کد خبر: 2622002
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۴
تلاوت‌های ماندگار/13
کانون خبرنگاران نبأ: استاد محمد عبدالعزیز حصان از جمله قاریانی است که تقلید از آنها سخت دشوار، بلکه محال است و به لحاظ برجستگی در ادای نغمات و دقت در ظرافت‌های وقف و ابتداء او را «ملک الوقف و الإبتدا و التنغیم» یعنی استاد الوقف و الابتداء و تلوین النغمی لقب داده‌اند.

شیخ محمد عبدالعزیز حصان از سال 1964 به رادیو مصر پیوست. لقب او «ملک الوقف و الإبتدا و التنغیم» است که البته لقب شایسته‌ای است. در کودکی بینایی خود را از دست داد و در 10 سالگی قرآن را حفظ کرد.

او از جمله قاریانی است که تقلید از آنها سخت دشوار، بلکه محال است (قاریانی مانند علی محمود، عبدالفتاح الشعشاعی و محمود علی البنا نیز چنین هستند). به قول استاد شریفیان، تلاوت ایشان قابل تقلید نیست؛ بلکه قابل تحقیق است.
استاد «محمد عبدالعزیز حصان» یکی از مشاهیر تلاوت قرآن کریم است و به لحاظ برجستگی در ادای نغمات و دقت در ظرافت‌های وقف و ابتداء او را «ملک الوقف و الإبتدا و التنغیم» یعنی استاد الوقف و الابتداء و تلوین النغمی لقب داده‌اند.
تبحر این استاد در وقف‌ و ابتدا تا جایی است که یکی از استادان دانشگاه به نام دکتر «عیسوی محمد نجا» رساله دکترای خود را درباره وقف و ابتداء (جمله‌بندی‌های صحیح در تلاوت) استاد محمد عبدالعزیز حصان نگاشته و نام رساله‌اش را نیز تصویر آهنگین قرآن گذاشت، حتی در مصر به دلیل این مهارت به او قاری فقیه می‌گفتند زیرا در این مسئله ابتکار داشت.
با پیگیری پدر محمد حصان و به دلیل نابینایی این کودک، وی تمام وقت خویش را صرف فراگیری قرآن کرد و در هفت سالگی در مکتب‌خانه و در محضر استاد «عرفه الرشیدی» موفق به حفظ کامل قرآن کریم شد.
او در تلاوت قرآن علاقه زیادی به سبک و شیوه استاد «مصطفی اسماعیل» داشت و در ابتدا نیز مقلد سبک این استاد بود ولی بعد از کسب مهارت‌های بیشتر و ازدیاد تجربه، این استاد خود صاحب سبکی مستقل در تلاوت قرآن کریم شد.

یکی دیگر از موفقیت‌های استاد محمد حصان در عرصه تلاوت قرآن کریم این بود که در یکی از مشهورترین مساجد مصر به نام مسجد «الاحمدی» شهر طنطا که در حال حاضر قاری رسمی این مسجد استاد «محمد بسیونی» است به عنوان قاری رسمی به تلاوت پرداخت.

در ادامه ۵ قطعه کوتاه از زیباترین تلاوت‌های استاد محمد عبدالعزیز حصان ارائه می‌شود.

مقطعی زیبا از سورة التحریم - استاد محمد عبدالعزیز حصان

مقطعی زیبا از سورة القصص - استاد محمد عبدالعزیز حصان

مقطعی زیبا از سورة یونس - استاد محمد عبدالعزیز حصان

مقطعی زیبا از سورة القارعة - استاد محمد عبدالعزیز حصان

مقطعی زیبا از سورة النساء - استاد محمد عبدالعزیز حصان

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: