صبر و شکیبایی در دین از نگاه امام علی(ع)

صبر و شکیبایی در دین از نگاه امام علی(ع)

گروه معارف ــ آیت‌الله میرعمادی گفت: با توجه به نامه 31 نهج‌البلاغه روحیه‌ای که امام علی(ع) توصیه می‌کنند آن است که انسان سعی کند خود را به سختی‌ها عادت بدهد تا گوهر شکیبایی که تنها در سختی‌ها به دست می‌آید برایش ظهور کرده و به کمال برسد لذا می‌فرماید: «نفس خود را به سختی‌ها و ناملایمات عادت ده که بهترین اخلاق، شکیبایی در راه خدا است».
ضرورت معرفت دینی/بندگی سالم در سایه دین‌شناسی فراهم می‌آید

ضرورت معرفت دینی/بندگی سالم در سایه دین‌شناسی فراهم می‌آید

گروه معارف ــ آیت‌الله میرعمادی گفت: بنابر نامه امام علی(ع) برای یک مسلمان، هیچ موهبتی برتر از آشنایی عمیق با تفکر دینی و فرهنگ اسلامی نیست و خیر دنیا و آخرت او در گرو همین شناخت است و عبادت صحیح و بندگی سالم نیز در سایه همین دین‌شناسی فراهم می‌آید.
تاکید امام علی(ع) بر لزوم نهی از منکر با دست و زبان

تاکید امام علی(ع) بر لزوم نهی از منکر با دست و زبان

گروه معارف- آیت‌الله میرعمادی گفت: بنابر تعبیر مولای متقیان حضرت علی(ع) انسان باید با دست و زبان از زشتی و منکر بپرهیزد و بکوشد تا راهش را از بدکاران جدا کند، به بیان دیگر ما باید با انکار اعمال و افکار منکر و زشت، اردوگاه خود را از زشت‌کاران و بدکاران جدا کنیم.
آثار و برکات کنترل گفتار

آثار و برکات کنترل گفتار

گروه معارف ـ آیت‌الله میرعمادی گفت: با توجه به نامه 37 امام علی(ع) در نهج‌البلاغه ازجمله آثار و برکات کنترل گفتار می‎توان به باز شدن درهای حکمت و معرفت به‌سوی انسان، هدایت و رشد و تعالی انسان اشاره کرد.
اثرات زیان‌بار غفلت از مرگ/ نو شدن طبیعت و یاد قیامت

اثرات زیان‌بار غفلت از مرگ/ نو شدن طبیعت و یاد قیامت

گروه معارف ـ امام جمعه موقت خرم‌آباد با بیان این‌که غفلت از مرگ آثار زیان‌باری برای انسان به همراه دارد، اظهارکرد: در فصل بهار و نو شدن طبیعت همگان باید درس گرفته و به یاد قیامت بیفتند.
ضرورت مطالعه تاریخ و آثار اقوام و گذشتگان

ضرورت مطالعه تاریخ و آثار اقوام و گذشتگان

گروه معارف ـ آیت‌الله میرعمادی گفت: امام علی(ع) شیوه تربیتیِ عبرت‌آموزی از گذشتگان را از قرآن، آموخته است، چون قرآن‌کریم، در آیات متعددی، سرگذشت پیشنیان را یادآور می‌شود و از مردم می‌خواهد که در حال و روز آنان تدبر کنند و عبرت بیاموزند کمااینکه آیه کریمه «قُل سِیرُوا فِیّ الاَرضِ ثُمَّ انظُرُوا کَیفَ کَانَ عَاقِبَهُ الُمکَذَّبِینَ» به صراحت از مردم می‌خواهد که در زمین بگردید و با مطالعه تاریخ اقوام گذشته، از آنان پند بگیرید.
مرگ؛ واقعیتی گریزناپذیر/رام کردن دل با یاد مرگ

مرگ؛ واقعیتی گریزناپذیر/رام کردن دل با یاد مرگ

گروه معارف ـ آیت‌الله میرعمادی گفت: با توجه به نامه 31 امام علی(ع) در نهج‌البلاغه مرگ برای هر انسانی، یک واقعیت گریزناپذیر است و غفلت از آن، دل را در وادیِ پُرسنگلاخ آرزوهای بی‎جا، شهوت، تخیلات و توهمات، سرگردان و حیران می‌سازد. فقط یاد مرگ است که دل را مهار می‌کند و از حیرت در وادی ضلالت، باز می‎دارد لذا یاد مرگ، باید چنان در ما رسوخ کند که قلب‎مان به کوچ کردن از این دنیا و فانی شدن اقرار نماید.
حکمت و یقین؛ عامل نورانیت و نیروبخشی قلب

حکمت و یقین؛ عامل نورانیت و نیروبخشی قلب

گروه معارف ـ آیت‌الله میرعمادی گفت: امام علی(ع) در وصیت خود به فرزندش امام حسن(ع) از یقین به‌عنوان گنج و از حکمت به‌عنوان نور یادکرده است این امام همام حکمت را باعث نورانی شدن قلب می‌داند، زیرا ظلمت و تاریکی دل، فراموش کردن ارزش‎هاست و حکمت نورآفرین و ظلمت‌‎شکن است کمااینکه حکمت، همانند چشمه گوارایی است که با جوشش همیشگی خود، قلب‌های تشنه را سیراب می‌سازد و آن‌ها را به حیات و طراوت می‌رساند.
ضرورت زهد

ضرورت زهد

گروه معارف ــ آیت‌الله میرعمادی گفت: بنا بر فرمایش امام علی(ع) در نامه 31 نهج‌البلاغه نفسِ آدمی اگر آزاد گذاشته شود با انواع وسوسه‌ها و جاذبه‌ها، بیدار و پُرقدرت به فعالیت‌های ویران‌گر می‌پردازد و دنیا را برای انسان، خانه جاودانه جلوه می‌دهد.اما اگر با زهد و پرواپیشگی، همراه شود، حیات طیبه می‌یابد.پس وظیفه هر کس که در مسیر تکامل گام می‌گذارد آن است که خود را به «زهد»؛ آرایش دهد تا بدین وسیله بتواند هوای نفسانی را در خود بمیراند.
یاد خدا و چنگ زدن به ریسمان الهی

یاد خدا و چنگ زدن به ریسمان الهی

گروه معارف ـ آیت‌الله میرعمادی گفت: یاد خدا همچون نورِ پُر فروغی است که زوایای قلب آدمی را روشن می‌سازد و انسان می‌تواند در پرتو آن نور، حقایقی را به اندازه شعاع نور قلبی خود ببیند چراکه دلی که از یاد خدا بی‌بهره است همانند خانه ویرانه و درهم ریخته‌ای است که جای سکونت و محل استراحت نیست.سکونت و آرامش تنها با یاد خداست.
1