iqna

تجاوز از حق؛ از علل برهم خوردن مناسبات اجتماعی

گروه اجتماعی: امام علی(ع) تجاوز از حق را باعث بر هم خوردن مناسبات اجتماعی و تنگ شدن روزگار بر آدمیان می‎داند، زیرا با این تجاوز، عدالت، رنگ می‎بازد و ظلم و باطل، چهره کریه خود را می‎نمایاند، از همین‌رو، باید بسیار مراقب بود که افراد از حق، تجاوز نکنند.

تلاوت در حریم رضوی، نیت و نگاهم را به تلاوت عوض کرد

گروه فعالیت‌های قرآنی: بانوی مرتل مشهدی و دارنده رتبه ممتاز رشته ترتیل سی‌ونهمین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف تلاوت در حرم رضوی در ایام نوروز را افتخار خود دانست و گفت: تأثیر آن تلاوت به یادماندنی به‌گونه‌ای بود که بعد از آن، نگاهم به تلاوت به سمت معنامحوری سوق پیدا کرد تا بر دل و جان مستمع اثرگذار باشد.

مسجد خانم؛ از جاذبه‌های گردشگری مذهبی زنجان

گروه فرهنگی: مسجد خانم یکی از مساجد قدیمی شهر زنجان بوده و به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مذهبی در این شهر به شمار می‌رود.

مسافران نوروزی در بقعه امامزادگان سیدیاسر(ع) و سیدناصر(ع)

مسافران نوروزی این روزها در پایتخت معنوی ایران، یکی از مکان‌هایی که برای زیارت انتخاب می‌کنند، بقعه امامزادگان سیدیاسر(ع) و سیدناصر(ع) در طرقبه است.

رشد 110 درصدی مشارکت مردم زنجان درجشن نیکوکاری

گروه اجتماعی: مدیرکل کمیته امداد استان زنجان از رشد 110 درصدی مشارکت مردم استان در جشن نیکوکاری نسبت به سال گذشته خبر داد.

قناعت و پرهیز از اسراف توسط نخبگان به گفتمان جامعه تبدیل شود

گروه سیاست و اقتصاد: امام جمعه دزفول با بیان اینکه مقدمه نهادینه کردن یک اندیشه و فکر این است که در جامعه تبدیل به گفتمان شود، با اشاره به نامگذاری سال، به عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» اظهار کرد: اگر بتوانیم فرهنگ قناعت و صرفه‌جویی را نهادینه کنیم و اسراف‌ها را از جامعه حذف کنیم، بدون تردید بخش زیادی از وابستگی ما به خارج کم می‌شود و به تبع اقتصاد، تولید و اشتغال کشور رو به پیشرفت و توسعه می‌رود و تمام نخبگان و خواص جامعه و کسانی که در فرهنگ‌سازی جامعه مؤثرند باید در این راستا تلاش کنند.

«خانواده قرآنی»؛ شعار امسال اتحادیه مؤسسات قرآنی لرستان

گروه فعالیت‌های قرآنی: مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی لرستان با اشاره به نام‌گذاری شعار سال به «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال»، گفت: شعاری که برای امسال در اتحادیه مؤسسات و مراکز قرآنی ـ مردمی لرستان انتخاب شده است «خانواده قرآنی» است و نگاه ما در این سال حول محور خانواده بزرگ قرآنی اعم‌از قاریان، حافطان، اساتید و مربیان قرآنی است.

فعالیت‌های خیمه‌های معرفت دینی در تمام اماكن مذهبی شیراز گسترش یابد/ لزوم اهتمام تمام دستگاه‌ها

گروه اجتماعی: فرماندار شیراز خواستار گسترش و راه‌اندازی خیمه‌های معرفت دینی و فعالیت‌های این‌چنینی در تمام امامزادگان و مكان‌هایی كه به نحوی برای مردم قابل تكریم و احترام است، شد و بر لزوم همكاری تمام دستگاه‌های فرهنگی در این زمینه تأكید كرد.

خدمت به مردم؛ راه حفظ احسن‌الحال/ تحقق احسن‌الحال در جامعه مهدوی

گروه معارف: عضو هیئت علمی دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ذکر خدا، خدمت به مردم و یاد مرگ از راه‌هایی است که با کمک آن‌ها می‌توان احسن‌الحال را حفظ کرد.

نقش تئاتر درمانی در انتقال مفاهیم دینی و ارزشی

گروه فرهنگی: یک رفتارشناس و پژوهشگر اجتماعی درباره نقش تئاتر درمانی در انتقال مفاهیم ارزشی، افزود: هنر درمانی می‌تواند علاوه بر اصلاح ناهنجاری‌های رفتاری، الگوهای رفتاری را به جامعه و به‌ویژه نوجوانان و جوانان معرفی کند و در قالب هنر و حرکت‌های فیزیکی و ... مفاهیم فرهنگی و ارزشی را به مخاطبان انتقال دهد.

مسجد جامع ارومیه؛ اثری تاریخی از دوران سلجوقی

گروه اجتماعی: مسجد جامع از ارزشمندترین و قدیمی‌ترین مساجد ارومیه بوده و تاریخچه آن به دوره‌های سلجوقیان و ساسانیان برمی‌گردد.

اقتصاد دانش‌بنیان تنها راه رهایی کشور از مشکلات مبتلابه اقتصاد کشور است

گروه اجتماعی: رئیس جهاد دانشگاهی استان سمنان با بیان اینکه تاکیدات پیوسته و مداوم مقام معظم رهبری و دولتمردان بر اقتصاد دانش‌بنیان دلیلی روشن بر اهمیت این موضوع است، گفت: اقتصاد دانش بنیان یگانه راه رهایی کشور از مشکلات مبتلابه اقتصاد کشور است.

شورای توسعه قرآن مازندران آسیب‌شناسی شود

گروه فعالیت‌های قرآنی: مسئول دارالقرآن الکریم مازندران گفت: شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی مازندران نتوانسته در راستای تحقق فعالیت‌های سند چشم انداز قرآنی موثر واقع شود و این مسئله نیاز به آسیب شناسی جدی است.

اولین اثر خراسان رضوی در یونسکو؛ میزبان گردشگران و مسافران نوروزی

گروه شهرستان‌ها: قنات قصبه گناباد به عنوان اولین اثر ثبت شده استان خراسان رضوی در فهرست میراث جهانی یونسکو، میزبان گردشگران و مسافران نوروزی است.

گره‌گشایی در دید و بازدیدهای نوروز

گروه اجتماعی: استادیار دانشگاه فردوسی مشهد گفت: باید در دید و بازدیدهای عید گره‌گشایی صورت پذیرد و افراد، ضمن ایجاد هویت خانوادگی و احساس امنیت، از یکدیگر تأیید اجتماعی را دریافت کنند.

مقبره راوی شهادت امام رضا(ع) در قطعه‌ای از بهشت

گروه اجتماعی: مقبره خواجه مراد، راوی شهادت امام رضا(ع) در قطعه‌ای از بهشت میزبان خیل عظیم زائران نوروزی است.

مسئولان در حمایت از جلسات سنتی قرآن کم‌کاری کرده‌اند

گروه فعالیت‌های قرآنی: استاد ممتاز قرآن کریم با بیان اینکه مسئولان در حمایت از جلسات سنتی قرآن کم‌کاری کرده‌اند، اضافه کرد: بحث حمایت از جلسات سنتی قرآن فقط در حد شعار مسئولان بوده و آنچه موجود است، حاصل حمایت‌های مردمی و گردش جلسات با حضور قرآنیان بدون چشم‌داشت مادی است که ادامه یافته است.

«فهلویات»؛ گونه‌ای از اشعار و ترانه‌های محلی بعد از اسلام

گروه فرهنگی: یک استاد ادبیات با اشاره به اینکه نوروزخوانی یا بهارخوانی گونه‌ای از آوازخوانی است که در ایران پیشینه زیادی دارد، افزود: این‌ها گونه‌ای از اشعار و ترانه‌های محلی بوده که بعد از اسلام به آنها «فهلویات» می‌گفتند.

ساخت تسبیح با هسته خرما؛ هدیه نوروزی رزمندگان به یکدیگر

گروه فرهنگی: عضو گروه تبلیغات لشگر 5 نصر در دوران دفاع مقدس با بیان اینکه رسم هدیه‌ دادن و هدیه گرفتن در جبهه هم وجود داشت، اظهار کرد: رزمندگان به‌عنوان هدیه، یک کتاب از سخنرانی امام(ره) یا تسبیحی که با هسته‌های خرما می‌ساختند، به یکدیگر می‌دادند و این رسم هدیه دادن و هدیه گرفتن در جبهه هم وجود داشت اما، اینکه چه هدیه‌ای باشد، با زمان اکنون که بیشتر، هدیه‌ها مادی و پول است، متفاوت بود.

نگاهی گذرا به برخی از اماکن مذهبی ارومیه

گروه اجتماعی: در ارومیه مساجد و بقاع متبرکه امامزادگانی وجود دارد که در ایام نوروز زائران زیادی از سایر شهرها و استان‌ها را به خود جذب می‌کند.

کم‌‌کاری در زمینه قرآن را به گردن بودجه نیندازیم

گروه شهرستان‌ها: استاد قرآن سبزواری گفت: در بحث علوم قرآنی نیز مانند سایر بخش‌های کشور در سال 95 با مشکلات بودجه‌ای مواجه بودیم ولی کم‌کاری و عدم تمرین و ممارست قرآن‌آموزان را نمی‌توان به گردن کمبود بودجه انداخت.

راه رسیدن به «احسن‌الحال»

گروه معارف: عضو هیئت علمی دانشکده الهیات گفت: اگر هر کس در همان حیطه‌ کاری خود تکالیفش را به نحو احسن انجام دهد و رفتار دیگران را معیار رفتار خود قرار ندهد، می‌تواند زمینه احسن‌الحال را در خود به وجود آورد.

تحقق «أَحْسَنِ الْحَالِ» با حفظ حریم الهی

گروه فعالیت‌های قرآنی: دارنده رتبه ممتاز رشته ترتیل سی‌ونهمین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف در مورد چگونگی رسیدن به حال احسن در سال جدید، ابراز کرد: انجام واجبات و ترک محرمات و در واقع نگه داشتن حریم الهی، شعفی درونی پدید می‌آورد که انسان را به «أَحْسَنِ الْحَالِ» می‌رساند.

حل مشکل بیکاری جوانان و معیشت مردم آسیب‌های اجتماعی را مرتفع می‌سازد

گروه سیاسی: امام جمعه موقت سنندج با اشاره به اینکه تحقق شعار سال با عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» موجب رفع بسیار از مشکلات مردم خواهد شد، عنوان کرد: همچنین اگر مشکل بیکاری جوانان و معیشت مردم حل شود بسیاری از آسیب‌های اجتماعی هم کم می‌شود.

قرآن روستای سلین یادگار عهد تیموریان

گروه فعالیت‌های قرآنی: قرآن تاریخی روستای سلین از توابع بخش اورامان شهرستان سروآباد یادگار قرن هشتم هجری و دوره تیموریان نگاشته شده است.
یادداشت
گفتگو
گزارش