iqna

گستره مفاهیم دینی در ذهن دانشجویان در چندگانگی زیست‌جهان

گروه دانشگاه: طیق نتایج یک تحقیق که در مقاله ای نیز منتشر شده، دانشجویان به لحاظ قرارگیری در محیط دانشگاهی و آشنایی با تفکرات گوناگون که همان چندگانگی زیست‌جهان نامیده می‌شود، نسبت به غیردانشجویان بیش‌تر مسائل دینی را با نگاه انتقادی و شک ارزیابی می‌کنند، دانشجویان چه با عقاید دینی و چه غیردینی از کلاس‌‌های عمومی معارف دانشگاه رضایت ندارند.

مناظره حق انتقاد در حکومت اسلامی برگزار می‌شود

گروه دانشگاه: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، روز دوشنبه، 9 اسفندماه، مناظره‌ای تحت عنوان «حق انتقاد در حکومت اسلامی» برگزار می‌کند.

علامه طباطبایی گام بزرگی به سمت تولید نظریات قرآنی زن و خانواده برداشته است

گروه حوزه‌های علمیه: رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده گفت: علامه طباطبایی نظریه‌پردازی جنسیتی نکرده ولی قدم‌های بزرگی در این راه برداشته است که برای ما راه‌گشاست.

ارسال 81 مقاله به همایش جنسیت و خانواده در نگاه علامه طباطبایی

گروه حوزه‌های علمیه: دبیر علمی همایش جنسیت و خانواده در نگاه علامه طباطبایی گفت: از ابتدای فراخوان این همایش 81 مقاله به دست ما رسیده است که در نهایت با پالایش‌های صورت گرفته 16 مقاله پذیرفته شد.

دیدگاه علامه طباطبایی درباره «تِبْيَانًا لِكُلِّ شَيْءٍ» بودن قرآن

گروه حوزه‌های علمیه: استاد حوزه علمیه تاکید کرد: در زمینه تبیان بودن قرآن دو نظریه وجود دارد که علامه طباطبایی به سمت تبیان بودن قرآن برای تمامی چیزها گرایش یافته است.

12 هزار مقاله قرآنی در یک دانشنامه

گروه اندیشه: سایت مرکز فرهنگ قرآن بخشی با عنوان دانشنامه مقالات قرآنی راه‌اندازی کرده است که به ارائه بیش از 12 هزار مقاله قرآنی می‌پردازد.

پرهیز از ساده‌انگاری روایات در استناد به نظریات علوم انسانی

گروه حوزه‌های علمیه: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم قرآن و حدیث با اشاره به تحولات و تطورات تاریخی حدیث در طول تاریخ اسلام گفت: ورود افراد غیر معصوم در چرخه شکل‌گیری روایاتی که به دست ما رسیده، مؤید این است که در استناد به روایات برای استخراج نظریات علوم انسانی نباید نگاه ساده‌انگارانه‌ای داشته باشیم.

مسیر تمدن اسلامی نهایتا به تقرب ختم می‌‌شود

گروه دانشگاه: آرمان تمدن نوین اسلامی در دل فرهنگ، تعریف و با حاکمیت سیاسی دنبال می‌شود و از اقتصاد به عنوان ابزار استفاده می‌کند و اقتصاد هدف غایی نیست. تعادل، تحول و نهایتا تقرب مسیری است که تمدن نوین اسلامی طی می‌کند، در واقع نهایت تمدن غرب تمتع و نهایت تمدن اسلامی تقرب است.

«کربن» امام را حامل امانت الهی می‌داند

گروه اندیشه: اعوانی معتقد است که کربن توانست تلقی اسلام‌شناسان در خصوص شیعه را تغییر دهد. وی همچنین بیان کرد که از نظر هانری کربن و بر اساس حدیثی از امام صادق(ع)، امام حامل امانت الهی است و امامت ادامه نبوت است.

انحراف در انسان تدریجی ایجاد می‌شود

گروه حوزه‌های علمیه: استاد حوزه علمیه با بیان اینکه عده‌ای خاک نعلین امام را سرمه چشم می‌کردند ولی باز هم منحرف شدند گفت: انحراف در انسان تدریجی ایجاد می‌شود و باید مراقبت دائمی از نفس وجود داشته باشد.

اقدامات جهاد دانشگاهی در حوزه نیروهای خورشیدی و درمان ناباروری کار بزرگی است

گروه دانشگاه: آیت‌الله مجتهد شبستری با اشاره به اقدامات مفید سازمان جهاددانشگاهی در حوزه‌‌های مختلف از جمله استفاده از نیروهای خورشیدی و درمان ناباروری، خاطرنشان کرد: این‌ها خدمات بزرگی است که توسط سازمان جهاد دانشگاهی استان انجام می‌گیرد، امروزه درمان ناباروری مساله‌ بسیار مهمی بوده که سازمان جهاد دانشگاهی در این حوزه نیز وارد عمل شده است.

اسلام بیشترین تاکید را بر علم نافع داشته است

گروه دانشگاه: رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در اختتامیه شانزدهمین جشنواره پایان‌نامه سال دانشجویی عنوان کرد: اسلام بیشترین تاکید را بر علم داشته، اما برای آن نیز قید زده است؛ علم نافع. ذات علم نور است، اما وقتی محدودیت‌های عمر و منابع وجود دارد، علم نافع، بالاترین اولویت را دارد.

تقدیر از برگزیدگان شانزدهمین جشنواره ملی پایان‌نامه سال دانشجویی

گروه دانشگاه: اختتامیه شانزدهمین جشنواره ملی پایان‌نامه سال دانشجویی مسئولان و جمعی از اعضای هیات علمی جهاد دانشگاهی، در محل پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری تهران برگزار شد.

مسئولان در رسیدگی به مردم کوتاهی نکنند/ انتقاد مجدد از دریافت جریمه دیرکرد

گروه حوزه‌های علمیه: مرجع تقلید شیعیان جهان با تاکید بر اینکه مسئولیت‌پذیری یکی از بزرگترین درس‌های دین است تاکید کرد: کسانی که در نظام اسلامی مسئولیت پذیرفته‌اند بدانند مسئولیتشان بسیار سنگین است و باید برای حل مشکلات مردم تلاش کنند.

نظام تنزیلی قرآن کریم در در عیار تفسیر پیشرفت‌شناخت بررسی می‌شود

گروه حوزه‌های علمیه: نشست علمی «نظام تنزیلی قرآن کریم در عیار تفسیر پیشرفت‌شناخت» از سوی مرکز تحقیقات استراتژیک توسعه (رشد) در قم برگزار خواهد شد.
یادداشت
گفتگو
گزارش