کد خبر: 3779131
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۹
گروه بین‌الملل ـ کتابخانه و اسناد ملی مصر از استرداد نسخه خطی قرآنی «قانصوه الغوری» به این کشور بعد از توقف فروش آن در لندن خبر داد.

به گزارش ایکنا به نقل از «cairo24»؛ کتابخانه و اسناد ملی مصر با اعلام اینکه این نسخه قرآنی بعد از توقف فروش آن در حراجی  لندن به مصر استرداد شد، بیان کرد: کتابخانه و اسناد ملی مصر در حال حاضر برای ارتباط با مالکان برخی نسخه‌های قرآنی نامه‌هایی را به آنها ارسال می‌کند. همچنین در حال تلاش برای پیگیری سازوکارهای لازم برای اثبات مالکیتش بر هر نسخه گم‌شده است.
 
این نسخه قرآنی متعلق به «قانصوه الغوری» آخرین پادشاه مصر قبل از حمله عثمانی‌هاست و در کتابخانه ملی این کشور در سال 1884 میلادی ثبت شد؛ این قرآن خطی جزء چهارم از آیه 92 سوره آل‌عمران تا آیه 23 سوره نساء را شامل می‌شود و به خط نسخ نگارش شده است.
 
هر صفحه از این قرآن هفت سطر دارد، فاصله آیات با طلا مشخص شده و متعلق به دوره مملوکی است. اهمیت این کتاب به خاطر دوره آن یعنی «عصر مملوکی» است، عصری که کتابت قرآن در آن بسیار شکوفا شد و قرآن‌های این دوره با خط، جلد و تذهیب متمایز است.
 
یادآور می‌شود خانه حراج «ساتبی» لندن قصد داشت که نسخه قرآنی «قانصوه الغوری» را که متعلق به بیش از 500 سال است، در حراجی دوم آبان ماه سال جاری (24 اکتبر 2018) به مزایده بگذارد.اما چند روز بعد از آن، وزارت فرهنگ مصر در بیانیه‌ای از متوقف کردن فروش این نسخه قرآنی خبر داد.
 
تصاویری از نسخه خطی قرآن
استرداد یک نسخه خطی نفیس قرآنی به مصر
 
استرداد یک نسخه خطی نفیس قرآنی به مصر
 
استرداد یک نسخه خطی نفیس قرآنی به مصر
 
استرداد یک نسخه خطی نفیس قرآنی به مصر
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: