iqna

جامعه نیازمند تبیین مسائل اخلاقی است/ ضرورت پرداختن به رزق حلال و صبر

گروه جامعه: رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با بیان اینکه امروز در جامعه مسئله رزق حلال را تبلیغ می‌کنیم اما تبیین نمی‌کنیم، گفت: در هیچ یک از ادیان الهی به اندازه اسلام به صبر تاکید نشده، با این وجود مسلمانان کمتر از سایر ادیان به صبر عمل می‌کنیم.

مراسم رونمایی از دو کتاب «رویای صعود» و «دیدار جان» برگزار شد

گروه ادب: مراسم رونمایی از دو کتاب «رویای صعود» زندگی‌نامه شهید محمد مولائی و «دیدار جان»، زندگینامه سردار مهدی بخشی عصر امروز با حضور فرمانده لشکر 27 محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ در مرکز تبادل کتاب برگزار شد.

محصولات مکتوب جشنواره‌های هنری/ الزامی که منتهی به اسراف می‌شود

گروه هنر: چاپ و انتشار بولتن، روزنگار و کتاب سال جزئی غیرقابل اجتناب در جریان جشنواره و رویدادهای هنری هستند که برای بهره‌برداری آماری و موارد مربوط به آسیب‌شناسی باید به آنها استناد کرد اما نکته قابل توجه اینکه در ادامه این محصولات به کار نیامده و تبدیل به تلی کاغذ باطله می‌شوند.

حرم‌بان بی‌مزار/ روایت مدافعی که در سکوت شهید شد

گروه جهاد و حماسه: شهید «علی ناصری» شهیدی است که در دفاع از حرم به‌شدت مجروح شده و پس از بازگشت به ایران به شهادت می‌رسد؛ همسر این شهید از عدم رسیدگی حتی به مزار این شهید می‌گوید.

برگزیدگان پانزدهمین آیین حامیان نسخ خطی معرفی شدند

گروه ادب: پانزدهمین دوره آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی در کتابخانه ملی آغاز به کار کرد.

رشد کمی آثار دینی و ارزشی در «تئاتر فجر»

گروه هنر: دبیر سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی «تئاتر فجر» در گزارش خود از اهتمام این دوره از جشنواره نسبت به حضور آثار نمایشی با موضوع دینی و ارزشی خبر داد.

مزار دو شهید با یک نام؛ سوژه جالب فضای مجازی

گروه جهاد و حماسه: عکس مزار دو شهید با یک نام این روزها سوژه شبکه‌های مجازی شده است.

دو هاشمی در یک قاب

گروه هنر: تصویری از دیدار بازيگر نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سریال معماى شاه با وی منتشر شده است.

نگارگری، هویت هنر ملی و دینی ماست/امکان طرح جایزه «بهزاد» در شورای عالی انقلاب فرهنگی

گروه هنر: برای ایجاد انگیزه میان هنرمندان فعال در عرصه هنر نگارگری که بحق هویت هنر ملی و دینی ماست باید به دنبال ساز و کارهای تشویقی بود و به طور مثال با طرح جایزه معتبر«حسین بهزاد» در شورای عالی انقلاب فرهنگی و تصویب آن، این جایزه را به هنرمندان برگزیده اختصاص داد.

ملیت‌های شرکت کننده در دومین سوگواره عبرات اعلام شدند

گروه هنر: مدیرکل فرهنگی جامعه المصطفی العالمیه تعداد آثار و ملیت‌های شرکت کننده در بخش بین‌الملل دومین سوگواره فرهنگی و هنری عبرات را اعلام کرد.

کاریکاتور و کارتون؛ ابزار بیداری وجدان‌ها در قبال رنج و مرارت جامعه بشری

گروه هنر: با وجود آنکه کاریکاتور و کارتون به عنوان یک ابزار فرهنگی و هنری عامل روشنگری و بیداری وجدان‌ها در برابر رنج و مرارت‌های جامعه بشری است اما در عرصه عمل نسبت به ظرفیت‌های به وجود آمده در این هنر چندان توجهی نداریم.

پخش آنلاین اجراهای «موسیقی فجر»؛ از ادعا تا عمل

گروه هنر: جشنواره بین‌المللی «موسیقی فجر» از شب گذشته کار خود را آغاز کرده است و به گفته مسئولان برگزاری با توجه به محدودیت ظرفیت سالن‌های اجرا، علاقه‌مندان قادر هستند به شکل آنلاین آثار مورد علاقه خود را در فضای مجازی مشاهد نمایند، ادعایی بود که در عرصه عمل و با توجه به فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم کمی بعید به نظر می‌رسد.

پایان انتظار مخاطبان دایرةالمعارف قرآن/ جلد چهاردهم تا پایان سال می‌آید

گروه ادب: مدیر گروه دایر‌ة‌المعارف مرکز فرهنگ و معارف قرآن از پایان انتظار مخاطبان دایرةالمعارف قرآن خبر داد و گفت: جلد چهاردهم این اثر قرآنی تا پایان سال جاری روانه بازار نشر می‌شود.

نقش طریقت معنوی در تحقق هنر اسلامی بررسی می‌شود

گروه هنر: محمدعلی رجبی، استاد دانشگاه و پژوهشگر هنر اسلامی در هشتمین نشست ماهیت هنر اسلامی با عنوان«جلوه حُسن»، نقش طریقت معنوی در تحقق هنر اسلامی را بررسی می‌کند.

نبود قیمت‌گذاری قرآن؛ نبود متولی یا باج به ناشران

گروه ادب: در نشست ناشران و خوشنویسان قرآن عنوان شد؛ در رابطه با نه تنها قرآن‌ها، بلکه سایر کتاب‌ها نیز نظارتی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود ندارد و می‌توان آن را باج به ناشران دانست و ما هم دلیل آن را نمی‌دانیم که چرا نظارتی وجود ندارد.
یادداشت
گفتگو
گزارش