کد خبر: 3656234
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵
گروه اجتماعی: معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: هنر بافت پارچه ماهوت در این استان به‌همت هنرمندی از شهر کلاته‌خیج شاهرود احیا شد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از سمنان، جعفر صفاخواه، معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان  امروز 2 آبان اظهار کرد: هنر بافت پارچه ماهوت توسط خدیجه غنچه از هنرمندان باسابقه استان سمنان در رشته نساجی سنتی، جان دوباره‌ای گرفت.
وی گفت: کار بافت پارچه ماهوت در دستگاه بافندگی چهار وردی انجام می‌شود و در گذشته از این پارچه در تهیه البسه مجلسی و رسمی در کلاته‌خیج استفاده می‌شد.
معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان با بیان اینکه این هنرمند در حال حاضر قابلیت تولید به‌طور متوسط روزانه سه متر از این پارچه را دارد، افزود: در صورت افزایش تقاضا به این میزان افزوده می‌شود.
صفاخواه با اشاره به اینکه ماهوت، نوعی پارچه پشمینه کلفت پرزدار نفیس است، گفت: با توجه به ماهیت سنتی این پارچه، می‌توان از آن در تهیه بخش‌هایی از لباس‌های رسمی، روز و سنتی استفاده کرد.
وی یاداور شد: شهر کلاته‌خیج از گذشته یکی از قطب‌های مهم بافت انواع پارچه دست‌بافت بوده است و با ارتقای دستگاه‌های بافت پارچه و بهبود مواد اولیه، می‌توان زمینه ایجاد اشتغال پایدار در این منطقه را فراهم کرد.
معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان با بیان اینکه در حال حاضر حدود 800 هنرمند در این استان به تولید انواع پارچه اشتغال دارند،گفت: احیای منسوجاتی که بافت آن‌ها منسوخ شده ازجمله برنامه‌های در دست پیگیری این معاونت است.
گفتنی است چهار هزار و 500 هنرمند صنایع‌دستی در بیش از 52 رشته در استان سمنان فعالیت دارند.
منبع: روابط عمومی صنایع دستی و گردشگری استان سمنان
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: