کد خبر: 3688949
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۰
نقدی که بر تشکل‌های قرآن و عترت کشور وارد است؛
گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد: جلسه هم‌اندیشی اتحادیه‌های استانی از سوی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشوری روز گذشته، 16 بهمن‌ماه در حالی برپا شد که هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی در این زمینه نشده و هیچ خبرنگاری برای پوشش آن مطلع نبود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، ادغام «اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور» و «اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور» موضوعی است که سالیان سال جزو وعده‌های محقق نشده مسئولان بوده و از دیگرسو جزو دغدغه‌ها و خواسته‌های مدیران مؤسسات برای یکپارچه شدن فعالیت‌های قرآنی مؤسسات و رفع موازی‌کاری از دستگاه‌هایی چون سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه صدور مجوزها بوده است.
این امر پس از تشکیل هیئت 9 نفره رسیدگی به امور مؤسسات طی سال 94 و همچنین جلسات متعدد این هیئت با موضوعات متنوع، اما و اگرهای تشکیل اتحادیه‌های مدغم در استان‌ها، بالاخره با کش و قوس فراوان از پنجم مردادماه سال 96 رقم خورد. موضوعی که با تدابیر اندیشیده شده توسط مدیران قرآنی استان‌ها و همچنین مسئولان تشکل‌های قرآنی و با نظارت اتحادیه‌های کشوری در کمال آرامش و با کمترین خلأ ممکن رخ داد. این موضوعی است که حسین بهبودی، مدیر امور مؤسسات و استان‌های سازمان دارالقرآن الکریم بر آن اذعان دارد.
بنا براین، برداشتن این گام عظیم در راستای اعتلا بخشیدن به فعالیت‌های قرآنی ـ مردمی آن هم به منظور ایجاد وحدت رویه پس از سال‌ها چشم‌انتظاری، باید حفظ شود و نباید با عملکردی از سوی برخی از دستگاه‌ها و نهادها زیر سؤال برده شود و یا زمینه‌های افتراق را فراهم کنند.

«هم‌اندیشی اتحادیه‌های استانی» موجه یا غیرموجه؟/ جلسه‌ای در سکوت رسانه‌ای
باید گفت از عقبه‌های پشتوانه کاری اتحادیه‌های استانی، اتحادیه کشوری است که با تشکیل اتحادیه مدغم استانی و براساس اساسنامه‌های جدید، عملاً اتحادیه‌ها عضو آنها نیستند؛ چرا که در حال حاضر اساسنامه اتحادیه کشوری با اتحادیه‌های مدغم استانی همخوانی ندارد و بنابر اذعان حجت‌الاسلام امیدیان، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآنی لرستان به عنوان نماینده‌ای از سوی مدیران اتحادیه‌ها، «حتی نماینده‌های دو اتحادیه در شورای توسعه فرهنگ قرآنی، عملاً با ادغام اتحادیه‌های استانی به عنوان نماینده ما محسوب نمی‌شوند، زیرا این فرآیند زنجیره‌وار است».

«هم‌اندیشی اتحادیه‌های استانی» موجه یا غیرموجه؟/ جلسه‌ای در سکوت رسانه‌ای
حال شنیده‌ها حاکی از برپایی جلسه هم‌اندیشی و تبادل نظر برای رفع مشکلات و موانع اتحادیه‌های استانی و مؤسسات مردمی و همچنین همفکری درخصوص نحوه هزینه‌کرد اعتبارات شورای توسعه فرهنگ قرآنی توسط اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور است.

«هم‌اندیشی اتحادیه‌های استانی» موجه یا غیرموجه؟/ جلسه‌ای در سکوت رسانه‌ای
براساس گزارش ایکنا، این جلسه که طی نامه‌ رسمی از سوی اتحادیه تشکل‌ها خطاب به مدیران اتحادیه‌های مدغم قرآنی استان‌ها طی چهارم بهمن‌ماه با موضوع «با عنایت به دعوت جناب حجت‌الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر، رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس، جهت تعامل با نهادهای مردمی استان و رفع مشکلات و موانع مؤسسات قرآنی کشور و بحث و تبادل نظر در‌خصوص نحوه حمایت از اتحادیه و مؤسسات قرآنی استان‌ها» ابلاغ شده بود مقرر بود، دوشنبه، 9 بهمن‌ماه طی یک روز کاری در تهران برگزار شود، اما به‌دلیل شرایط بد جوی و آب و هوایی، این جلسه به زمان دیگر یعنی 16 بهمن‌ماه موکول شد.
این نامه که از سویی با مُهر و امضای حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور است و از سوی دیگر در سکوت رسانه‌ای و بدون کوچکترین اطلاع‌رسانی در زمینه برپایی آن، تشکیل شد، خبرنگار ایکنا را بر آن داشت که در خصوص موجه بودن این جلسه در صورتی که با وجود ادغام اتحادیه‌های استانی تنها دعوت باید با امضای دو مدیرعامل اتحادیه‌های کشوری و یا از سوی هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی انجام شود، به گفت‌وگو با مدیران عامل دو اتحادیه و حاضران در این جلسه بپردازد.
طی تماس تلفنی با حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت در خصوص چرایی و موضوعات برپایی این جلسه، متأسفانه فعلا پاسخی از وی دریافت نکردیم. سپس طی تماس تلفنی با حجت‌الاسلام حسین کوششی، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور درخصوص این جلسه و میزان اطلاع از برپایی آن، وی تصریح کرد: معتقدم این جلسه هم‌اندیشی موجه نیست.

«هم‌اندیشی اتحادیه‌های استانی» موجه یا غیرموجه؟/ جلسه‌ای در سکوت رسانه‌ای
وی تأکید کرد: هنگامی که اتحادیه‌های استانی ادغام شده‌اند، مرجع بالاتر آنها اتحادیه‌های قبلی کشور نیستند و در اصل مرجع بالاتر آنها اتحادیه مدغم کشوری است و تا آن زمان هم اگر قرار باشد اقدامتی در‌خصوص برپایی همایش‌ و هم‌اندیشی برای اتحادیه‌های مدغم استانی صورت گیرد، باید با هماهنگی، همفکری و همکاری مشترک هر دو اتحادیه کشور رخ دهد.
کوششی تصریح کرد: متأسفانه اتحادیه تشکل‌ها، عمداً و یا سهواً به این موضوع توجه ندارند، حتی ما از سوی اتحادیه مؤسسات مکاتبه رسمی با آنها انجام دادیم، اما با توجه به مکاتبات رسمی صورت گرفته در‌خصوص اینکه هر گونه برنامه‌ای باید با هماهنگی هر دو اتحادیه و یا هیئت رسیدگی انجام شود، متأسفانه توجهی نکردند.
وی با اشاره به اینکه نمی‌دانیم چه اهدافی دنبال برپایی این جلسات به صورت یکطرفه است، اظهار کرد: این تک‌رویی‌ها با چه هدفی دنبال می‌شود که پس از هفت سال شعار و دغدغه‌مندی و بیان ادغام اتحادیه‌ها و برطرف شدن دوگانگی‌ها، در حال حاضر که ادغام رو به مراحل پایانی است، چرا بر طبل دوگانگی می‌کوبند و تک‌رویی‌ها را انجام می‌دهند که اصلاً زیبنده جامعه قرآنی و مؤسسات نیست.
مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور در‌خصوص اینکه آیا از شما برای حضور در این نشست دعوت به عمل آمده است یا خیر؟ گفت: در این مراسم از اعضای هیئت مدیره اتحادیه مدغم قرآنی استان تهران دعوت به عمل نیامده است که جای تأمل دارد و اتحادیه کشور را در دقیقه 90 دعوت کردند که اصلاً ‌اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور این جلسه را غیرمعمول و غیر ضابطه‌مند می‌داند که بخواهد در این جلسه حضور پیدا کند.
وی اضافه کرد: این تک‌روی بر طبل دوگانی کوبیده است هرچند این کار ظاهر خوبی داشته باشد و با عنوان هم‌اندیشی و همفکری در خصوص مشکلات اتحادیه‌های استانی انجام شود، اما شیوه عمل، شیوه صحیحی نیست که بخواهند این تک‌روی را انجام دهند و امیدواریم به زودی ادغام صورت گیرد و شاهد اینگونه موارد نباشیم.
کوششی در‌خصوص روند تأیید نهایی انتخابات هیئت مدیره اتحادیه قرآنی استان تهران، بیان کرد: انتخابات آن تأیید شده است، اما مباحثی مطرح می‌شود که ان‌شاءالله تا پایان امسال حل می‌شود و ادغام اتحادیه کشوری در صورتی که انگیزه آن باشد به زودی انجام می‌شود و بهانه‌‌ها و سنگ‌اندازی‌ها در راه آن انجام نمی‌‌شود؛ چرا که قرار نبود ادغام اتحادیه کشوری مدت زیادی به طول بی‌انجامد.

مطهریان ایکنا
در ادامه گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدرضا مطهریان، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت استان یزد که از حاضران در این جلسه هم‌اندیشی بود، طی گفت‌وگو با این خبرگزاری از مصوبات این جلسه، گفت: قرار شد بحث تشکیل مجمع عمومی اتحادیه مدغم تسریع شود و بنا شد نسبت به اختصاص بودجه‌های قرآن و عترت به اتحادیه‌ها اقداماتی صورت گیرد.
وی افزود: شورای توسعه فرهنگ قرآنی مصوبه‌ای دارد که طی آن اعتبارات قرآنی دستگاه‌ها 50 درصد آن در بخش مردمی اجرا شود و قرار شد این بخش مردمی از طریق اتحادیه‌ها هزینه شود.
مطهریان عنوان کرد: طی این جلسه بیشتر بر استقلال اتحادیه‌ها تأکید شد؛ چرا که برخی از دستگاه‌ها می‌خواهند حکم بالاسری مؤسسات و اتحادیه‌ها را داشته باشند که نباید این امر انجام شود و نهایت این موضوع به نظارت آنها ختم شود.
وی با اشاره به حضور 20 نفر از مدیران عامل اتحادیه‌ها و رؤسای هیئت مدیره استانی، بیان کرد: طی این جلسه در خصوص چگونگی تشکیل اتحادیه‌های استانی و تغییرات در اساسنامه و پیشنهاداتی در این زمینه پس از تشکیل مجمع عمومی، نسبت به اصلاح برخی از مفاد اساسنامه اقداماتی انجام و بودجه‌هایی برای هزینه‌های جاری اتحادیه‌های استانی در نظر گرفته شد.
مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت استان یزد درخصوص برپایی این جلسه از سوی اتحادیه تشکل‌ها، بیان کرد: موضوع برپایی جلسه هم‌اندیشی از سوی اتحادیه‌ها مورد درخواست بوده و اصل کار مفید و لازم بود و حال اتحادیه تشکل‌ها بر آن ورود پیدا کرد و مقدمات برپایی آن را فراهم کرد.
این گزارش حاکی است، توجه مسئولان دستگاه‌ها بر افزایش وحدت رویه و دوری از افتراق در میان برنامه‌ای که سالیان سال، مؤسسات مردمی منتظر آن بودند، نیازمند دقت بیشتری است؛ چراکه شاید برپایی چنین همایش‌هایی فی ذات خوب و مطلوب و در جهت شنیدن خواسته‌ها و مطالبات مدیران اتحادیه‌های استانی است، اما برپایی چنین هم‌اندیشی به صورت تک‌روی، بدون اطلاع‌رسانی و حضور خبرنگار جای تأمل دارد.
طی 18 دی‌ماه امسال نیز نشست مشابه‌ای  با موضوع هم‌اندیشی مؤسسات قرآنی استان تهران برگزار شد که آن نیز در سکوت خبری و رسانه‌ای بود و خبرگزاری ایکنا نیز گزارشی در خصوص چرایی برپایی چنین جلسه‌ای به صورت چراغ خاموش با عنوان «برپایی هم‌اندیشی موسسات قرآنی استان تهران بدون دعوت از رسانه‌ها» رفت که هیچ جوابیه از سوی دستگاه میزبان دریافت نکرد. اما پیگیری‌ ایکنا از اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور حاکی از آن بود که مدیرعامل اتحادیه نیز صرفاً میهمان این مراسم بوده و اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور بی‌خبر از برپایی چنین نشستی بوده است.

ایکنا آماده انعکاس پاسخ مسئولان است.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: