کد خبر: 3780514
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۲
گروه بین‌الملل ـ الجزایری‌ها در زمان استعمار فرانسه با احداث مسجدی در عمق 6 متری زمین در شهر «البیض» این کشور، سنت یادگیری و حفظ قرآن کریم را زنده نگه داشته بودند.

به گزارش ایکنا به نقل از روزنامه البیان؛ مسجد «الموحدین» در شهر «البیض»الجزایر (800 کیلومتری جنوب غرب پایتخت)، تنها مسجد زیرزمینی در این کشور است که داستان مقاومت و ایستادگی ملت الجزایر در برابر استعمار فرانسه را حکایت می‎کند.

این مسجد با مساحتی بالغ بر 200 متر مربع در عمق 6 متری زمین قرار دارد و برای ورود به آن که تنها مسجد زیرزمینی در الجزایر است، یک درب کوچک بر روی زمین قرار دارد که نمازگزاران از آن، به وسیله پله‎هایی که به هنگام عملیات حفاری کارگذاشته شده‎اند، وارد این مسجد می‌شوند.

داستان این مسجد بیانگر مقاومت و ایستادگی ملت الجزایر در برابر استعمار فرانسه است که در طول 132 سال تلاش می‌کرد با تمامی ابزارهای غیرمشروع هویت اسلامی و عربی ملت این کشور را محو کند.

در سال 1930 میلادی با اعلام ممنوعیت انجام فرائض دینی، آموزش و حفظ قرآن کریم و آموزش زبان عربی توسط فرانسوی‌ها، و تخریب برخی از مساجد و یا تبدیل آنها به کلیسا برای مسیحیان و یا کنیسه برای یهودیان، «شیخ محمد بن بحوص»، از بزرگان دینی شهر البیض دستور ساخت یک مسجد مخفی در زیر زمین را صادر کرد و با صدور این دستور در برابر استعمار فرانسوی ایستاد.

در طول مدت استعمار فرانسوی در الجزایر، 375 حافظ قرآن از این مسجد فارغ‌التحصیل شدند که بسیاری از آنها به نیروهای آزادسازی الجزایر پیوستند.

همچنین این مسجد در آن زمان، مکانی برای اختفای رزمندگان الجزایری به شمار می‌رفت.

ابتکار الجزایری‌ها برای آموزش قرآن در زمان استعمار فرانسه

ابتکار الجزایری‌ها برای آموزش قرآن در زمان استعمار فرانسه

ابتکار الجزایری‌ها برای آموزش قرآن در زمان استعمار فرانسه

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: