کد خبر: 3505118
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۷
گروه ادب: تا فرا رسیدن هفته کتاب نسخه قرآنی آقاجان پرتو، متعلق به دوره قاجار چاپ می‌شود، چاپ این اثر که از نظر کتابت، تصحیح و حاشیه‌نگاری منحصر به‌ فرد است به مرحله غلط‌گیری توسط دارالقرآن الکریم رسیده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین فخرالدین صابری، مدیر موزه ملی قرآن در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با بیان اینکه به دلیل عدم همکاری مسئولان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی قرآن در تدارک ویترین‌های مناسب عرضه نسخ خطی قرآنی و نیز شرایط خاص لازم برای حضور نیروهای انسانی موزه، امسال موزه ملی قرآن کریم در نمایشگاه حضور ندارد، عنوان کرد: حضور موزه ملی قرآن فرصتی برای عرضه نسخ خطی قرآنی نفیس در نمایشگاه بود و می‌توانست در آشنایی جوانان با پیشینه فرهنگی و دینی کشورمان موثر باشد.

صابری همچنین به تغییر ساعت بازدید از موزه ملی قرآن کریم در ماه رمضان اشاره کرد و گفت: در ایام ماه رمضان ساعت بازدید از موزه تغییر کرده و از 8 ـ 16:30 به 8:30 ـ 15 کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در دهه دوم ماه رمضان قرآن لاتین اهدایی به موزه ملی قرآن به قلم علیرضا اکرمی رونمایی می‌شود. کتابت این قرآن سال ۸۹ آغاز شده و در تابستان سال گذشته طی ماه رمضان به پایان رسیده است.

مدیر موزه ملی قرآن با بیان اینکه بیش از 600 نسخه خطی قرآن در این موزه موجود است، با تاکید بر اینکه موزه‌ ملی قرآن کریم از طرح تجمیع آثار نفیس قرآنی در سطح کشور استقبال می‌کند، افزود: در برخی از موزه‌ها از جمله موزه‌های استان‌ها و شهرستان‌ها نسخ خطی قرآن کریم در شرایط نامناسبی نگهداری نمی‌شوند و شرایط لازم برای نگهداری این آثار وجود ندارد. این آثار ملی و متعلق به تمام مردم است و اگر سازمان میراث فرهنگی بتواند جهت تجمیع آثار در یکجا برنامه‌ریزی کند، کار بسیار بزرگ و ارزشمندی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: از اداره‌کل موزه‌ها می‌خواهیم به منظور حفظ و مراقبت از نسخ خطی قرآن کریم که در برخی از موزه‌های استان‌ها، در کنار دیگر اشیا و آثار غیرمرتبط با نسخ خطی و قرآنی و به شکل نامناسب نگهداری می‌شوند، برنامه‌ریزی مناسبی با هدف تجمیع، انتقال و جداسازی انجام دهد، چون این اقدام یکی از اساسی‌ترین اقدامات برای حفظ مواریث فرهنگی مکتوب محسوب می‌شود.

صابری همچنین گفت: تا زمان فرا رسیدن هفته کتاب نسخه قرآنی آقاجان پرتو متعلق به دوره قاجار چاپ می‌شود. چاپ این اثر که از نظر کتابت، تصحیح و حاشیه‌نگاری منحصر به‌ فرد است به مرحله غلط‌گیری توسط دارالقرآن الکریم رسیده است. نوع کتابت این قرآن به گونه‌ای است که برخلاف قرآن عثمان‌طه اعراب‌گذاری کاملی دارد و خواندن آن آسان است.

وی به ادامه پیگیری جابه‌جایی موزه ملی قرآن در سال آینده اشاره کرد و گفت: این موزه در محدوده طرح ترافیک قرار دارد. ضمن اینکه محل مناسبی برای پارک اتومبیل و یا پارکینگ اختصاصی ندارد. در این شرایط بهترین گزینه، جابه‌جایی موزه از این مکان به جایی دیگر است که چند بار پیشنهاد آن مطرح شده، ولی هنوز پاسخی برای این پیشنهاد دریافت نکرده‌ام.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: