کد خبر: 3806476
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۰
عباس سلیمی در مراسم تجلیل از مهدی غلام نژاد بیان کرد:
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ مشاور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با تأکید بر اینکه تجلیل از مهدی غلام‌نژاد به عنوان یک قهرمان قرآنی روز به یادماندنی را در تاریخ فرهنگی شهرستان شهریار رقم زد، گفت: صدها و هزاران مهدی دیگر در شهریار، بالقوه وجود دارد که باید اساتید، این استعدادها را به فعلیت برسانند و شهریار در این زمینه یک الگوی به تمام معنا باشد.

تجلیل قهرمانان قرآنی وظیفه آنها را سنگین‌تر می‌کند / حضور هزاران «مهدی» دیگر در شهریار

به گزارش خبرنگار ایکنا‌؛ مراسم تجلیل از مهدی غلام‌نژاد، نفر دوم سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران شب گذشته، پنجم اردیبهشت‌ماه با حضور مسئولان شهرستان شهریار و جمعی از فعالان قرآنی کشورمان برگزار شد.
در بخشی از این مراسم عباس سلیمی، پیشکسوت قرآنی کشورمان به بیان سخنانی پرداخت. وی در بخشی از صحبت‌هایش با بیان اینکه از برگزاری این مراسم در شهرستان شهریار هرگز شگفت زده نشده‌ام، گفت: 55 سال قبل بین تهران و شهریار تبادلات فرهنگی وجود داشته است، زمانی که کمتر از دوازده سال سن داشتم، هیئت قرآنی ما در خیابان پیروزی برای اجرا در یک جلسه قرآن در این منطقه حضور یافت. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز شهرستان شهریار از اولین مناطقی بود که محفل انس با قرآن را با عنوان شبی با قرآن برگزار کرد و لذا باید امروز اینگونه باشد که قهرمان قرآنی جمهوری اسلامی ایران مورد تجلیل قرار گیرد.
سلیمی در ادامه به تلاوت زیبای مهدی غلام‌نژاد در روز دیدار با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: خواهید دید این تلاوت زیبا، ده‌ها سال در مقاطع اذانگاهی زینت‌بخش رسانه ملی خواهد بود. لذا باید به مسئولان با انگیزه و خدوم این دیار به خاطر برگزاری چنین مراسمی درود گفت.
مشاور قرآنی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه امروز یکی از روزهای فراموش‌نشدنی در تاریخ فرهنگی شهریار خواهد بود، گفت: قبل از هر چیز، سلام گرم دو نماینده مقام معظم رهبری در سازمان اوقاف و امور خیریه و آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) و نیز ستاد برگزاری و ستاد عالی مسابقات قرآن ایران را به محضر همه شما می‌رسانم.
سلیمی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه کمتر از 10 روز تا آغاز ماه نزول قرآن باقی مانده است، افزود: برگزاری این جلسه به موازات تکریم و تجلیل از یک قاری بزرگ قرآن، مسئولیت مهدی غلام‌نژاد را مضاعف می‌کند. مردم شهریار بعد از این افتخارآفرینی در مسابقات بین‌المللی قرآن انتظار ویژه‌ای از او دارند. ما یقین داریم به همت و درایت روحانیون این منطقه، مدیران فرهنگی خدمتگزار، قرآنیان سرافراز، پدران زحمت‌کش حلال‌خور و مادران پاکدامنی که چنین فرزندانی را تربیت کرده‌اند، صدها و هزاران مهدی دیگر در شهریار، بالقوه وجود دارد که باید حاج مهدی و سایر اساتید، این استعدادها را به فعلیت برسانند و شهریار در این زمینه یک الگوی به تمام معنا باشد.
این پیشکسوت قرآنی کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بیان مطالبی در شأن و عظمت جایگاه قرآنیان پرداخت و گفت: پیامبر(ص) در حدیثی فرموده‌اند، خانواده قرآن و اهل قرآن، خانواده خدا هستند. «إنَّ اَکْرَمَ العِبادِ إلَی اللهِ بَعْدَ الاَنبیاءِ العُلَماءُ ثُمّ حَمَلَةُ القُرآن. یَخْرُجونَ مِن الدُّنیا کَما یَخْرُجُ الاَنبیاء وَ یَحْشُرونَ مِنْ قُبُورِهِم مَعَ الاَنبیاءِ و یَمُرُّونَ عَلی الصِّراط مَعَ الاَنبیاءِ و یَأخذون ثوابَ الاَنبیاء». بلندمرتبه ترین انسان‌ها نزد خداوند بزرگ بعد از پیامبران الهی علمای دین هستند و سپس حاملان قرآن هستند که قاریان قرآن، می‌توانند یکی از مصادیق حاملان قرآن کریم باشند.
وی به بیان ویژگی‌های حاملان قرآن نزد پیامبر(ص) پرداخت و اظهار کرد: پیامبر اکرم(ص)، چهار ویژگی و امتیاز برای حاملان قرآن برشمرده‌اند که یکی از آنها «یَخْرُجونَ مِن الدُّنیا کَما یَخْرُجُ الاَنبیاء» است یعنی مرگ قرآنیان مانند مرگ انبیأ و پیامبران الهی است. «وَ یَحْشُرونَ مِنْ قُبُورِهِم مَعَ الاَنبیاءِ و یَمُرُّونَ عَلی الصِّراط مَعَ الاَنبیاءِ و یَأخذون ثوابَ الاَنبیاء» و بعثت و برانگیخته شدن آنها از قبور هم مانند انبیا است و به همراه پیامبران از پل صراط می‌گذرند و پاداش انبیاء الهی را دریافت می‌کنند.
سلیمی با اشاره به اینکه اساتیدی همچون مهدی غلام‌نژاد و... در زمینه آموزش و ضرورت این کار در مقطع حساس کنونی اطلاع دارند، گفت: این ضرورت به خصوص در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی و همزمان با صدور بیانیه گام دوم انقلاب اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

تجلیل قهرمانان قرآنی وظیفه آنها را سنگین‌تر می‌کند / حضور هزاران «مهدی» دیگر در شهریار
پیشکسوت قرآنی کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به فرمایش پیامبر اکرم(ص) به حضرت علی(ع) اشاره و اظهار کرد: «يا علی تعلم القرآن و علمه الناس؛ فلك بكل حرف عشر حسنات، فان مت مت شهيدا» یا علی قرآن را بیاموز و به مردم آموزش بده، در ازای هر حرفی که آموزش می‌دهی، خداوند برای تو 10 حسنه در نظر می‌گیرد و اگر در راه آموزش قرآن عمر تو به پایان برسد، شهید از دنیا رفته‌ای. از این حدیث می‌توان استنباط کرد که معلم با تقوای قرآن یک شهید زنده است که در مسیر شهادت حرکت می‌کند. همانگونه که مردم بر گرد خانه خدا طواف می‌کنند، فرشتگان بر گرد مزار چنین فردی طواف خواهند کرد.
مشاور قرآنی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه صحبت‌های خود به سابقه‌ای از فعالیت‌های قرآنی مهدی غلام‌نژاد از گذشته تا حال اشاره و اذعان کرد: این مجلس به افتخار کسی برگزار شده است که هم مؤذن برجسته‌ای است و هم قاری برگزیده‌ای به شمار می‌رود. همه افرادی که اهل دقت هستند، می‌دانند آنچه که بیش از تلاوت قرآن او را در جامعه سرافراز کرده است، ادب، اخلاق و تواضع اوست. در مسابقات بین‌المللی با وجود اینکه نظری در مورد مسابقات و رده‌بندی داشت با روحیه‌ای بسیار بشاش و بالا بر سکوی مسابقات به عنوان نفر دوم حضور یافت و حتی به دارنده رتبه اول نیز تبریک گفت تا عظمت نظام را به خارج از کشور صادر کند.
سلیمی در ادامه با بیان اینکه این قاری برجسته در ورزش نیز حضور پرقدرت دارد، گفت: حواشی که در رابطه با مسابقات مطرح می‌شود از نظر من مهم نیست، مهدی غلام‌نژاد یک قهرمان قرآنی است و اگر ملاحظه کنید، هیچ یک از قاریان طراز اول دنیای اسلام نظیر مرحوم «عبدالباسط»، «مصطفی اسماعیل»، «منشاوی»، «کامل یوسف»، «محمد رفعت» و... در مسابقات بین‌المللی رتبه نیاورده‌اند، اما در قلب امت اسلام جا دارند. توانمندی و نعمتی که خداوند به مهدی غلام‌نژاد داده است، فراتر از کسب رتبه در مسابقات است.
وی افزود: هیچ کدام از داوران مسابقات، ادعای عصمت نداشته و هیچ شخصی‌ام این ادعا را ندارد که آیین‌نامه مسابقات وحی منزل است به همین خاطر بنده به عنوان یکی از خادمان شما از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام می‌کنم تمامی نظرات و پیشنهاداتی که اساتید و صاحب‌نظران درباره تعالی مسابقات ابراز کنند مورد بررسی و استقبال قرار خواهد گرفت.
این پیشکسوت قرآنی در پایان اظهار کرد: امروز از شخصیتی تجلیل می‌کنیم که توانمندی او در عرصه تلاوت بر همه بزرگان جمع روشن است. به عنوان ارادتمند این چهره قرآنی عرض می‌کنم همه این موارد مهم است، اما مهمترین ملاکی که می‌تواند انسان را به اوج تعالی برساند، نظر خداوند در مورد انسان است. با اخلاص این مسیر را ادامه دهید با این علما و مدیران حامی بتوانید خدمت به قرآن داشته باشید تا همه نوجوانان با قرآن بیش از پیش آشنا شوند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: