کد خبر: 3812823
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۹
گروه بین‌الملل ــ رئیس کالج اسلامی لندن با اشاره به فعالیت‌های این مرکز در انگلستان اظهار کرد: تبادل اطلاعات و تجربیات علمی و ایجاد شبکه‌ای از شیعه‌شناسان در جهان نتیجه برگزاری همایش بین‌المللی شیعه‌شناسی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عیسی جهانگیر، رئیس کالج اسلامی لندن، در گفت‌وگو با ایکنا؛ درباره برنامه‌هایی که این مرکز در راستای ترویج فرهنگ اسلام دارد، گفت: پنجمین همایش شیعه‌شناسی را به منظور ایجاد شبکه‌ای از شیعه‌شناسان جهان و تبادل اطلاعات و تجربیات علمی و ارائه آخرین یافته‌ها در حوزه مطالعات شیعی برگزار کردیم.

وی با اشاره به فعالیت‌های اخیر این کالج، اظهار کرد: یکی از مهمترین نتایج این کنفرانس علاوه بر ارائه آخرین یافته‌های علمی و مطالعاتی شیعی این است که این رویداد با محوریت کالج اسلامی لندن شکل گرفته و اکنون پس از 5 سال بیشتر شیعه‌شناسان جهان اعم از مسلمان و غیرمسلمان با آن آشنا هستند.

جهانگیر این همایش را رخدادی مهم در حوزه مطالعات شیعه‌شناسی برشمرد و گفت: این فعالیت سبب ارتقای جایگاه کالج اسلامی لندن در میان مراکز علمی شیعه‌شناسی شده است. هر سال شاهد هستیم که تعداد مقالات ارسالی به همایش بیشتر از سال قبل است، به طوری که در همایش امسال 175 مقاله از کشورهای مختلف جهان دریافت و از بین آنها 50 مقاله را هیئت داوران انتخاب می‌کنند و آنها در سمینار ارائه می‌شود.

وی در ادامه این مطلب افزود: در این همایش خواجه نصیرالدین طوسی به‌ عنوان یکی از عالمان جهان تشیع که در احیا و گسترش علوم شیعی و اسلامی در تاریخ نقش‌آفرین بوده است، معرفی و درباره مکتب علمی مراغه و نقش آن در احیای علوم دینی سخن گفته شد.

جهانگیر اظهار کرد: شرکت‌کنندگان در این همایش در قالب پنل‌های سه و چهار نفره در زمینه‌های مختلف شیعه‌شناسی همچون مطالعات منطقه‌ای شیعه‌شناسی، مطالعات اخلاقی، مطالعات تاریخی، مطالعات کلامی، مطالعات تفسیری و همین طور مطالعات تطبیقی و بین‌ادیانی به ارائه مقالات پرداختند.

وی درباره مهمترین مباحثی که در مقالات مطرح شد، گفت: در این مقاله‌ها موضوعات عقلی و فلسفی در شیعه‌شناسی از کیفیت بهتری برخوردار بود، همین طور تحقیق در زمینه فکر معاصران شیعی و نظرات اندیشمندان معاصر شیعه از جذابیت بیشتری برای مخاطبان برخوردار بود.

جهانگیر درباره کشورهای شرکت‌کننده در این همایش اظهار کرد: نمایندگان کشورهای مختلف اروپایی، آمریکایی و از منطقه خاورمیانه نیز ایران و عراق در این همایش شرکت کردند.

به گفته وی، در زمینه مطالعات شیعی کنفرانس‌های بزرگ و موفقی در کشورهای مختلف به ویژه ایران برگزار شده و می‌شود، ولی چنین کنفرانسی در زمینه مطالعات شیعی در این سطح از کیفیت علمی به زبان انگلیسی و در یک کشور غربی، اگر نگوییم تنها همایش، ولی می‌توان گفت معتبرترین و مطرح‌ترین همایش است.

جهانگیر یادآور شد: نتایج چهار دوره گذشته این همایش را به طور مستقل در یک کتاب چاپ و به صورت جمعی در چهار جلد منتشر کرده‌ایم.

یادآور می‌شود همایش بین‌المللی شیعه‌شناسی برای پنجمین سال پیاپی با رویکرد مطالعات شیعی و با حضور ده‌ها اندیشمند و شیعه‌شناس از کشورهای مختلف جهان طی روزهای 27 و 28 آوریل (7 و 8 اردیبهشت) در کالج اسلامی لندن برگزار شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: