کد خبر: 3736165
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۸
در گفت‌وگو با ایکنا عنوان شد؛
گروه بین‌الملل ـ مدیر انجمن‌های قرآنی کویت با اشاره به این که کویتی‌ها با محدودیت سهمیه در زمینه اعزام به حج مواجه نیستند، گفت: کارون‌های کویتی برای خدمت‌رسانی مطلوب به حجاج رقابت تنگاتنگی دارند.
رقابت‌ کاروان‌های کویتی در خدمت‌رسانی به حجاج / عدم محدودیت سهمیه
سید حسن موسوی، فعال قرآنی و دینی کویت و رئیس انجمن‌های قرآنی این کشور، در گفت‌وگو با ایکنا با بیان این مطلب، به تشریح آداب و سنت‌های مربوط به اعزام و استقبال از حجاج کویتی پرداخت و گفت: در زمان‌های قدیم، شهروندان کویتی برای سفر به سرزمین وحی برای شرکت در مناسک حج تمتع از اتوبوس و وسایل نقلیه دیگری استفاده می‌‌کردند که معمولا در این زمینه مشقت‌ها و سختی‌هایی را متحمل می‌شدند.

وی اضافه کرد: خانواده‌ای که مسافر حج داشت بر بالای منزل خود پرچمی نصب می‌کرد، به نشانه این که این منزل، مسافر حج دارد، اما در سال‌های اخیر این سنت‌ها تا حدودی کم‌رنگ شده که تمکن مالی و عدم محدودیت سهمیه‌ای از دلایل کم‌رنگ شدن این آداب و رسوم است.

تسهیل سفر

سید حسن موسوی با اشاره به این که مردم کویت بیشتر ترجیح می‌دهند به صورت کاروانی به سفر حج بروند، گفت: کویتی‌ها قبلا با اتوبوس و سایر وسایل نقلیه به سرزمین وحی می‌رفتند، اما این روزها هواپیما جای اتوبوس و خودرو را گرفته و سفرحج بسیار راحت‌تر شده است.

این فعال قرآنی در ادامه به مهم‌ترین آداب و رسوم مربوط به بدرقه و استقبال از حجاج کویتی اشاره کرد و گفت: آداب و سنت‌های مرسوم استقبال از حجاج در کویت همچون سایر آداب مرسوم در کشورهای اسلامی است، اما همانطور که گفته شد، اکنون با توجه به آسان‌شدن این سفر این مراسم‌ها و سنت‌ها تا حدودی کم‌رنگ شده است.

کلاس‌‌های آموزشی

سید حسن موسوی برپایی جلسات آموزشی برای حجاج به‌ویژه زائرانی که برای نخستین بار به این سفر معنوی اعزام می‌شوند را یکی از اقدامات مسئولان کاروان‌ها دانست و گفت: این کلاس‌های آموزشی معمولا با هماهنگی کمیته امور حج کویت که یک نهاد دولتی است، برگزار می‌شود.
رقابت‌ کاروان‌های کویتی در خدمت‌رسانی به حجاج / عدم محدودیت سهمیه
وی اضافه کرد: تقریبا 5 جلسه آموزشی برای حجاج قبل از اعزام به سفر معنوی حج برگزار می‌شود که شامل اقدامات مربوط به پوشیدن لباس احرام، مناسک حج تمتع، محرمات و واجبات است. 
جلوه همبستگی

وی در پاسخ به این پرسش که شهروندان کویتی چگونه به سفر معنوی حج می‌نگرند؟ گفت: مردم کویت، موسم حج را فرصتی برای تقویت اتحاد و همبستگی مسلمانان و مراسمی برای پالایش روحی و معنوی خود می‌دانند، به همین خاطر کویتی‌ها اهتمام‌ ویژه‌ای به حضور در مناسک حج دارند.

وی درباره نظارت‌های بهداشتی بر زائران کویتی قبل از اعزام به مراسم حج گفت: حجاج کویتی قبل از اعزام به این سفر معنوی با مراجعه به درمانگاه محل سکونت خود و انجام آزمایشان مربوط به فشار خون، قلب و تعیین گروه خونی، کارت بهداشتی ویژه را دریافت می‌کنند و اگر متقاضی عزیمت به حج، به بیماری مزمنی مبتلا باشد بایستی نوع آن و داروهای مورد استفاده طبق نظر پزشک در کارت مخصوص وی ثبت و به هنگام مناسک حج همراه وی باشد.

خرید سوغات

وی درباره خرید سوغات از عربستان توسط حجاج کویتی گفت: خرما، آب زمزم، تابلوهای خانه کعبه، جانماز و تسبیح اقلام عمده‌ای هستند که زائران کویت از عربستان خریداری می‌کنند و آن‌ها را به دوستان، نزدیکان و آشنایان به‌عنوان هدیه اعطا می‌کنند.

موسوی گفت: معمولا در هر کاروانی که حجاج را به سرزمین وحی اعزام می‌کند، پزشکان مرد و زن وجود دارند که خدمات پزشکی لازم را به زائران بیت‌الله الحرام ارائه می‌دهند و این خدمات به صورت رایگان در اختیار حجاج قرار می‌گیرد.
رقابت‌ کاروان‌های کویتی در خدمت‌رسانی به حجاج / عدم محدودیت سهمیه
وی گفت: علاوه بر آموزش‌های دینی که عمدتا توسط کاروان‌ها ارائه می‌شود، کمیته اداره امور حج کویت نیز بروشورها و کتبی در زمینه مناسک حج چاپ و به صورت رایگان مستقیما و یا از طریق کاروان‌ها در اختیار زائران قرار می‌دهد.

 سید حسن موسوی درباره زمان نام‌نویسی از حجاج کویتی برای اعزام به حج گفت: در کشور کویت، تمامی وظایف مربوط به نام‌نویسی از زائران تا بازگشت‌ آن‌ها توسط کاروان‌ها صورت می‌گیرد و کمیته امور حج کویت که متشکل از وزارت‌خانه‌های اوقاف، کشور، بهداشت، اطلاع‌رسانی و امور خارجه است، تنها نظارت بر کیفیت خدمت‌رسانی کاروان‌ها را برعهده دارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایکنا در مورد این که آیا برای ثبت نام حج قرعه‌کشی انجام می‌شود یا افراد به صورت مستقیم نام‌نویسی می‌کنند، گفت: در کویت این امور و مسائل پیچیده وجود ندارد، چرا که معمولا تقاضا خیلی زیاد نیست و هر فردی که برای سفر به حج نام‌نویسی می‌کند، بدون هیچ قرعه‌کشی همان سال اعزام می‌شود.
رقابت‌ کاروان‌های کویتی در خدمت‌رسانی به حجاج / عدم محدودیت سهمیه
موسوی گفت: تنها کاری که شخص متقاضی انجام می‌دهد، این است که اسمش را در کاروان بنویسد و مدارک مورد نیاز و مبلغ مالی مورد نیاز را در اختیار کاروان قرار دهد، بنابراین هیچ قرعه‌کشی و سهمیه‌ای در این زمینه وجود ندارد، به‌طوری که افراد زیادی هستند که چندین بار به سفر حج واجب اعزام شده‌اند.

آغاز نام‌نویسی از ماه رمضان

مدیر انجمن‌های قرآنی کویت اظهار کرد: در کشور کویت، نام‌نویسی از علاقه‌مندان برای سفر به حج تمتع از ماه رمضان آغاز می‌شود و افرادی که قصد رفتن به حج دارند، خودشان را از لحاظ آموزشی، دینی، لباس احرام و مسائل دیگر آماده می‌کنند. در واقع در کویت، هر کس که قصد سفر به خانه خدا را دارد از ماه رمضان مقدماتش را می‌چیند. معمولا نام‌نویسی در کاروان‌های حج تا آخر ماه رمضان و آغاز شوال به پایان می‌رسد.

موسوی درباره مهمترین اقداماتی که شخص عازم حج قبل از سفرش در کویت انجام می‌دهد، گفت: در کویت قبل از رفتن به حج، یک سری کارهای شخصی و اجتماعی وجود دارد که پرداختن بدهی‌ها و حلالیت طلبیدن از اقوام و آشنایان و خانواده از جمله اعمالی است که فرد باید آن را انجام بدهد.

استطاعت مالی

وی در ادامه با اشاره به این که زائران کویتی برای رفتن به حج با سهمیه خاصی مواجه نیستند، گفت: یکی از شروط حج، داشتن استطاعت مالی عنوان شده، و از آن‌جه که  خوشبختانه در کویت، مشکل مالی برای رفتن به حج وجود ندارد و بیشتر خانواده‌های کویتی از لحاظ مالی استطاعت دارند و خانواده‌های کم بضاعت در کویت خیلی کم هستند، بیشتر کویتی‌ها تاکنون چندین بار به سفر حج رفته‌اند و از نظر ما، استطاعت مالی فقط در اولین حج مهم است.
رقابت‌ کاروان‌های کویتی در خدمت‌رسانی به حجاج / عدم محدودیت سهمیه·    
این فعال قرآنی کویت به استقرار بعثه کشور کویت برای رسیدگی به امور و مسائل حجاج در شهرهای مکه مکرمه و مدینه منوره خبر داد و گفت: این بعثه تحت نظارت مدیرکل بعثه که از سوی وزارت اوقاف کویت منصوب می‌شود فعالیت می‌کند و برای حل مشکلات زائران کویتی در زمینه‌های مختلف تلاش می‌کند.
 
لقب حاجی

 موسوی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا در کویت به کسی که از حج باز می‌گردد، لقب «حاجی»، اطلاق می‌شود یا خیر؟ گفت: در قدیم‌الایام فردی که فریضه حج واجب را به جا می‌آورد به وی «حاجی» گفته می‌شد، اما اکنون نظر به تسهیل این سفر و نظر تعدد حضور افراد در آن و به‌نوعی عادی‌شدن سفر منجر به این شده که دیگر از لفظ حاجی برای زائران استفاده نمی‌شود، اگرچه هنوز به ندرت مورد استقال قرار می‌گیرد.

یادآور می‌شود، کویت، کشور کوچکی است در منطقه غرب آسیا که دین اکثریت مردم این کشور، اسلام است. مسلمانان کویت نیز همچون سایر مسلمانان جهان، سالانه به سفر معنوی حج می‌روند. با توجه به حجم زیاد زائران بیت‌الله الحرام، هر کشور برای اعزام زائر به عربستان برای مراسم حج، ظرفیت و سهمیه‌ای دارد که بر اساس جمعیت مسلمان هر کشور، تعیین می‌شود. اما به دلیل اینکه جمعیت کل کشور کویت چیزی حدود 4 میلیون و صد هزار نفر است و نیز با توجه به نزدیکی کویت به عربستان و هم مرز بودن با آن، مردم این کشور در مقایسه با بیشتر کشورها، مشکلات کمتری در سفر حج دارند و با محدودیت و موانع خاصی در این زمینه مواجه نیستند.
رقابت‌ کاروان‌های کویتی در خدمت‌رسانی به حجاج / عدم محدودیت سهمیه

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: