کد خبر: 3828231
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
خطیب جمعه تهران:
گروه سیاسی ــ آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران تصریح کرد: این حقیقتی است که رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تأکید دارند که دشمن هم چیز ما را هدف قرار داده که از جمله آن جنگ اخلاقی است و می‎خواهد فساد و بی‌بندوباری را در کشور رایج کند و اگر جوانان راه گناه و بی‌بندوباری را بروند، دشمن مسلط می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ آیت‌الله محمد امامی کاشانی، عضو مجلس خبرگان رهبری امروز، 28 تیرماه، در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران، با توصیه به رعایت تقوای الهی و با اشاره به عمل نکردن اروپا به تعهدات برجامی خود در بخش نفت و ارتباطات بانکی، گفت: آمریکا در تخلف و عهدشکنی، سر ملت خود را از خجالت به زیر انداخته است و هیچ زمانی آمریکا مثل امروز ذلیل و بی‌ارزش نشده است.

وی افزود: حاکمان این دولت‎ها به دنیا و به میلیاردها ملت نگاه نمی‌کنند؛ آمریکا، انگلیس و آل سعود توجهی به دنیا نمی‌کنند و اینچنین خدا آن‌ها را پست و فرومایه کرده است.

امام جمعه موقت تهران یادآور شد: بعد از عمل نکردن طرف‌های مقابل به تعهدات خود، ایران طبق برجام اعلام کرد که تعهداتش را کاهش می‌دهد و براساس نامه وزیر محترم امور خارجه، 60 روز هم به آن‎ها مهلت داد، اما آن‌ها امروز می‌گویند چرا ایران به تعهداتش عمل نمی‌کند که سخن عجیبی است.

آیت‌الله امامی کاشانی در ادامه با اشاره به اقدام دولت انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی در دریای مدیترانه، این اقدام را برخلاف قوانین بین‌المللی بیان کرد و گفت: در جاهایی در قوانین بین‌الملل آمده در مواردی که کار خلافی مثل حمل مواد مخدر مطرح است، کشتی قابل توقیف است ولی در اینجا بحث نفت مطرح است، لذا ایران می‌تواند به ملل متحد شکایت کند و حتی سارقان کشتی را که همان طور که در قانون آمده به دادگستری اروپا بکشاند.

خطیب جمعه تهران اضافه کرد: این کشور از همان روزهای اول با مشکلاتی روبرو بوده است. روزگاری سیدابوالقاسم کاشانی در سی‌ام تیر علیه انگلیس و استعمار در مسئله نفت قیام کرد که آن زمان موجی ایجاد کرد که البته خاموش شد تا به عصر امام خمینی(ره) رسید و ایشان قیام را آغاز کردند و به نتیجه رسید.

عضو مجلس خبرگان رهبری، اضافه کرد: امام خمینی(ره) در برابر ظلم و فساد ایستاد و امروز هم رهبر معظم انقلاب راه ایشان را با قوت هرچه بیشتر ادامه می‌دهند؛ این مسیری است که امروز ایران دنبال می‌کند و دشمن از هر طرف ما را احاطه کرده است. در اینجاست که قرآن به ما وعده می‌دهد و توصیه می‌کند؛ «فَاصْبِرْ إِنَّ الْعَاقِبَةَ لِلْمُتَّقِينَ/ شكيبا باش كه فرجام [نيك] از آن تقواپيشگان است». خداوند وقتی مشکلات نوح را بیان می‌کند به پیامبر(ص) می فرماید، آن پیامبری که شیخ الانبیاء بود، با صبر و استقامت پیروز شد، تو هم ای رسول‌الله صبر کن. این آیه خطاب به متقین و ملت ایران نیز هست.

امام جمعه موقت تهران، در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات ایجاد شده برای حجت‌الاسلام شیخ ابراهیم زکزاکی، عالم شیعه در نیجریه، اشاره کرد و خواستار حمایت از ایشان شد.

وی در ادامه به دیدار اخیر ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: ایشان بر توجه به نوجوان و جوانان تأکید کردند که تحقق آن یک وظیفه است و باید شرایط را برای احیای تقوا در آن‌ها فراهم کنیم؛ دختران و پسران توجه کنند و ببینند اسلام و قرآن چه می‌گوید؛ قرآن خطاب به پسران می‌گوید چشمانتان را فرو اندازید و در چهره زن بیگانه نگاه نکنید و به زنان می‌گوید شما هم خودتان را حفظ کنید.

خطیب جمعه تهران در پایان سخنان خود تصریح کرد: این حقیقتی است که رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تأکید دارند که دشمن هم چیز ما را هدف قرار داده که از جمله آن جنگ اخلاقی است و می‎خواهد فساد و بی‌بندوباری را در کشور رایج کند و اگر جوانان راه گناه و بی‌بندوباری را بروند، دشمن مسلط می شود.

بنابر این گزارش، آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه نخست نماز جمعه این هفته تهران، ضمن توصیه همگان به رعایت تقوای الهی و با اشاره به آیات 14 و 15 سوره مبارکه «الاعلی»؛ «قَدْ أَفْلَحَ مَنْ تَزَكَّى/ وَذَكَرَ اسْمَ رَبِّهِ فَصَلَّى» گفت: رستگار کسی است که اطراف توحید دور بزند، گناه نکند، مطیع خدا باشد و نام خدا را بیاورد.

وی با تبریک میلاد امام رضا(ع)، تصریح کرد: از ایشان درباره این آیه پرسیدند، ایشان فرمود اگر معنای آیه این است که انسان وقتی خواست خدا را یاد کند، نماز بخواند، که کار مشکلی است و فرمود «فصلی» یعنی صلوات بر محمد و آل محمد که این بالاترین ذکر است. همچنین یکی از امام(ع) می‌پرسد که من در خانه کتاب دعا و ذکر ندارم که دعایی بخوانم، فرمود صلوات بر همه چیز مقدم است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اهمیت صلوات، تصریح کرد: انسان برای سیر به سوی خدا، به سوی خداشناسی حرکت می‎کند و از طریق شناخت صفات الهی و از آن رهگذر به خدمت خلق خدا و یاری مردم برمی‌گردد. در اینجا یک حلقه مفقوده است که سیر به خدا می‎شود و بعد به خلق خدا برمی‌گردد. ممکن است کسی سیر به خدا کند ولی سیرش غلط باشد که در مسیحیت، یهودیت و اسلام نیز این مسئله وجود دارد. 

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: کسی باید باشد که این سیر را تبیین کند و مانع انحراف آن شود؛ کسی که آگاه بر وحی باشد. اگر این آگاهی بود آن وقت است که دین خدا درست تبیین می‌شود. اینجا بحث امامت، ولایت و رهبری مطرح می‌شود؛ مسئله رهبری و امامت در دین، یک مسئله اصیل و اساسی است و این است که گفته می‌شود زمان از حجت خالی نیست. این است که گفته می‌شود در عصر ما جوامع بشری در اطاعت خود باید یک خط را نگاه کنند و آن خط مهدی آخرالزمان(عج) است.

آیت‌الله امامی کاشانی با نقل حدیثی از امام رضا(ع) اظهار کرد: این مطلب بسیار از پیامبر(ص) و ائمه(ع) نقل شده که جهان صاحب امر دارد و او جهان را اصلاح خواهد کرد. یکی از یاران که دوست دارد امام رضا(ع) صاحب امر باشد، خطاب به ایشان می‌گوید که آیا شما صاحب‌الامر هستید؟ که ایشان می‌گوید: بله! من صاحب الامر هستم ولی صاحب امر امروز هستم ولی من صاحب الامری نیستم که زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد. من که بدنم ضعیف است چطور می‌توانم صاحب الامر باشم؟.

وی ادامه دارد: به نظر می‎رسد آنجا که ایشان به ضعف بدن اشاره می‌کند، سرش این است که عامل طبیعت در پیامبر اکرم(ص) و ائمه(ع) اثر دارد؛ یعنی سیر روز و شب، خورشید و ماه و اسباب و علل عالم، در وجود آن حضرت اثر دارد و اما درباره حضرت ولیعصر(عج) طبق اراده خدا و مشیت الهی گردش روز و شب او را پیر و سخت و ضعیف نمی‌کند و نظام تکوین و طبیعت در آن حضرت مؤثر نیست و این است که ایشان قوی است.

خطیب جمعه تهران در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به فشارهای سیاسی، اخلاقی و اقتصادی دشمنان به کشور، اظهار کرد: مسئولان کشور وظیفه دارند مسائل را خدمت امام عصر(عج) گزارش دهند. باید وقت و زمان خود را به آن حضرت عرضه کنند و ببینند که آیا امام عصر(عج) راضی است که این میز و صندلی باشد ولی در راه خلق خدا بکار نرود؟ آیا این امام راضی است که فلان مسئول سرکار باشد یا خیر؟ آن هم مسئولی که سستی و سهل‌انگاری می‌کند و به مشکل مردم توجه ندارد و راه‌های حل مشکلات را دنبال نمی‌کند. اینجاست که رهبری الهی و توجه به امامت مفهوم پیدا می‌کند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: