کد خبر: 3837456
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۷
حجت‌الاسلام والمسلمین نوری‌زاده:
گروه جامعه ــ رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در جمع مسئولان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان تهران با بیان اینکه مسجد کاراترین نهاد در زمینه فرهنگ و مهم‌ترین فرهنگسرای عالم است، گفت: امروز مساجد فقط کارکرد عبادی ندارند، بلکه کارکردهای تربیتی، سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی هم دارند، اگر فقط بر کارکرد اجتماعی متمرکز شویم، خدا را شاهد می‌گیرم که اثری از آسیب‌های اجتماعی باقی نمی‌‌ماند.

مسجد؛ کاراترین نهاد فرهنگی و بزرگترین فرهنگسرای عالم/ بر کارکردهای اجتماعی مسجد متمرکز شویمبه گزارش خبرنگار ایکنا؛ مراسم گرامیداشت روز جهانی مسجد، یکشنبه سوم شهریورماه به همت دبیرخانه ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری استان تهران و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدناصرالدین نوری‌زاده، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی، دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور و جمعی از ائمه جماعت و مسئولان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان تهران برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری‌زاده در این مراسم با اشاره اهمیت تقویت مسجد در بیانات امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری اظهار کرد: امام خمینی(ره) فرموده‌اند: مسجد در اسلام و در صدر اسلام همیشه مرکز جنبش و حرکت‌های اسلامی بوده و از مسجد تبلیغات اسلامی شروع می‌شده است، شما که از اهالی مسجد و علمای مساجد هستید، باید پیروی از پیغمبر اسلام(ص) و اصحاب آن سرور کنید و مساجد را برای تبلیغ اسلام و حرکت اسلامیت و قطع ایادی شرک و کفر و تأیید مستضعفین در مقابل مستکبرین قرار دهید.

وی افزود: مقام معظم رهبری می‌فرمایند: مسجد اهمیت دارد، پایگاه است؛ همچنان‌که معروف شده در زبان‌ها واقعاً پایگاه است، نه‌فقط پایگاه برای فلان مسئله‌ اجتماعی، بلکه‌ مسجد می‌تواند پایگاه همه‌ کارهای نیک باشد؛ پایگاه خودسازی، انسان‌سازی، تعمیر دل و تعمیر دنیا و مقابله‌ با دشمن و محلی برای زمینه‌سازی برای ایجاد تمدن اسلامی و بصیرت‌افزاییِ افراد است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در ادامه گفت: امروز وقتی از مهم‌ترین و اثرگذارترین نهادها بر فرهنگ سؤال می‌شود، اکثر کارشناسان اتفاق نظر دارند که مسجد، کاراترین نهاد در زمینه فرهنگ است، به یقین که مسجد مهم‌ترین فرهنگسرای عالم است و باید فرصت را برای فعالیت در آن غنیمت بشماریم.

مسجد اهمیت دارد، پایگاه است؛ همچنان‌که معروف شده در زبان‌ها واقعاً پایگاه است، نه‌فقط پایگاه برای فلان مسئله‌ اجتماعی، بلکه‌ مسجد می‌تواند پایگاه همه‌ کارهای نیک باشد؛ پایگاه خودسازی، انسان‌سازی، تعمیر دل و تعمیر دنیا و مقابله‌ با دشمن و محلی برای زمینه‌سازی برای ایجاد تمدن اسلامی و بصیرت‌افزاییِ افراد است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری‌زاده به عبارات رهبر معظم انقلاب درباره مسجد اشاره کرد و گفت: مسجد در کلام رهبر انقلاب پایگاه همکاری و مشورت، فعالیت‌های اجتماعی، هسته مقاومت فرهنگی، نماد حاکمیت الهی و مهم‌ترین ابتکار اسلام از ابتدا تاکنون است.

وی یادآوری کرد: امروز مساجد فقط کارکرد عبادی ندارند، بلکه کارکردهای تربیتی، سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی هم دارند، اگر فقط بر کارکرد اجتماعی متمرکز شویم، خدا را شاهد می‌گیرم که اثری از آسیب‌های اجتماعی باقی نمی‌‌ماند. بارها گفته‌ام اگر هر مسجد بتواند جلوی چند طلاق و چند اعتیاد را در محله بگیرد و به چند شغل و ازدواج دامن بزند، محله‌ها گلستان می‌شوند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در بخش دیگری از سخنان خود به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری برای تدوین این بیانیه وقت زیای صرف کردند و حاصل تجربه 40 ساله ایشان است. این بیانیه که مخاطب اصلی آن جوانان هستند، یک متن معمولی نیست، این متن، افق‌های رشد و بالندگی ملت ایران را ترسیم می‌کند و به نوعی نقشه راه آینده کشور محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری‌زاده ادامه داد: ایشان نیاز اصلی جامعه را در این بیانیه معنویت و اخلاق نیاز اصلی جامعه و آن را جهت‌دهنده به همه فعالیت‌ها می‌دانند. این ائمه جماعت مساجد هستند که می‌توانند نسل جوان را به مسجد جذب کنند و این مساجد هستند که می‌توانند نقشی کلیدی در ارتقای معنویت و اخلاق جامعه ایفا کنند. بنابراین از ائمه جماعت مساجد تقاضا می‌کنم با روی خوش پذیرای جوانان و نوجوانان در مساجد باشند و برای آن‌ها برنامه‌های مناسب فرهنگی تعریف کنند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در پایان با ارزنده دانستن نقش کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد اظهار کرد: کانون‌های فرهنگی و هنری یکی از بال‌ها و هم‌یاران امام جماعت در مسائل فرهنگی مسجد هستند و می‌توانند اهمیت بسزایی در موفقیت یک مسجد داشته باشند، از نظر ما موفقیت یک مسجد به میزان نمازگزاران به ویژه تعداد جوانان در مسجد است.

تقویت معنویت و اخلاق با ترویج سبک زندگی اسلامی

در ادامه این جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی، دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد با گرامیداشت ایام عید سعید غدیرخم و روز مباهله، با ذکر نکته‌ای در منقبت امام علی(ع) اظهار کرد: علی(ع) مورد احترام همه ادیان و همه انسان‌های منصف جهان است و در جلسه‌ای که وزیر اسبق بهداشت و مسیحی‌مذهب لبنان حضور داشت، زمانی که نام علی(ع) برده شد، او به احترام نام امام از جای برخواست و اظهار ارادت کرد که صحنه‌ای تکان‌دهنده بود.

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در ادامه با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اظهار کرد: مقام معظم رهبری تاکنون دو نامه به جوانان اروپا نوشته‌اند و نگفتند که برای ترویج آن کاری کنید، اما درباره بیانیه گام دوم انقلاب درخواست کردند که جوانان برای ترویج آن اقدام ویژه کنند. این بیانیه حاصل تجربیات معظم له و مشورت‌های کارشناسان خبره به ایشان است و نقشه راه آینده را ترسیم می‌کند.

درست در زمانی که دشمن می‌گفت نظام اسلامی به چهل سالگی نمی‌رسد و ساقط می‌شود، رهبر انقلاب مشغول نگارش این بیانیه شدند که عمق بصیرت و بینش ایشان را نشان می‌دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی تصریح کرد: درست در زمانی که دشمن می‌گفت نظام اسلامی به چهل سالگی نمی‌رسد و ساقط می‌شود، رهبر انقلاب مشغول نگارش این بیانیه شدند که عمق بصیرت و بینش ایشان را نشان می‌دهد. همه باید دقت کنیم که اگر مشکلاتی در کشور وجود دارد، به علت این است که فقط 40 سال از انقلاب گذشته است؛ انقلابی که کاملاً مردمی بود و از ابتدای خود تاکنون مستقل پیش رفت.

وی با بیان اینکه برای گسترش معنویت و اخلاق در جامعه نباید دستورالعمل بنویسیم، گفت: گسترش معنویت و اخلاق با ترویج سبک زندگی اسلامی امکان‌پذیر می‌شود که کار راحتی هم نیست. باید بتوانیم با نشان دادن و ساختن الگوهایی موفق از سبک زندگی، جوانان را به سمت ارزش‌های والای معنوی جذب کنیم.

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد به سخنان دو سال گذشته حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری، رئیس سابق مرکز رسیدگی به امور مساجد اشاره کرد و گفت: ایشان در جلسه‌ای به بنده گفت خدا را شاکریم که هیچ مشکلی بین ائمه جماعت مساجد و کانون‌ها وجود ندارد. سخن ایشان درست بود، چون در همه مساجد، مسئولان کانون‌ها خود امام جماعت هستند یا با نظر امام جماعت انتخاب می‌شوند.

وی در پایان با تقدیر از رویکرد رئیس فعلی مرکز امور مساجد درباره کانون‌ها اظهار کرد: کانون‌ها کمک‌کننده امام جماعت در فعالیت‌های فرهنگی هستند و باید اجازه دهیم افراد با سلایق گوناگون در مسجد فعالیت کنند.

ستادی برای تحقق اهداف مسجدی گام دوم انقلاب تشکیل می‌شود

در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام غلامعلی قدیریان، دبیرخانه ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری استان تهران در سخنانی با گرامیداشت روز جهانی مسجد و تأکید بر نقش آن در گام دوم انقلاب اظهار کرد: به زودی ستادی با مشارکت دبیرخانه ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری استان تهران و مرکز رسیدگی به امور مساجد برای تحقق گام دوم انقلاب اسلامی در زمینه مسجد تشکیل می‌شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: