کد خبر: 3814082
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
گروه بین‌الملل ـ رمضان در ایالت پنجاب پاکستان ماهی پرجنب و جوش و معنوی است که شاد برپا می‌شود. در این ماه تلویزیون زمان اذان اهل تسنن را با عنوان «فقه حنفی» و شیعیان را با عنوان «فقه جعفری» به نمایش می‌گذارد.

به گزارش ایکنا؛ در پاکستان ماه رمضان با نهایت اعتقاد و احترام برگزار می‌شود. هر کشوری در ایام و مناسبت‌های مختلف آداب و رسوم خاصی دارد و برگزاری رسوم ماه رمضان در ایالت پنجاب که مرکز آن لاهور است نیز به چشم می‌خورد.

در این ماه علاوه بر اینکه ساعت کاری ادارات دولتی و خصوصی تغییر می‌کند، ساعت کاری مغازه‌داران و بازارهای مختلف نیز کاهش می‌یابد. ساعت کار بیشتر اداره‌های دولتی 9 صبح تا 3 بعدازظهر و مراکز نیمه‌دولتی و خصوصی 10 صبح تا 4 بعدازظهر است. همچنین، رستوران‌ها و غذاخوری‌ها ساعت کاری خود را متناسب با سحر و افطار تغییر می‌دهند.

رمضان در ایالت پنجاب ماهی پرجنب و جوش و معنوی است که شاد برپا می‌شود. همچنین تلویزیون با نمایش زمان اذان اهل تسنن با عنوان «فقه حنفی» و شیعیان با عنوان «فقه جعفری» زمان اذان شهرهای مختلف را نشان می‌دهد.

رمضان در پنجاب؛ ماه نمایش تلویزیونی اذان شیعه و سنی

ماهی گرم و شرجی

با توجه به قرار گرفتن این ماه در فصل گرم و شرجی ایالت پنجاب به ویژه لاهور، نوشیدن شربت‌های خنک و خوردن میوه‌های مختلف قبل از غذا از سنت‌های مردم در ماه رمضان است. تقریباً تمام پاکستانی‌ها افطار را با نوشیدنی خنک آغاز می‌کنند. علاوه بر آن غذاهای محلی پاکستانی‌ها همچون سمبوسه، پکوره(پاکوره) و زولبیا نیز بر سفره افطار مردم به ویژه در ایالت پنجاب دیده می‌شود.

رمضان در پنجاب؛ ماه نمایش تلویزیونی اذان شیعه و سنی

تخفیف و حراج کالا

بنا به اعلام وابستگی فرهنگی و خانه فرهنگ ایران در لاهور، با فرارسیدن ماه رمضان، شهر و تبلیغات محیطی حال و هوای رمضان را به خود می‌گیرد. فروشگاه‌ها در حراجی بزرگی اقدام به تخفیف قیمت کالاها می‌کنند و به ندرت شاهد گرانی کالا هستیم.

رمضان در پنجاب؛ ماه نمایش تلویزیونی اذان شیعه و سنی

در پاکستان به ویژه در ایالت پنجاب سازمان‌های مردم‌نهاد، ادارات خصوصی، مساجد و ... برای افطار دسته‌جمعی روزه‌داران سفره‌های طویلی در خیابان‌های شهر پهن می‌کنند و در چیدن آن هر کس به سهم خود کمک می‌کند. برخی سرمایه‌داران نیز در مقابل در منزل خود سفره‌های افطار پهن می‌کنند. جالب اینجاست که حضور مردم در کنار سفره‌های افطار بدون هیچ ازدحامی و در نهایت آرامش حتی در وسط میدان‌های شهر دیده می‌شود و در این افطاری‌ها صاحبان مغازه‌ها و مستمندان کنار هم می‌نشینند.

رونق مساجد

مساجد یک بار دیگر رونق می‌گیرند و مردم پس از افطار و نماز مغرب، برای خواندن نماز عشا و تراویح با شور و اشتیاق به مساجد می‌روند و تعداد آنان به قدری است که مساجد پر می‌شود و مردم ناچار می‌شوند که بیرون از مساجد جانماز پهن کنند و نوافل تراویح بخوانند.

رمضان در پنجاب؛ ماه نمایش تلویزیونی اذان شیعه و سنی

تنوع برنامه‌های تلویزیونی

برنامه‌های تلویزیون نیز، که عموماً خصوصی‌اند، با تغییر دکوراسیون و تم تبلیغات به استقبال ماه رمضان می‌روند. این برنامه‌ها شامل معرفی عبادات و رسوم در ماه مبارک، برگزاری مسابقات ویژه رمضان، حضور کودکان در تلویزیون، سخنرانی و هم‌اندیشی و استفاده از رنگ‌های مختلف و شاد در دکورهاست که چهره‌ای متفاوت و زیبا از این ماه را به نمایش می‌گذارد.

رمضان در پنجاب؛ ماه نمایش تلویزیونی اذان شیعه و سنینمایش زمان اذان شیعه و سنی در تلویزیون

 

رمضان در پنجاب؛ ماه نمایش تلویزیونی اذان شیعه و سنی

رمضان در پنجاب؛ ماه نمایش تلویزیونی اذان شیعه و سنی

رمضان در پنجاب؛ ماه نمایش تلویزیونی اذان شیعه و سنی

 

 

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: