iqna

راز ماندگاری اسلام؛ از خود گذشتگی اهل بیت(ع)

گروه حوزه‌های علمیه: استاد و محقق حوزه علمیه با بیان اینکه برخی دین را خرج خودشان می‌کنند تاکید کرد: راز ماندگاری اسلام این است که ائمه(ع) و علما و بزرگان و موالیان ائمه(ع) در طول تاریخ به جای آن که دین را خرج خود کنند، خودشان را خرج دین کردند.

گشت و گزار رسول جعفریان در کتابخانه‌های سعودی

گروه شبکه‌های اجتماعی: رسول جعفریان از صبح امروز اقدام به انتشار تصاویری از حضور در کتابخانه‌های دولت سعودی کرده است.

مهجوریت اسلام و تعالیم اهل بیت‌(ع) در کشورهای شرق آسیا/ جذب طلبه در موسسه زبان و فرهنگ‌شناسی

گروه دانشگاه: مدیرگروه شرق و جنوب شرق آسیای موسسه جامعةالمصطفی(ع) العالمیه عنوان کرد: به دلیل سختی زبان‌های مناطق شرقی آسیا، توجه شایانی به آن نشده و ساکنان این سرزمین از تعالیم و معارف عالیه قرآن و اهل بیت(ع) دور مانده‌اند. تعداد مبلغان در بعضی کشورها از انگشتان دست هم کمتر است.

حج تابلوی همنوایی و همگرایی بین امت اسلام است

گروه حوزه‌های علمیه: عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه حج تابلوی همنوایی، هماهنگی و همگرایی است، گفت: پیام برجسته و غیرقابل انکار حج، همگرایی در امت به رغم تعددها و تفاوت‌ها است و در صورت برنامه‌ریزی و بهره‌گیری، می‌تواند از خود کارکردهای فراموسمی و فرامکه‌ای در زندگی اجتماعی امت را ارائه کند.

آیت‌الله اعرافی به رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام تبریک گفت

گروه حوزه‌های علمیه: آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه با انتشار پیامی، انتصاب آیت‌الله هاشمی شاهرودی به عنوان رئیس جدید مجمع تشخصی مصلحت نظام را تبریک گفت.

تقوا؛ هویت واقعی انسان

گروه اندیشه: آیت‌الله صدیقی در جلسه درس اخلاق بیان کرد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: زن بودن، مرد بودن و از نژاد خاصی بودن، گوهر انسان را تشکیل نمی‌دهد، بلکه گوهر، حقیقت و هویت انسان را تقوا تشکیل می‌دهد.

موفقیت آموزش دین در فضای مجازی در گرو میزان باورمندی افراد است

گروه حوزه‌های علمیه: معاون پژوهشی دانشگاه مجازی المصطفی(ص) با بیان اینکه رسالت‌محوری؛ مهم‌ترین رکن در آموزش دین گفت: موفقیت آموزش دین در فضای مجازی در گرو میزان باورمندی افراد است.

میرزای نائینی و ایده بازسازی تمدن اسلامی

گروه اندیشه: از بازاندیشی در آرا و نظرات میرزای نائینی چنین به نظر می‌رسد که اندیشه تجدید نظام سیاسی و بازسازی تمدن اسلامی یکی از دغدغه‌های زندگی او بوده است.

حوزه‌های عملیه پس حوزه‌های علمیه

گروه حوزه علمیه: تصویری که از زندگی طلاب در افکار عمومی نقش بسته است، با واقعیت فاصله زیادی دارد. یکی از جنبه‌های این تصور نادرست، موضوع کسب و کار و درآمد طلاب است که در ادامه با این واقعیت‌ها از زبان خودشان آشنا می‌شویم.

چهار پرسش پرتکرار درباره غیبت امام عصر(عج)

گروه دانشگاه: معاون پژوهشکده اعجاز قرآن شهید بهشتی در گفت‌وگو با ایکنا به چهار پرسش اساسی درباره امام زمان(عج) پاسخ داد.

تحلیل خسروپناه از دست‌نوشته شهید حججی

گروه اندیشه: حجت‌الاسلام خسروپناه در کانال تلگرامی خود با اشاره به شهید حججی، از اعطای حکمت واقعی به شهداء در یک لحظه سخن گفت.

رساله‌های تفسیر موضوعی علمای شیعه احیاء و منتشر می‌شود

گروه حوزه‌های علمیه: طرح احیاء و چاپ رساله‌های تفسیری موضوعی علمای شیعه در طول قرون مختلف در دستور کار مرکز احیاء آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قرار دارد.

دیدار رئیس و معاونان جهاد دانشگاهی با آیت‌الله هاشمی شاهرودی

گروه دانشگاه: رئیس جهاد دانشگاهی و معاونان وی پیش از ظهر امروز با آیت‌الله هاشمی شاهرودی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نایب‌رئیس مجلس خبرگان رهبری، دیدار کردند.

مراسم گرامیداشت شهید حججی در کاروان دانشگاهیان اعزامی به عتبات برگزار شد

گروه دانشگاه: کاروان دانشگاهیان در عتبات عالیات، روز گذشته یاد و خاطره شهید حججی را در کربلا و نجف گرامی داشتند.

«علوم حدیث» در ایستگاه 83

گروه اندیشه: شماره 83 فصلنامه علمی-پژوهشی «علوم حدیث» منتشر شد.
یادداشت
گفتگو
گزارش