علی جنتی در پاسخ به ایکنا:
راه‌حل مشکل «رستاخیز» را به کارگردان گفته‌ایم/ نسبت به فتاوای مراجع بی‌اعتنا نیستیم

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حاشیه نشست خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) که امروز، 24 مردادماه در دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی برگزار شد در پاسخ به سؤال اختصاصی خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) مبنی بر اینکه چه سرنوشتی در انتظار «رستاخیز» است، اظهار کرد: درباره فیلم سینمایی «رستاخیز» و دیگر محصولات هنری، ملاک وزارت ارشاد فتوای مقام معظم رهبری است. این اتفاق درباره تک‌خوانی بانوان برای خانم‌ها نیز صدق می‌کند و ما طبق نظر مقام معظم رهبری عمل می‌کنیم، اما در این حال مقام معظم رهبری نیز تاکید دارند که شئون مراجع عظام نیز رعایت شود.

وی افزود: درباره تک‌خوانی نیز اتفاقات مشابهی که برای «رستاخیز» روی داد، اتفاق افتاد، زیرا حاشیه و جوسازی‌هایی که انجام دادند کار را به مجلس شورای اسلامی کشاند. به هر حال ما هنوز یک مجوز تک‌خوانی برای بانوانی که برای خانم‌ها می‌خوانند، صادر نکرده‌ایم با اینکه بر طبق فتوای مقام معظم رهبری و برخی دیگر از مراجع هیچ اشکالی در این زمینه با توجه به اینکه مخاطبان فقط بانوان باشند وجود ندارد.

جنتی اضافه کرد: فیلمنامه «رستاخیز» در ابتدای کار مورد تایید عده‌ای از مراجع و صاحب‌نظران قرار گرفته بود. مقام معظم رهبری درباره چهره‌نگاری از حضرت ابوالفضل(ع) و حضرت علی اکبر(ع) نیز این طور مطرح کردند که اگر بی‌احترامی نسبت به شأن این بزرگواران صورت نگیرد، هیچ اشکالی در این زمینه نمی‌بینند، اما به هر حال ما نمی‌توانیم نسبت به فتواهای برخی از مراجع درباره این موضوع بی‌اعتنا باشیم.

چهره حضرت ابوالفضل(ع) با هاله‌ای از نور پوشانده شود

وزیر ارشاد اعلام کرد: با توجه به توضیحات ارائه شده، راه‌حلی که ما برگزیدیم و به اطلاع کارگردان نیز رسانده‌ایم این است که هاله‌ای از نور روی سیمای حضرت ابوالفضل(ع) و حضرت علی‌اکبر(ع) بیندازند تا فیلم‌شان بدون هیچ مشکلی نمایش داده شود. این اتفاق تنها در ارشاد روی نداده است. بهترین مثال سریال «مختارنامه» است که نتوانست تصویرگر سیمای حضرت ابوالفضل باشد. این در حالی است که رسانه ملی مستقیماً زیر نظر مقام معظم رهبری است، اما مسئولان سیما نیز این موضوع را درک کرده‌‌اند که باید شأن و جایگاه مراجع حفظ شود.

جنتی در پاسخ به سؤالی دیگر درباره جداسازی بخش بین‌الملل از سینمای ایران در جشنواره فیلم فجر چنین توضیح داد: همیشه این نقد وجود داشت که بخش بین‌الملل جشنواره، زیر سایه بخش سینمای ایران قرار دارد. برای همین این جدا‌سازی انجام شد تا بهره‌وری از قسمت مورد نظر بیشتر شود. در این میان دوستان در سازمان سینمایی به این نتیجه رسیدند که دبیر این دو بخش از هم جدا شوند تا تمرکز و دقت نیز در این حوزه بالاتر رود، بنابراین بهتر است چند دوره‌ای به این شکل از برگزاری وقت دهیم تا بتوانم شاهد ثمر‌دهی تصمیم مورد نظر باشیم.

وزیر ارشاد درباره جشنواره کودک نیز چنین اطلاع‌رسانی کرد: قرار گرفتن بخش کودک در کنار نوجوان همیشه با این انتقاد مواجه بود که اقدامی غیر کارشناسانه است، زیرا مخاطب کودک نمی‌توانست با فیلم‌های نوجوانان ارتباط برقرار کند و قشر نوجوان هم با فیلم کودک؛ برای همین با برگزاری جلسات کارشناسی در سازمان سینمایی تصمیم گرفته شد این دو بخش از هم جدا باشد و به صورت دو سالانه نیز برگزار شوند، البته به صورت یک در میان تا ما در هر سال شاهد برگزاری یکی از این دو بخش در قالب جشنواره‌ای باشیم.

تغییر مکان جشنواره فیلم کودک

وی ادامه داد: موضوع دیگر به محل برگزاری این دو جشنواره مربوط می‌شود. جشنواره کودک را ما در اصفهان برگزار خواهیم کرد و جشنواره نوجوان از این به بعد در همدان برگزار خواهد شد.

وی در پایان این گفت‌و‌گوی رسانه‌ای به لغو کنسرت‌ها اشاره کرد و گفت: همه لغو کنسرت‌ها از طریق نیروی انتظامی رخ نداد، زیرا طبق نظر آنها 9 کنسرت از طریق آنها لغو شده است و دیگر کنسرت‌هایی که در شهرهای مختلف لغو شده، از طریق ائمه جماعت یا قوه قضائیه صورت گرفته است، البته امیدواریم با صحبت‌ها و مذاکراتی که انجام می‌شود دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.