کد خبر: 3533268
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۵
گروه بین‌الملل: بیش از 70 تن از روشنفکران و دانشگاهیان آمریکایی با انتشار یک نامه سرگشاده، خواستار تحریم هدفمند شهرک‌های اسرائیلی و محصولات آن‌‎ها شدند.
درخواست 70 روشنفکر آمریکایی برای تحریم اسرائیل
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پرس تی وی، روزنامه اسرائیلی هاآرتص در گزارشی اعلام کرد امضاکنندگان این نامه، آن را در مجله «نقد و بررسیِ کتاب نیویورک» The New York Review of Books منتشر کردند.
 آن‌ها در این نامه از دولت آمریکا خواستند تا شهرک‌ها را از منافع تجاری محروم کرده و برای نهادهای اقتصادی اسرائیلی در کرانه اشغال‌شده باختری معافیت مالیاتی قائل نشود.
از زمان اشغال فلسطین، رژیم اسرائیل 120 شهرک در مناطق اشغالی ساخته است. سازمان ملل و بسیاری از کشورهای جهان، شهرک‌های اسرائیلی را غیرقانونی می‌دانند؛ چرا که این شهرک‌ها در مناطق اشغال‎شده به دست اسرائیل در جنگ 1967 ساخته شده‌اند و براساس کنوانسیون ژنو، هرگونه ساخت و ساز در مناطق اشغال‌شده ممنوع است.
در بخش‌هایی از سرزمین فلسطین که شهرکی نیز در آن‌ها وجود ندارد، وجود ایست‌های بازرسیِ متعدد، به شدت آزادی فلسطینیان را محدود کرده است.
تل‌آویو در همین‌حال با ادعای توسل ساکنین فلسطینیِ روستاها و شهرها به خشونت، مناطق مختلف را تحت محاصره همه‌‎جانبه و طولانی‌مدت قرار می‌‎دهد.
روشنفکران آمریکایی اعلام کردند سرزمین‌های فلسطینی که شهرک اسرائیلی در آن‌ها وجود ندارد، نباید تحت تحریم اقتصادی، سیاسی و فرهنگی قرار بگیرند.
این نامه در حالی منتشر شده است که روز یکشنبه هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در نیویورکِ آمریکا دیدار کرد.
کلینتون در این دیدار بر مقابله با جریان مشروعیت‌زدایی از اسرائیل از طریق اقداماتی نظیر مقابله با «انزوا، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل» تأکید کرد.
جنبش بین‌المللی «انزوا، عدم سرمایه‎گذاری و تحریم اسرائیل» در ماه جولای سال 2005 با همکاریِ 171 سازمان فلسطینی آغاز شد که خواستار«اَشکال مختلف تحریم علیه اسرائیل تا زمان عمل این رژیم به تعهداتش تحت قوانین بین‌المللی» شده بودند.
از آن تاریخ تاکنون هزاران داوطلب در سراسر جهان با هدف ارتقای آرمان مردم فلسطین به این کمپین پیوسته‌اند.
 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: