کد خبر: 3715233
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۲
آیت الله محمدعلی تسخیری تصریح کرد:
گروه اندیشه ــ آیت الله محمدعلی تسخیری با اشاره به اندیشه‌های شهید سید محمدباقر صدر بیان کرد: اندیشه‌های مرحوم شهید صدر احیا کننده جهان اسلام است و اگر بخواهیم جامع‌های طبق نظر قرآن داشته باشیم باید به اندیشه‌های ایشان توجه کنیم.

اندیشه‌های شهید صدر؛ احیا کننده جهان اسلام

به گزارش ایکنا؛ شهید سید محمدباقر صدر، از جمله عالمان برجسته جهان تشیع محسوب می‌شود که در سال 1313 متولد و در سال 1359 نیز به فیض شهادت نائل آمد، این شهید از جمله علمایی است که دارای نبوغ بسیار بالا بود و رویکرد تقریب مذاهب در اندیشه‌‌های وی و آگاه بودن به مقتضیات زمانه از جمله ویژگی‌های بارز در شخصیتش به شمار می‌رود که تقریبا روی آن اجماع نظر وجود دارد.
از جمله مورادی که شهید صدر را با دیگر عالمان هم عصر خود متمایز می‌کند پرداختن به جریان‌های انحرافی مانند مارکسیست و یا نقد پوزیتیویست است که ایشان به خوبی این مباحث را مطرح و نقد کرده است و در کتب ارزشمندی همچون فلسفتنا که در سن 24 سالگی تألیف کرده است فضای فکری وی قابل استخراج است، ضمن این که در تفسیر قرآن نیز نظریه‌ای بدیع داشت و معتقد بود که باید به روش تفسیر موضوعی توجه داشت و از قرآن استنطاق کرد.
به منظور بررسی آرا و اندیشه‌های شهید صدر، دومین نشست علمی «طلایه‌داران وحدت اسلامی؛ آراء و اندیشه‌های آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر» صبح روز گذشته، ۲۶ اردیبهشت ماه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، با حضور جمعی از اندیشمندان و صاحب نظران برگزار شد.
آیت الله محمدعلی تسخیری، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام یکی از سخنرانان این نشست بود و در حاشیه مراسم در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا بیان کرد: اندیشه‌های مرحوم شهید صدر احیا کننده جهان اسلام است.
وی در ادامه با تأکید بر اهمیت اندیشه‌های شهید صدر افزود: ایشان به طور دقیق، کل جهان اسلام را در نظر می‌گرفتند و تمام نظریاتی که گروه‌های مختلف داشتند را مورد بررسی قرار داده و مطرح می‌کردند و باید توجه داشته باشیم که ما اگر بخواهیم، یک امت واحده طبق نظر قرآن کریم داشته باشیم و به این نقطه برسیم، چاره‌ای جز این نداریم که اندیشه‌های ایشان را مورد توجه قرار دهیم.

انتهای پیام

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: