کد خبر: 1740764
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۲:۱۷
گروه انديشه: شانزدهمين مجلد از دايرةالمعارف بزرگ اسلامی، يكی از آثار تحقيقی مركز پژوهش‌های اسلامی و ايرانی است كه با سرويراستاری «سيدكاظم موسوی بجنوردی» منتشر شد.
به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، به نقل از روابط عمومی مركز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، اين مجلد مشتمل بر حدود 254 مقاله از (تفليس ـ ثابت بن قرّه) در 760 صفحه دو ستونی به ضميمه مقدمه، نمايه‌ها و فهرست‌های مربوطه تنظيم شده است. از جمله مقالات بلند جلد شانزدهم: تهران، تفليس، تقليد، تكيه، تمثيل، تناسخ، توبه، توحيد، تورات، تونس و تيموريان است.
در دائرةالمعارف بزرگ اسلامی مدخل‌های گوناگونی پيش‌بينی شده است، كه زمينه‌های مختلف فرهنگ و تمدن اسلامی؛ مانند قرآن‌شناسی، فقه، حديث، تاريخ سياسی و اجتماعی، جغرافيای تاريخی و انسانی، اسلام و فرقه‌های اسلامی اعم از فرق مذهبی و مكاتب كلامی، فلسفه و عرفان، زبان و ادبيات سرزمين‌های اسلامی، تاريخ علوم رياضی و طبيعی، هنر و معماری در سرزمين‌های اسلامی، مردم‌شناسی و نيز جنبه‌های فرهنگ بومی و محلی اقوام مسلمان را در بر می‌گيرد. همچنين برخی از مدخل‌ها و موضوعاتی كه در اين دايرةالمعارف مطرح شده، برای اولين بار مورد تحقيق دقيق قرار گرفته است.
مركز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، سازمانی فرهنگی ـ پژوهشی است كه به منظور تدوين و انتشار دايرةالمعارف اسلامی، عمومی، تخصصی و ديگر مراجع علمی در اسفند 1362 در تهران تأسيس شد. نخستين اثر تحقيقاتی اين مركز، دائرةالمعارف بزرگ اسلامی است كه به سه زبان فارسی و عربی و انگليسی منتشر می‌شود. دانشنامه ايران كه دايرةالمعارف عمومی و جهانی است، دومين اثر پژوهشی اين مركز است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: