احيا شب ١٩ماه مبارك رمضان در کرج

احيا شب ١٩ماه مبارك رمضان در کرج

مراسم احیا شب نوزدهم ماه مبارک رمضان و سوگواری شهادت مولای متقیان (ع) با حضور خیل عظیمی از مردم کرج در امامزاده محمد(ع) وسكينه خاتون (س) این شهر برگزار شد.
پخت و توزیع بیست تُن آش نذری درکرج

پخت و توزیع بیست تُن آش نذری درکرج

به مناسبت سالروز میلاد با سعادت امام حسن مجتبی(ع) هیات مذهبی شاهزادگان ارباب اقدام به پخت 20 تن آش نذری در کرج کرد. این آش نذری توسط 40 آشپز و در45 دیگ بزرگ پحته شد.
برگزاری افطاری ساده در آستان امامزادگان محمد(ع) و سکینه خاتون(س)

برگزاری افطاری ساده در آستان امامزادگان محمد(ع) و سکینه خاتون(س)

مراسم افطاری و اطعام روزه‌داران در ایام ماه مبارک رمضان در آستان امامزادگان محمد(ع) و سکینه خاتون(س) در حال برگزاری است.
آیین جزء خوانی در آستان امامزاده حسن(ع) کرج

آیین جزء خوانی در آستان امامزاده حسن(ع) کرج

همزمان با فرا رسیدن ماه مبارك رمضان، همانند سال‌های گذشته آیین معنوی جزء خوانی قرآن کریم در آستان مقدس امامزاده حسن(ع) کرج با حضور قاریان، حافظان و اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود.
من خشت به خشتم متلاشی است

من خشت به خشتم متلاشی است

کاروانسرای ینگی امام هشتگرد کرج یکی از آثار تاریخی بازمانده از عصر صفویه است که در دوره قاجار تغییر کارکرد یافته و تبدیل به مهمان‌سرا شده است. ینگی امام یکی از روستاهای کهن شهرستان ساوجبلاغ است که امامزاده، کاروانسرا و تپه‌ای تاریخی را در خود جای داده‌است. در ابتدا نام ینگی امام به امامزاده و سپس به کاروانسرا و تپه و هم اکنون به همه این روستا اطلاق می‌شود.
هفتمین جشنوراه لاله‌های کرج

هفتمین جشنوراه لاله‌های کرج

هفتمین جشنواره لاله‌های کرج با بیش از 300 هزار گل لاله در 16 واریته از پنجشنبه، 15 فرودین‌ماه آغاز شده است و به مدت ۲۰ روز ادامه دارد.
⁨آستان مقدس امامزادگان هادی و علینقی(ع)

⁨آستان مقدس امامزادگان هادی و علینقی(ع)

بنای این امامزاده نزدیک کاروانسرای ینگه و تپه برگ تاریخی واقع است این بنا از دو قسمت ایوان شمالی در جلو و حرم اصلی در پشت تشکیل شده است. تزیینات از راه جلوی ایوان به ارتفاع یک متر با آجر هفت رنگ دوره قاجاریه که نقش‌های آنها با هم ترکیب شده، شکل گرفته است. سردر ورودی بنا دارای قوس بزرگ و لچکی‌های قوس سردر به شیوه معقلی تزیین شده است. نمای سطح داخلی حرم فاقد هر گونه تزیینات است. گنبد خارجی با پوشش زیرین حرم به صورت هرم دوازده ترک است که کاشی‌کاری آن ضمن تعمیر قسمت‌های دیگر بنا در سال 1347 شمسی به طور کامل مرمت شد. این بنا از آثار دوره صفویه به شمار می‌رود.
محوطه باستانی ازبکی

محوطه باستانی ازبکی

محوطه باستانی ازبکی در شهرستان نظرآباد استان البرز و در روستایی به همین نام قرار دارد. در این مجموعه نخستین خشت دست‌ساز بشر استفاده شده است. بخش‌هایی از این محوطه باستانی را کارشناسان مرکز باستان‌شناسی ایران در سال ۱۳۴۸ شناسایی کردند و در سال ۱۳۵۲ به شماره ۹۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
ورود فلامینگو ها به استان البرز

ورود فلامینگو ها به استان البرز

تالاب صالحیه، واقع در روستای صالحیه نظرآباد استان البرز تنها تالاب این استان است که آب ورودی به آن از سمت رودخانه کردان سرریز می‌شود. وسعت این تالاب با احتساب زمین‌های باتلاقی پیرامونی آن، بیش از ۱۰ هزار هکتار بوده و قسمتی از آن نیز در استان قزوین واقع شده است. این تالاب در فصل بهار استراحتگاه ۱۳۰ گونه از پرندگان مهاجر است.
امامزاده حسن(ع) روستای حسنکدر

امامزاده حسن(ع) روستای حسنکدر

آستان امامزاده حسن(ع) در روستای حسنکدر شهرستان کرج در بخش آسارا و دهستان نسا قرار دارد. بناى این امامزاده با مساحتى حدود ۲۰۰ مترمربع نوساز و دارای گنبدی کلاه خودی شکل با پوشش شیروانی است و از شبستان آن به عنوان مسجد استفاده می شود. هرچند بنای کنونی این امامزاده، جدید است اما به خاطر قدمت بیش از ۳۰۰ ساله این امامزاده (مربوط به دوران صفوی) در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است. محبوبیت این امامزاده تا آنجاست که حتی نام روستا از این امامزاده عاریه گرفته شده و چون روستا در دره واقع شده و امامزاده حسن(ع) نیز آن را متبرک ساخته به نام روستای حسنکدر خوانده می شود. شجره این امام‌زاده به امام موسی کاظم(ع) می‌رسد.
1