کد خبر: 3706062
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲
حجت‌الاسلام علی محمدی بیان کرد:
گروه مسابقات ــ رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه برخی اعتقاد دارند که مسابقات بین‌المللی قرآن ایران ام المسابقات دنیای اسلام است، گفت: این مسابقات از روز 30 فروردین‌ماه با حضور 370 میهمان خارجی در سه شهر ایران آغاز می‌شود.

علی محمدی

به گزارش ایکنا؛ نشست خبری سی و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران صبح امروز، بیست و هفتم فروردین‌ماه با حضور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و رئیس مرکز امور قرآنی این سازمان برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی در ابتدای این نشست خبری با اشاره به اینکه دو دیدگاه و دو منظر در مورد دین اسلام وجود دارد، گفت: یکی این نظرها این است که دین اسلام برای فرد و زندگی خصوصی او به وجود آمده و به صورت انفرادی و خصوصی است. براساس این دیدگاه هر کسی تنها در زندگی خود باید به قرآن عمل کند و احکام اسلام و قوانین قرآن نباید در زندگی اجتماعی و سیاسی مردم ورود داشته باشد.
وی با تأکید بر اینکه ما این نظریه را قبول نداریم، افزود: ما اعتقاد داریم فرد و اجتماع از هم جدا نیستند و در جامعه اسلامی، امت اسلامی باید هم به صورت فردی و هم اجتماعی به دستورات آن عمل کنند. اما متأسفانه دشمنان اسلام طبق نظریه مورد اشاره، اسلام را تعریف کرده و آن را یک دین فردی می‌دانند که باید در زندگی خصوصی به آن عمل کرد. بر همین اساس استعمارگران چند قرن برنامه‌ریزی کردند تا اسلام را اینگونه به مردم معرفی کنند که متأسفانه تا حدودی هم موفق بوده‌اند.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: استعمارگران برای ترویج این دیدگاه و این نوع نگاه به اسلام، مهره‌هایی در کشورهای اسلامی دارند که فعالیت می‌کنند. یکی از اقدامات استعمار برای این کار تجزیه کشورهای اسلامی بود. برای مدیریت این کشورها مهره‌هایی مانند «رضاخان» در ایران، «آتاتورک» در ترکیه و «آل سعود» در حجاز و ... را بر مسند نشاندند. زمانی که رضاخان به قدرت رسید، یکی از اقدامات مهم او حذف دین از حکومت بود. مراکز دینی را تعطیل کرد در ترکیه نیز به همین صورت بود.
محمدی تأکید کرد: ممکن است برخی فکر کنند، چرا ایران اسلامی از کشورهایی مانند سوریه، فلسطین و.. حمایت می‌کند در حالی که این یک اقدام سیاسی است، باید گفت بله این یک اقدام سیاسی است که مبنای دینی و قرآنی دارد. در قرآن کریم به این موضوع که «چرا در راه خدا نمی‌جنگید و از کودکان و زنان و مستضعفان که مورد ظلم مستکبران قرار گرفته‌اند، دفاع نمی‌کنید» پرداخته شده است.
وی در ادامه صحبت‌های خود در این نشست خبری با اشاره به آیه مبارکه «مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ»، گفت: ما مطابق این آیه، نمی‌توانیم بی‌خیال باشیم و بگوییم متدین زندگی می‌کنیم، اما کاری با دیگران نداریم. اسلام واقعی و اسلام ناب این است که تمام شئون در دین جریان داشته باشند؛ چرا که ما نسبت به سرنوشت جامعه و امت اسلام نمی‌توانیم بی‌تفاوت باشیم.
محمدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با طرح این سوال که چرا آمریکایی‌ها و ایادی آن با ایران اسلامی مخالف هستند؟ گفت: آنها به این علت مخالف ما هستند که اسلام ما با ظلم و ستم مخالف است وگرنه آنها با اسلامی که با آنها سازش داشته باشد، مشکلی ندارند. اینها از اسلامی وحشت دارند که بر ضد منافع آنها باشد. ما وظیفه داریم طبق آیات قرآن از هر مظلومی در هر کجای دنیا دفاع کنیم و برای همین رویکرد دفاع از مظلوم است که آنها با ما مخالف هستند.
گزارش ایکنا حاکی است؛ رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه با اشاره به این سخن که «اسلام در دو کلمه ظلم نکنید و زیر بار ظلم نروید» خلاصه می‌شود، افزود: یک بعد از ابعاد دین ما عبادت است که اگر همین هم حقیقت داشته باشد نباید در مقابل ظلم و ستم سکوت کند چرا که نمی‌توان مومن بود و با ظلم هم سازش کرد. اسلام مبارزه با نفاق است و اگر قرار بود فقط عبادت باشد پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) تنها به عبادت می‌پرداختند.
وی در ادامه صحبت‌های خود در این نشست خبری به آیه «وَلَا يَزَالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّى يَرُدُّوكُمْ عَنْ دِينِكُمْ إِنِ اسْتَطَاعُوا وَمَنْ يَرْتَدِدْ مِنْكُمْ ...» اشاره و اظهار کرد: تمام این مخالفت‌هایی که با ایران وجود دارد به خاطر این است که امت اسلام به دین عمل می‌کند و اگر از دین دست بردارند مشکلات آنها با ما برطرف می‌شود. قرآن کریم برای این نازل شده که یاد بگیریم و عمل کنیم و یکی از دستورات قرآن این است که در مقابل مشرکان و افرادی که برخلاف حکم‌های آن کار می‌کنند، برخورد کنیم.
محمدی با تأکید بر اینکه در سیره پیامبر(ص) این روش به عینه به چشم می‌خورد، گفت: پیامبر(ص) در غزوات بسیار زیادی حضور داشت و در مقابل ظلم و تجاوز قیام کردند. برای همین بود که فرموده‌اند:«کسی که نسبت به امور مسلمین و حتی بشریت بی‌توجه باشد، مسلمان نیست».
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به این موضوع که مشکل امت اسلام این است که به همه آیات الهی عمل نمی‌کند، افزود: اگر تلاوت و قرائت قرآن کریم، ثواب دارد و به عمل به آن توصیه شده است، عمل به قرآن نیز ثواب دارد و به آن توصیه شده است. دینی که پیامبر(ص) به ما معرفی کرده است و ما آن را اسلام ناب می‌دانیم، دینی است که هم سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است و هم عبادی، اگر می‌خواهیم سیره و سنت پیامبر(ص) را پیاده کنیم، باید تمام آن را به صورت کامل پیاده کنیم.
محمدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در نشست خبری سی و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم بر این موضوع که مسابقات قرآن دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی هستند، گفت: خدا را شاکریم به برکت نظام اسلامی سی و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن ایران اسلامی را طی روزهای آینده شاهد خواهیم بود.
وی افزود: این مسابقات از دستاوردهای انقلاب است که به آن پرداخته نشده است، قبل از انقلاب مسابقه و رتبه‌ای به لحاظ قرآنی در بین کشورهای اسلامی نداشتیم، اما به برکت رهبر معظم انقلاب نه تنها این مسابقات در کشور راه‌اندازی شد، بلکه در سی و پنجمین دوره آن 258 قاری و حافظ قران کریم از 84 کشور دنیا حضور دارند. تعداد حاضران خارجی در مسابقات با همراهان آنها به 370 نفر می‌رسد.
رئیس سازمان اوقاف در ادامه به شعار این دوره از مسابقات اشاره و بیان کرد: شعار این دوره «یک کتاب یک امت» است که برگرفته از قرآن است و بر وحدت کشورهای اسلامی تأکید دارد. مهم‌ترین فتنه و گرفتاری جهان اسلام امروز رژیم غاصب اسرائیل است و تا زمانی این غده از بین نرود امت اسلام خواب راحت ندارد. وحدت کشورهای اسلامی است که می‌تواند این غده را از بین ببرد. بنابر این این مسابقات با شعار مورد اشاره برای مقاومت در برابر استکبار جهانی تعریف شده است.
محمدی با اشاره به اینکه امسال برای دومین سال متوالی مسابقات بین‌المللی قرآن ایران شامل پنج مسابقه در بخش آقایان، بانوان، دانشجویان، طلاب و نابینایان است، گفت: یکی از داوران مسابقات قرآن که سابقه داوری در بیش از 60 مسابقه بین‌المللی دارد، اظهار می‌کرد که مسابقات ایران «ام المسابقات جهان اسلام» است. بنابر این یکی از دستاوردهای نظام اسلامی این مسابقات است که قرآن را به جامعه بیش از پیش معرفی کرد.
وی به برگزاری همایش پژوهش‌های قرآنی در حاشیه مسابقات بین‌المللی قرآن ایران اشاره کرد و گفت: این همایش با محورهای مختلف و با شعار استکبارستیزی برگزار می‌شود که 1115 مقاله به آن واصل شده است که در این بین 130 مقاله داخلی است. این همایش از امروز در شهر مقدس قم آغاز شده است.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه به رشته‌های بخش‌های مختلف این مسابقات اشاره و اظهار کرد: در بخش آقایان، دانشجویان و نابینایان مسابقات در رشته‌های قرائت و حفظ کل قرآن برگزار می‌شود. در بخش بانوان نیز رقابت‌ها تنها در رشته حفظ کل قرآن کریم است و در بخش طلاب نیز علاوه بر قرائت تحقیق و حفظ کل رقان کریم، رشته تفسیر قرآن کریم در قالب خطابه اضافه شده است.
محمدی به میزبانی سه شهر قم، مشهد و تهران از این مسابقات اشاره و تصریح کرد: مسابقات دانشجویان در شهر مقدس مشهد، مسابقات طلاب علوم دینی در شهر مقدس قم و سایر رقابت‌ها نیز در شهر تهران برگزار می‌شود.
وی در بخش پایانی صحبت‌های خود به یکی از خواسته‌های مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: معظم‌له در یکی از دیدارها بر این موضوع که مسئولان باید یکی از برنامه‌هایشان قرآن باشد، تأکید داشتند. لذا من از رسانه‌ها درخواست دارم برای اطلاع‌رسانی مسابقات دریغ نکنند. این برنامه متعلق به سازمان اوقاف نیست. یکی از مواردی که سزاوار اطلاع‌رسانی این مسابقات است که متعلق به نظام است. لازم است این مسابقات با اطلاع‌رسانی به رخ دیگران کشیده شود؛ چرا که بسیاری هنوز هم اعتقاد دارند که قرآن ایران با دیگر کشورها فرق دارد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: