کد خبر: 3814074
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
باشگاه خبرنگاران جوان در این گزارش به بررسی استقبال خوب جوانان غیرمذهبی از کتاب های شهدای مدافع حرم می پردازد.

به گزارش ایکنا، باشگاه خبرنگاران جوان نوشت:  سال ها است که کتب دفاع مقدس و آثاری که درباره شهدا و رزمندگان اسلام نوشته شده , جزو آثار ارزشمند و مورد استقبال مردم به شمار می آید زیرا بسیاری از مردم می خواهند درباره شهدا و انسان هایی که جان خود را در کف دست گرفته و در راه اسلام و کشور جان خود را فدا می کنند , بیشتر بدانند. با شروع فعالیت های داعش و اشغال سوریه , بسیاری از جوانان مسلمان خصوصا جوانان ایرانی برای جنگ با داعش اعلام آمادگی کرده و راهی سوریه شدند.

///

شاید کمتر کسی فکر می کرد جوانانی که در دوران حمله عراق به ایران متولد نشده اند , برای دفاع از اسلام و جنگ قدم بردارند زیرا این جوانان در شرایطی متولد شده که اوضاع ایران از هر لحاظ آرام و بی دغدغه بود. اما جوانان ایرانی نشان دادند که اینگونه نیست و در هر شرایطی از اسلام و ایران دفاع خواهند کرد.

جنگ مسلمانان با داعش , شهدای بسیاری را به همراه داشت که اگر به زندگینامه هر کدام نگاه کنیم اغلب جوانان دهه هفتاد هستند.

نویسندگان و ناشران بسیاری برای گردآوری زندگینامه شهدای مدافع حرم تلاش کردند . حاصل این تلاش ها آثاری است که امروزه در میان جوانان می بینیم. شاید این فکر در ذهن مردم خطور کند که مخاطبان این کتاب ها جوانان و خانواده های مذهبی هستند اما نمایشگاه کتاب سال های اخیر خصوصا نمایشگاه امسال نشان داد که اینگونه نیست و علاوه بر جوانان و خانواده های مذهبی , جوانانی که شاید ظاهر مناسب و مذهبی نداشته باشند نیز از کتب شهدای مدافع حرم استقبال می کنند.

زمانی که کتابی از شهدای مدافع حرم را در دست  یکی از این جوانان دیدم از او پرسیدم چرا اینگونه کتاب ها را می خوانی؟ او پاسخ داد: « این شهدا  هم سن و سال ما هستند, در دوره ما بزرگ شده و در بسیاری موارد عقاید و نظرات یکسانی داریم . زمانی که یکی از کتاب های شهدای مدافع حرم را خواندم , به خواندن کتاب های شهدای دفاع مقدس نیز علاقه مند شدم و به سراغ آن ها رفتم ولی احساس کردم که با کتاب های شهدای مدافع حرم راحت تر ارتباط برقرار می کنم زیرا  شبیه جوان های امروزی هستند با این تفاوت که این جوانان خدا را بهتر از ما شناختند.»

///

دریا لعل:  باید شخصیت واقعی شهدا را معرفی و از بزرگنمایی دوری کنیم

محسن دریا لعل مدیر انتشارات روایت فتح در خصوص پرفروش بودن آثار حوزه شهدای مدافع حرم در میان جوانان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ادبیات   گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: چند دلیل موجب استقبال جوانان حتی جوانان غیرمذهبی  از کتب شهدای مدافع حرم شده است. یکی از این دلایل تنوع طیف فکری است که در میان شهدای مدافع حرم وجود دارد یعنی به نوعی از افراد بسیجی , بچه حزب اللهی تا کاسب و دانشجو , بازاری , کارمند , نخبه و... در میان شهدای مدافع حرم دیده می شوند و هرکس به نسبت روحیات خود و احساس همزادپنداری که در میان شهدا یافت می کند نسبت به مطالبه این دست کتاب ها اقدام می کند.

وی افزود: از دیگر دلایل استقبال جوانان از کتاب های زندگی شهدای مدافع حرم می توان به سن و سال شهدای مدافع حرم اشاره کرد که اغلب آنان را جوانانی تشکیل داده اند که تا چندی پیش میان سایر جوانان زندگی می کرده و همانند سایر جوانان دارای روحیه و نشاط بودند که فاصله کم سنی را می توان از جمله دلایل استقبال جوانان از کتاب های زندگی شهدای مدافع حرم برشمرد.

دریالعل در خصوص راهکارهایی برای جذب جوانان به کتاب های زندگینامه شهدا گفت:  باید شخصیت واقعی شهدا را معرفی و از بزرگنمایی دوری کنیم. شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم هم مانند سایر افراد جامعه بودند و همانگونه که زیستند باید به مردم شناسانده شوند و شاید تنها وجه متمایز شهدا این باشد که با یک تغییر و جهش در فکر و عقیده خود و یک احساس مسئولیت که همانا دفاع از مقدسات ,خاک و ناموس کشور باشد تفاوتی اساسی با سایر مردم پیدا کرده و شهادت را برای خود برگزیدند.

چرا استقبال از  کتب شهدای مدافع حرم میان جوانان غیر مذهبی زیاد شد؟

جعفری:اختلاف سنی کم میان شهدای مدافع حرم و جوانان امروزی باعث استقبال از کتاب های شهدا شده است

محمد علی جعفری نویسنده کتاب هایی همچون « سربلند » و « قصه دلبری» در این خصوص گفت: این موضوع از دلایل مختلفی نشات می گیرد ,که یکی از آن ها اختلاف سنی کم میان شهدای مدافع حرم و جوانان امروزی است. این نزدیکی زمانی و هم عصر بودن آن ها , فضای مشترکی برای جوان ها و شهدا ایجاد کرده است که جوانان راحت تر می توانند با شهدا ارتباط برقرار کنند. برای نمونه ما کتاب های شهدای دفاع مقدس را می خوانیم و می بینیم که وجوه مشترک زیادی با شهدای دفاع مقدس نداریم یعنی آن ها در یک اتمسفر و فضایی زندگی می کردند که ما آن را تجربه و درک نکرده ایم.

وی ادامه داد: اگر از شرایط ازدواج شهید همت و شهید باکری و... می خواندیم خیلی آن را درک نمی کردیم و فکر می کردیم زندگی آن ها مطابق با دهه 60 بوده است و لی زمانی که در دهه 90 می بینیم که کسی  با شرایط ساده ازدواج کرده , احساس می کنیم ما هم می توانیم اینگونه زندگی کنیم.

جعفری با اشاره به اینکه جوانان امروزی درک درستی از شهدا نداشته , بیان کرد: جوانان امروزی فکر می کردند شهدا انسان های اسطوره و دست نیافتنی هستند و ما نمی توانیم به آن ها نزدیک شویم اما زمانی که زندگینامه شهدای مدافع حرم را خواندند , پی بردند که چقدر به ما نزدیک هستند و وجوه مشترک بسیاری با یکدیگر دارند و این برای جوانان شیرین و لذت بخش است.

وی گفت: در کتاب های شهدای مدافع حرم آن دست از کتاب ها مورد استقبال قرار گرفت که بیشتر جنبه عاشقانه داشت. کتاب هایی که همسر شهدا روایت کرده بودند زیرا این روایتی شخصی و خصوصی از شهید را به مخاطب ارائه  و نشان می داد که سبک زندگی و فعالیت هایشان بسیار شبیه جوانان امروزی و همین برای جوانان قابل باور و درک بوده و سبب استقبال بی نظیر جوانان امروزی از کتاب های شهدای مدافع حرم شده است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: