iqna

دیدگاه‌های متنوع فلاسفه در مورد اخلاق

گروه حوزه‌های علمیه: استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به سخنان برخی افراد مبنی بر اعتباری بودن اخلاق در نزد فلاسفه به تشریح دیدگاه‌های متنوع و مختلف فیلسوفان در این زمینه اشاره کرد.

فلسفه موجود، ظرفیت تولید نظریه اخلاقی را ندارد/ فقر کلام در حوزه

گروه حوزه‎های علمیه: استاد کلام حوزه علمیه با بیان اینکه علم کلام، ظرفیت تولید نظریه اخلاقی را دارد ولی فلسفه فاقد آن است گفت: با این وجود، علم کلام هنوز نظریه اخلاقی تولید نکرده زیرا این علم در حوزه و دانشگاه، فقیر و با بی‌مهری روبرو است.

ربا و گران‌فروشی، طاغوت اقتصادی است

گروه حوزه‌های علمیه: صاحب تفسیر تسنیم گفت: ربا، گران‌فروشی و تن فروشی، طاغوت اقتصادی است و طاغوت تنها در طاغوت سیاسی منحصر نیست.

قرآن‌بسندگی برای ارائه تعریف از «علم» نتیجه‌بخش نیست

گروه حوزه‌های علمیه: یک محقق و قرآن‌پژوه حوزه علمیه با بیان اینکه برای ارائه تعریف مفهومی مانند علم از قرآن نیازمند قواعد، مبانی و روش هستیم گفت: باید از قرآن بسندگی پرهیز کرده و نباید خود قرآن را در پرداختن به مفاهیم جهان‌بینی کافی بدانیم، زیرا سنت و عترت مکمل فهم قرآن کریم هستند.

مراسم بزرگداشت آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی برگزار می‌شود

گروه حوزه‌های علمیه: مراسم بزرگداشت آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی در قم برگزار می‌شود.

برگزاری ششمین دوره مسابقات مناظره منطقه‌ای دانشجویان

گروه دانشگاه: ششمین دوره مسابقات مناظره منطقه‌ای دانشجویان ایران، «نشان خواجه نصیرالدین طوسی»، 8 الی 10 آبان، در دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی(ره)، برگزار می‌شود.

هیچ شاهدی دال بر کاهش بروز و ظهور جسمیت قرآن در میان مسلمین وجود ندارد

گروه حوزه‌های علمیه: پژوهشگر مردم‌شناسی دانشگاه شیکاگو گفت: هیچ شاهدی در دست نیست که مادیت قرآن در سال‌های آینده در میان مسلمین کاهش پیدا کند؛ البته بزرگان و عالمان دینی هشدار می‌دهند که این مادیات نباید شما را از توجه به محتوا غافل کند زیرا ممکن است دیگران در عمل به قرآن از ما مسلمین جلوتر بیفتند ولی واقعیت آن است که این بروز و ظهور مادی قرآن در میان مسلمین کاهش نخواهد داشت.

همه ذرات عالم نشانه و آیه الهی است

گروه حوزه‌های علمیه: استاد تفسیر حوزه علمیه با بیان اینکه قرآن کریم کتاب هدایت است گفت: عالم پر از نشانه‌ها و آیات الهی است و چشم با بصیرت لازم است تا بتواند آن را ببیند و عبرت بگیرد.

برگزاری دومین دوره سیر مطالعاتی «انسان 250 ساله»

گروه دانشگاه: دومین دوره سیر مطالعاتی کتاب «انسان 250 ساله»، در دانشکده‌های علوم قرآنی سراسر کشور برگزار می‌شود.

طلاب مستعد وقت خود را صرف رسیدن به مقامات علمی و معنوی کنند

گروه حوزه‌های علمیه: صاحب تفسیر تسنیم گفت: طلاب مستعد باید وقت خود را صرف رسیدن به مقامات علمی و معنوی کنند؛ در غیر این صورت اگر وقتشان صرف امور غیرضروری و یا بدون اولویت شود از مصادیق اتلاف عمر است.

اپلیکیشن «زائر» رونمایی می‌شود

گروه دانشگاه: نرم‌افزار «زائر»؛ مسیریاب هوشمند شناسایی موقعیت مکانی است و مکان ارائه انواع خدمات درمانی، اقامتی، بهداشتی و ... در جاده نجف به کربلا را نمایش می‌دهد.

برپایی کرسی ترویجی «مناسبات حوزه و انقلاب اسلامی»

گروه حوزه‌های علمیه: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با همکاری دبیرخانه کرسی‌های نظریه‌پردازی، کرسی ترویجی «مناسبات حوزه و انقلاب اسلامی» را برگزار می‌کند.

رویکرد خلاقانه به گردشگری مروج‌ فرهنگ ایرانی است

گروه دانشگاه: معاون آموزشی جهاد دانشگاهی، اظهار کرد: تمامی انواع گردشگری ما می‌تواند خلاق باشد، با این رویکرد، می‌توان فرهنگ ایرانی را ترویج کرد.

جلسه تفسیر آیت‌الله محقق داماد برگزار می‌شود

گروه اندیشه: جلسه ماهانه تفسیر قرآن کریم آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد روز پنجشنبه 4 آبان‌ماه ۹۶ ساعت 17 با محوریت سوره مؤمنون برگزار می‌شود.

جلسه تفسیر دلشاد تهرانی برگزار می‌شود

گروه اندیشه: سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات تفسیر قرآن مصطفی دلشاد تهرانی فردا ساعت ۱۸ برگزار می‌شود.
یادداشت
گفتگو
گزارش