در جهان رسيده ايم.


بهمنی رييس كل بانك مركزی در گزارش خود با اشاره به مجموعه ای از محدوديت های خارجی و تحريم ها گفت: با وجود همه اين فشارها، ذخاير ارزی كشور در سالهای اخير به بيش از يكصد ميليارد دلار افزايش يافته، ضمن آنكه توانسته ايم 5/27 ميليارد دلار از بدهی های خود را كاهش دهيم.


وی مهار تورم در عدد 5/30 درصد با وجود افزايش سه برابری نرخ ارز و كاهش نقدينگی به عدد 8/30 درصد را از جمله اقدامات بانك مركزی برشمرد.


بهمنی همچنين به پيشرفتهای سيستم بانكی در نظام پرداخت و بانكداری الكترونيك اشاره كرد.


وزير نفت نيز ظرفيت گاز قابل استحصال كشور را 3/3 تريليون متر مكعب اعلام كرد و افزود: 2200 جايگاه CNG هم اكنون در حال بهره برداری است.


قاسمی با اشاره به افزايش صادرات محصولات پتروشيمی و 60 واحد پتروشيمی در حال ساخت در كشور، خط لوله اتيلن غرب از عسلويه تا تبريز را طولانی ترين خط اتيلن دنيا خواند.


وزير نفت توجه به ميادين مشترك نفت و گاز را جزو اولويت های دولت بيان كرد و افزود: برغم تحريم صادرات نفت و پتروشيمی به 30 كشور در حال انجام است و ايران تا سال آينده به صادر كننده بنزين تبديل ميشود.


حسينی وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در گزارش خود به تأسيس معاونت قرآن و عترت و افزايش مؤسسات قرآنی به دو هزار مؤسسه و برپايی جشنواره های قرآنی و همچنين حمايت از فعاليتهای فرهنگی مساجد اشاره كرد.


تأسيس بنياد ملی بازی‌های رايانه ای، تأسيس بنياد ادبيات داستانی و بنياد ملی مد و لباس از جمله اقداماتی بود كه وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی به آنها اشاره كرد و افزود: در حوزه مطبوعات اكنون بيش از 5 هزار نشريه منتشر می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: