کد خبر: 3690984
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۷
قاسم جعفری:
گروه سیاسی ــ کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به توصیه امام علی(ع) به مالک اشتر مبنی بر پنهان نکردن خود از مردم و بیان آفات و تبعات نامطلوب آن گفت: امروز کشور به لحاظ امنیتی در سطح خیلی بالایی است و لذا ایجاد فاصله میان مسئولان با مردم به بهانه مسائل امنیتی یک اشتباه استراتژیک است.

به گزارش ایکنا؛ مردم ایران اسلامی 22 بهمن امسال حماسه تماشایی آفریدند و با وجود همه شیطنت‌ها و القائات رسانه‌ای دشمنان که به واسطه اغتشاشات اخیر و گلایه‌های مردم نسبت به مشکلات معیشتی و مفاسد اقتصادی، می‌خواستند حضور مردم را کمرنگ کنند در این جشن ملی حضور یافتند و این پیام را ارسال کردند که با وجود برخی گلایه‌ها از مسئولان، همچنان به اصل نظام و انقلاب اسلامی و آرمان‌های آن پایبند بوده و باور دارند.

اما این حضور مردم نباید باعث شود که حل مطالبات آنها از سوی مسئولان به فراموشی سپرده شود. یکی از مهمترین مطالبات مردم در این مدت کاهش فاصله مسئولان با مردم و ارتباط نزدیک‌تر کارگزاران حکومتی با آحاد جامعه بود که این امر می‌تواند به طرق مختلف صورت بگیرد؛ دیدارهای مردمی، کاهش تشریفات و حفاظت‌های امنیتی، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و ....

این امر می‌تواند نه تنها مایه دلگرمی و کاهش گلایه‌‌های مردم شود بلکه این ارتباط بی‌واسطه سبب می‌شود مسئولان از نزدیک در جریان واقعیت زندگی مردم و مشکلات آنان که در پشت پرده امارهای رسمی پنهان می‌ماند، قرار بگیرند و از طرف دیگر حرکت در مسیر تحقق دولت اسلامی و علوی خواهد بود.

همراه مردم بودن؛ تفاوت اصلی پیامبران و حاکمان دینی با سایر حکام

قاسم جعفری، کارشناس مسائل سیاسی و نماینده سابق مجلس، در گفت‌وگو با ایکنا در این باره گفت: برای بررسی این مسئله لازم است به فلسفه ارسال رسل و انزال کتب توجه شود. یکی از بهترین نکاتی که قرآن کریم اشاره می‌کند این است که خداوند پیامبرانی را مبعوث کرده که از جنس خود مردم هستند؛ «هُوَ الَّذي بَعَثَ فِي الأُمِّيّينَ رَسولًا مِنهُم». به قول علمای اصول باید القای خصوصیت انجام دهیم، به این معنا که وقتی پیامبر باید از جنس مردم باشد سایر مسئولان به طریق اولی باید اینگونه باشند و این دلایل مختلف دارد از جمله اینکه شرایط زندگی مردم را درک کنند و هم اینکه باید برای همین مردم تلاش کنند.

وی ادامه داد: قرآن نمی‌فرماید که ما پیامبرانی را از جنس مردم انتخاب کردیم ولی در ادامه راه این پیامبران از مردم جدا شدند. اساسا تفاوت پیامبران و حاکمان دینی با بقیه این است که مردم را نیز همراه خود می‌کنند و از آنها فاصله پیدا نمی‌کنند. در روایتی از پیامبر اکرم(ص) آمده است که ایشان می‌فرمایند «سوره هود مرا پیر کرد». وقتی چرایی آن را می‌پرسند پیامبر(ص) پاسخ می‌دهند «برای اینکه در این سوره خداوند می‌فرماید «فاستقم کما امرت و من تاب معک»؛ پیامبر تو به استقامت امر شده‌ای و این امر شامل همراهان تو نیز می‌شود. لذا مسئولان حکومت دینی باید بتوانند همه اقشار را با خود همراه کنند.

پاسخ نهج‌البلاغه به مسئولانی که می‌خواهند متفاوت با مردم زندگی کنند

جعفری اظهار کرد: حال اگر مسئولی در نظام اسلامی واقعا بخواهد زندگی متفاوتی از مردم داشته باشد یک شرط دارد و آن هم این است که رفاه و امکانات را برای همه مردم فراهم کند و در آن صورت خودش هم می‌تواند مانند مردم از آن امکانات استفاده کند. در واقع بحث جامعه با مسئولان این است که اگر همه مردم می‌توانند استخر خصوصی و سایر امکاناتی که دارید را داشته باشند شما هم می‌توانید از آن امکانات برخوردار باشید ولی اگر مردم این امکانات را ندارند مسئولان بهتر است به نهج‌البلاغه مراجعه کنند تا جواب خود را بگیرند.

این کارشناس قرآن‌پژوه در تشریح اهمیت نهج‌البلاغه برای مدیریت و حکومت‌داری مطلوب گفت: اخیرا عده‌ای از هنرمندان محضر مقام معظم رهبری بودند و از حضرت آقا درخواست مهم‌ترین اولویت برای توجه بیشتر در حوزه کاری خود را کرده بودند. آقا پاسخ دادند من برای شما اولویتی در نظر نداشتم اما برای شناخت اولویت و موضوع‌شناسی توصیه می‌کنم به نهج‌البلاغه مراجعه کنید، اما نهج‌البلاغه چه پاسخی برای مسئولان دارد؟ امیرالمؤمنین امام علی(ع) می‌فرمایند: «أَقْنَعُ مِنْ نَفْسِي بِأَنْ يُقَالَ هَذَا أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ وَ لَا أُشَارِكُهُمْ فِي مَكَارِهِ الدَّهْرِ أَوْ أَكُونَ أُسْوَةً لَهُمْ فِي جُشُوبَةِ الْعَيْشِ»؛ آیا درباره خودم به اینکه مرا امیرالمومنین خطاب کنند قانع باشم و در سختی‌های روزگار با آنها مشارکت نکنم؟ ویا در تنگناهای زندگی اسوه آنان نباشم؟.

وی تأکید کرد: خداوند از ائمه عدل این عهد را گرفته است که خودشان را با ضعیف‌ترین طبقه مردم در مواسات قرار دهند، لذا امروز مسئولان ما باید بدانند اگر می‌خواهند برای این مردم کار کنند باید همراه آنها باشند تا مشکلات آنها را با تمام وجود درک کنند و بفهمند تا بتوانند اقدامات مؤثری هم انجام دهند.

اشرافی‌گری؛ آفت پیش روی انقلاب اسلامی در موضوع ارتباط حاکمان با مردم

این نماینده سابق مجلس در ادامه به بررسی نگاه انقلاب اسلامی به مسئله ارتباط مردم با مسئولان پرداخت و گفت: می‌توان از سه زاویه آرمان‌ها و اهداف، دستاوردها و آسیب‌ها و چالش‌ها این موضوع را مورد بررسی قرار داد. همه می‌دانند انقلاب اسلامی آرمان‌ها و اهداف والایی دارد که ریشه در قرآن و آموزه‌های پیامبران و ائمه اطهار(ع) داشته است؛ از عدالت، رفع فساد و تبعیض، استقلال، آزادی و عزت تا رفاه مادی و سعادت اخروی. اگر به شعارهای انقلاب اسلامی نیز توجه شود می‌بینیم که مردم در لوای اسلام سعادت دنیا و آخرت را می‌خواستند چون اسلام همین را می‌گوید؛ «ربنا آتنا فی الدینا حسنه و فی الاخره حسنه».

جعفری افزود: در عرصه دستاوردها نیز انقلاب اسلامی تحولات بزرگی را رقم زده است که در صحنه‌های علمی، اموزشی، رفاهی، دفاعی و ... قابل مشاهده است. به واسطه انقلاب اسلامی زیربناها و ساختارهای کشور در حوزه‌های مختلف به سمت توزیع عادلانه حرکت کرده هر چند همچنان مطلوب نیست. اما باید به یاد داشت که دشمنان بیرونی و مزدوران داخلی آنها پس از انقلاب اسلامی نگذاشتند ماشین جمهوری اسلامی در یک مسیر طبیعی و فضای آرام حرکت کند و به نوعی می‌توان گفت هر روز با مشکلات و بحران‌هایی مواجه بودیم که یکی از آنها هر حکومتی را می‌توانست ساقط کند، از ترور و کودتا و جنگ تحمیلی 8 ساله گرفته تا تحریم‌های اقتصادی و جنگ نرم و تهاجم فرهنگی. لذا نباید این شرایط تحمیل شده از سوی دشمنان را فراموش کرد و تصور کرد یک فضای آماده برای جمهوری اسلامی فراهم بوده و نظام در چنین شرایطی به این دستاوردها رسیده است.

وی عنوان کرد: امروز نظام با وجود همه فشارها، دشمنی‌ها و توطئه‌ها به پیشرفت‌های زیادی در حوزه علمی، فناوری، پزشکی و خودکفایی در حوزه دفاعی و ساخت سلاح و موشک رسیده است که جای تقدیر دارد. لذا دستاوردهای انقلاب اسلامی حتی در حوزه محرومیت‌زدایی که با انتقاداتی مواجه است، اصلا قابل مقایسه با دوران پیش از انقلاب نیست. اما انتظار از جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی بالاست و این انتظارات هم به حق است و راه نرفته زیادی در پیش داریم.

جعفری اضافه کرد: درباره آسیب‌ها و چالش‌های پیش روی انقلاب هم باید گفت که انواع و اقسام زیادی دارد. یکی از آنها نفوذ‌ی‌هایی هستند که حضرت امام(ره) فرمودند من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید انقلاب به دست نامحرمان و نااهلان بیفتد. آسیب دیگر مبتلابه انقلاب اسلامی، غلبه خوی اشرافی‌گری بر مسئولان و سبک زندگی و رفتاری آنهاست. یکی از آفاتی که مسئولان نظام به آن مبتلا شدند این بود که خیلی از آنها از اول با مردم بودند ولی در بین راه از مردم جدا شدند و به واسطه اشرافی‌گری از جامعه فاصله گرفتند و این در شأن یک مسئول در تراز انقلاب اسلامی نیست.

مردم در 22 بهمن امسال با برخی مسئولان اتمام حجت کردند

این نماینده سابق مجلس اظهار کرد: مردم در 22 بهمن امسال با وجود همه گلایه‌ها و اعتراضات حضور پیدا کردند و در واقع با این حضور به مسئولان فرصت دادند و با آنها اتمام حجت کردند که باید به مشی انقلاب، امام(ره) و رهبری برگردید. به عبارتی اینگونه نیست که در سال‌های بعد مردم دوباره بگویند ما اصل انقلاب را دوست داریم اما گلایه هم داریم، بلکه خواهند گفت ما اصل انقلاب را دوست داریم اما مسئولانی که با انقلاب نیستند، در مسیر آرمان‌های انقلاب حرکت نمی‌کنند و با مردم فاصله دارند، باید کنار بروند.

جعفری ابراز کرد: امام(ره) زمانی که در نوفل لوشاتو بودند خبرنگاری از ایشان پرسید اگر مردم یک روزی موافق کار شما نباشند چه خواهید کرد. امام (ره) فرمودند روزی که مردم با ما نباشند ما هم دیگر نیستیم. براین اساس علت موجده انقلاب علت مبقیه آن هم هست و همانطور که مردم انقلاب را به وجود آوردند همان مردم هستند که تداوم انقلاب را تضمین می‌کنند. پس لازم است مسئولان خود را با زندگی مردم مطابقت دهند تا مردم قلبا مسئولان را از جنس خودشان بدانند.

حکومت بر دل‌ها؛ سیره حضرت امام(ره)/ مسئولان به این سیره برگردند

وی یادآور شد: متأسفانه برخی مسئولان یا حواس‌شان نیست و متوجه تبعات مبتلا شدن به خوی اشرافی‌گری نیستند و یک عده از مسئولان هم فکر می‌کنند اگر مقداری ابهت ییدا کنند کارها بهتر پیش می‌رود. براین مبنا باید به سیره حضرت امام(ره) که حکومت بر دل‌ها بود بازگشت که حکومت بر دل‌ها است که کارها را بهتر و با سرعت بیشتر پیش خواهد برد زیرا مردم را قلبی و عملی با مسئولان همراه می‌کند.

جعفری با بیان اینکه امروز مردم ما انصافا از تبعیض در رنج هستند، گفت: ضروری است مسئولان نهج‌البلاغه را به عنوان منشور حکومتی و مدیریتی خود نصب‌العین قرار دهند. امام علی(ع) در نهج‌البلاغه در نامه معروف به مالک اشتر می‌فرمایند: «فلاتطولن احتجابک عن رعیتک، فان احتجاب الولاه عن الرعیه شعبه من الضیق»؛ امام علی(ع) به مالک اشتر توصیه می‌کنند که خود را از مردم پنهان نکند و میان خودش با مردم فاصله نیندازد.

این کارشناس مسائل سیاسی ابراز کرد: من به یاد دارم در دوران نمایندگی مجلس، یکی از استانداران ملاقات‌های عمومی را لغو کرده بود و مردم از نمایندگان مجلس تقاضا می‌کردند که از آن استاندار برای آنها وقت بگیرند. من به استاندار گفتم این چه کاری است که نماینده مجلس از شما برای مردم وقت بگیرد در حالی که شما باید خودتان در میان مردم باشید. با مردم بودن ثمرات و برکات زیادی دارد و به تعبیر امام علی(ع) در حجاب قرار گرفتن مسئولان باعث می‌شود آنها هم از وضعیت واقعی مردم بی‌اطلاع باشند و هم اینکه گزارش‌های غیرواقعی از سوی نزدیکان و اطرافیان ملاک تصمیم‌گیری و عمل قرار گیرد.

مسائل حفاظتی و امنیتی بهانه‌ای برای جداشدن مسئولان از مردم نیست

وی ادامه داد: به خاطر دارم وقتی رهبر معظم انقلاب در سال 1391 به خراسان شمالی تشریف آوردند وقتی اوضاع، مشکلات و ویژگی‌های هر شهرستانی را که سفر داشتند بیان می‌کردند مسئولان تعجب می‌کردند که ایشان این گزارش‌ها و اطلاعات را از کجا دریافت کرده‌اند و این نشان می‌داد کانال اطلاع‌رسانی ایشان یک کانال رسمی نیست و کانال‌های مختلفی است و اتفاقا واقعی‌ترین مسائل را رهبر معظم انقلاب بیان می‌فرمودند.

جعفری اظهار کرد: مسئول در نگاه اسلامی کسی است که خداوند به او عنایت ویژه کرده و در مراتب خلیفه‌اللهی خاصه قرار گرفته و باید مردم را همراه خود کند ولذا روز قیامت حساب از مسئولان سخت‌تر از مردم عادی است. برهمین اساس مسائل امنیتی و حفاظتی نباید بهانه‌ای برای ایجاد فاصله میان مسئولان با مردم باشد.

این نماینده سابق مجلس عنوان کرد: بزرگی می‌گوید ما برای کارهای اشتباه‌مان هزار بهانه می‌آوریم ولی یک دلیل ارائه نمی‌کنیم. این درست است که شرایط اوایل انقلاب به واسطه ترورها و هرج‌و مرج‌ها ایجاب می‌کرد مسئولان شرایط ویژه امنیتی و حفاظتی داشته باشند اما امروز کشور به لحاظ امنیتی در سطح خیلی بالایی است و لذا به بهانه مسائل امنیتی نباید مسئولان از مردم جدا شوند. رده‌های امنیتی باید در جای خودشان کار خودشان را انجام دهند اما به این بهانه از مردم جدا شدن یک اشتباه استراتژیک است.

انتهای پیام

گفت‌وگو از مهدی مخبری

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: