کد خبر: 3797992
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸
گروه بین‌الملل ـ در قلب موزه «جیمنت» واقع در شهر «لاهه» هلند، صفحه‌ای از یک قرآن قدیمی نگه‌داری می‌شود که توسط صحابه رسول اکرم(ص) کتابت شده است.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه خبری «العین»؛ موزه «جیمنت» در محله مسکونی «دوینورد» شهر لاهه و در میان مجموعه‌ای از خانه‌ها با معماری سنتی هلند قرار گرفته و ساختمان این موزه به سال 1935 میلادی برمی‌گردد.

در این موزه، صفحه‌ای از یک قرآن قدیمی نگه‌داری می‌شود که پس از وفات نبی اکرم(ص)، توسط صحابه ایشان کتابت شده و یکی از آثار گرانبهای موزه «جیمنت» شهر لاهه محسوب می‌شود.

ماری کلیر، یکی از افراد راهنمای این موزه در این باره گفت: در این موزه حدود 3 هزار قطعه هنری که متعلق به دوره‌های قدیم و معاصر است، نگه‌داری ‌می‌شود که قطعات تزئینی ساخته‌شده از سرامیک و نقره، آلات موسیقی و تابلوهای هنری بخشی از این آثار را تشکیل می‌دهد و یک بخش موزه نیز اختصاص به هنر معاصر دارد.

وی افزود: در بخش آثار اسلامی و عربی این موزه نیز، یک تابلو نگه‌داری می‌شود که در آن آیاتی از قرآن کتابت شده که تاریخ نگارش آن تنها به چند سال پس از وفات پیامبر(ص) برمی‌گردد.

ماری کلیر اظهار کرد: این قطعه از گرانبهاترین آثار این موزه است، اما در عین حال قرائت آنچه در آن نوشته شده دشوار است، زیرا صحابه آیات قرآن را بدون نقطه و علامت‌گذاری کتابت می‌کردند، اما در عین حال یک قطعه یادگاری است که تاریخ آن تنها به چند سال پس از وفات پیامبر(ص) برمی‌گردد.
 
وی گفت: در این موزه همچنین، یک گلدان شیشه‌ای رنگی نگه‌داری می‌شود که عمر آن به 14 قرن برمی‌گردد و متعلق به کشور مصر است و مکتب اسلامی در عرصه هنر را به تصویر می‌کشد و ممتاز به تزئینات اسلامی زیبا و پیچیده و منقش به آیات قرآن است.
نگه‌داری صفحاتی از یک قرآن قدیمی در موزه «لاهه» هلند
 
نگه‌داری صفحاتی از یک قرآن قدیمی در موزه «لاهه» هلند
 
نگه‌داری صفحاتی از یک قرآن قدیمی در موزه «لاهه» هلند
 
نگه‌داری صفحاتی از یک قرآن قدیمی در موزه «لاهه» هلند

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: