کد خبر: 3842809
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
گروه هنر ــ‌ مراسم رونمایی از مستند «بانو» از محصولات تولید شده در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با حضور جمعی از هنرمندان، فیلمسازان، خانواده‌های شهدا، فعالان فرهنگی و رسانه‌ای برگزار شد.

به گزارش ایکنا؛ در مراسم رونمایی از مستند «بانو»، ثریا قاسمی، مرضیه هاشمی، انسیه شاه‌حسینی، فریده فرخی‌نژاد، فروغ نیلچی‌زاده، زهرا اصلانی، ستاره‌ سادات قطبی، حبیب احمدزاده و حسن شمشادی درباره مستند اظهاراتی داشتند و در پایان مراسم نیز با اعطای سنگ متبرکی از حرم امام رضا(ع) از عصمت احمدیان و همسرش تقدیر شد.

ثریا قاسمی در مراسم رونمایی از مستند «بانو» ضمن اشاره ابعاد مختلف به تصویر کشیده شده در این مستند بیان کرد: تلاش، عشق و اقتداری که در این کار روایت شده آن قدر کامل و جامع است که دیگر هیچ حرفی نمی‌توان درباره آن زد. اما مسئله‌ای که وجود دارد کم توجهی به مستندسازان است. علیرغم اینکه این طیف از فیلم‌سازان سرمایه، وقت و انرژی و فکرشان را در این راه هزینه می‌کنند اما از آن قدردانی نمی‌شود. باید برای آنان برنامه‌ریزی کرد و در جنبه‌های مختلف مورد حمایت قرار بگیرند. چه از نظر مالی و چه از نظر امکان نمایش هر چه بیشتر، چه در سالن‌های مختلف و چه در تلویزیون.

مرضیه هاشمی در ادامه بیان کرد: وقتی از من خواستند مستند را ببینم با اینکه سرم خیلی شلوغ بود آن را پذیرفتم. چون قول داده بودم خواستم چند دقیقه آن را ببینم اما وقتی به تماشای آن نشستم تا پایان همراهش شدم این قدر که برایم جذابیت داشت. تا حدی که به مسئولان مربوطه گفتم اگر بخواهید آن را دوبله کنید، من این کار را برایتان انجام می‌دهم. این مستند نمونه کوچکی از زحمت‌های بسیاری است که برای این مملکت کشیده شده است.

انسیه شاه‌حسینی افزود: معمولا وقتی ما را دعوت می‌کنند به چنین مراسمی، برای این است که صحبت‌هایمان تکمیل کننده اثر تولید شده باشد ولی این فیلم این قدر جذاب و زیبا و عاشقانه بود که حرفی برای ما گفتن نمی‌ماند. هم فیلم‌ساز خیلی همراه بود و هم خانم احمدیان و همسرشان.

کارگردان «شب بخیر فرمانده» اضافه کرد: در سال‌های جنگ امام فرمودند خوزستان دینش را به اسلام ادا کرد. من هر وقت به این جمله فکر می‌کنم، می‌گویم هنرمندان کی و چگونه باید به خوزستان دینشان را ادا کنند؟ از کم‌کاری ما و مسئولان بی‌مسئولیت است که کارمان به جایی رسیده است که وقتی از حسین علم‌الهدی حرف می‌زنم و می‌گویم وقتی ارتش کپ کرده بود، حسین به همراه دوستانش به خط زد، مرا در دانشگاه محاکمه می‌کنند که چرا حسین علم‌الهدی خودش و جوانان را به کشتن داد.

شاه‌حسینی با اشاره به دیالوگ فیلم‌نامه «به کودکان شلیک نکنید» که درباره هجوم آمریکایی‌ها به عراق نوشته است، گفت: در قسمتی از فیلم‌نامه یک جانشین آمریکایی صدام با مشاور نظامی خودش در حال صحبت است و به او می‌گوید ما اگر بخواهیم دروغ‌هایی که به ملت عراق گفتیم را خودمان باور کنیم، باید عمر نوح داشته باشیم. مشاورش می‌خندد و می‌گوید ما به ملت عراق دروغ نگفتیم فقط به آن‌ها کمک کردیم در نتیجه‌گیری‌های خود دچار اشتباه شوند و این دقیقا کاری است که ما با محاکمه محسن رضایی انجام دادیم. یعنی فضایی را ایجاد می‌کنیم که مخاطب بی‌گناه ما در محاسبات خودش دچار اشتباه شود آن هم اشتباهی به این فاحشی.

کارگردان «زیباتر از زندگی» در ادامه از توافقات اولیه خود با تلویزیون برای ساخت یک سریال 100 قسمتی خبر داد و گفت: قرار شده برای تولید این سریال همکاری‌هایی با عصمت احمدیان داشته باشیم روایتی داشته باشیم حماسه اسماعیل فرجوانی‌ها. اسماعیلی که با او دو نقطه اشتراک داشتم. یکی در شب عملیات سال 1360 که من هم آن فضا را تجربه کردم و یکی در پادگانی که به نام اسماعیل فرجوانی است و در جاده اهواز- سوسنگرد واقع شده و من در آنجا آر پی جی زدن را یاد گرفتم.

در ادامه این مراسم، فریده فرخی‌نژاد، گوینده خبر در وصف مستند بانو گفت: همانطور که رهبر انقلاب فرمودند کاری که هنر می‌تواند انجام دهد شاید صدها ساعت منبر سخنرانی نتواند. این هنری که در مستند دیدید چکیده زندگی هفتاد ساله خانم فرجوانی و همسرشان است که به زیبایی به تصویر کشیده شده بود إن‌شاءالله که شاهد نمایش این اثر در سینماهای کشور و تلویزیون باشیم.

فروغ نیلچی‌زاده، کارشناس خانواده در شرح بانو اظهار کرد: آنچه نمایش داده شد فرِ جوانی بود که همه دیدید. یعنی همان شکوهی که قرآن درباره اصحاب کهف می‌‌گوید. جوانانی که به غار پناه می‌برند برای اینکه توحید خود را حفظ کنند. مادری را می بینیم که دلش پر است از شکوه جوانی درحالی که باید نمازش را نشسته بخواند؛ برای نشستن و بلند شدن کسی باید دستش را بگیرد اما دلش می‌خواهد دست همه جوان‌ها بگیرد.

وی افزود: جوانی یعنی یک امید پرنشاط وقتی همه ناامیدند و همه منتظرند که شما ناامیدتر از بقیه باشی. ما در مستند بانو دیدیم که خانم احمدیان می‌گفت من وقتی شیشه‌های ماشین را بالا می‌کشم برای خودم ذکر مصیبت‌های آل‌الله را می‌خوانم و اشک می‌ریزم ولی وقتی با مردم مواجه می‌شوم، پر از شادی و نشاط و امیدم و این یعنی این زن به زیبایی توانسته قانون و قاعده عشق نخستین را آشکار کند. عشق نخستین ما آن چیزی است که می‌تواند در زندگیمان زیبایی الی یوم‌القیامه را بیاورد. عشق به اینکه کسی زنده باشد پر از شوخی باشد نه ابتذال، پر از خنده باشد نه زشتی. بیاید کنار قبر خود بایستد و آرزو کند وقتی از این عالم می‌رود خاک کربلا روی سنگ مزارش بنشیند نه خاک بی‌غیرتی چون یک عمر با غیرت زندگی کرده است.

وی بیان کرد: شهید آوینی سال 70 پر از غم بود وقتی صدا و سیمای جمهوری اسلامی کارهای بچه مذهبی‌ها را پخش نمی‌کرد. «خنجر و شقایق» و «ساعت 25» دو تا از سریال‌های مستند جدی همان موقع بود. اما امروز کسانی هستند که دغدغه شان جواب دادن به همان کسانی است که حسین علم‌الهدی‌ها را محاکمه می‌کنند. چون معتقدند اگر چرایی داشته باشی با هر چگونه‌ای خواهی ساخت. چرای ما سلام ابدیمان به اباعبدالله الحسین(ع) است که رمز شهادت است و حضرت آقا فرمودند زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست.

مینو اصلانی، رئیس بسیج جامعه زنان در ادامه اظهار کرد: این مستند تصویر زیبایی از یک سبک زندگی ارائه می‌دهد که امروز به شدت به آن محتاج هستیم. نشان می‌دهد که دفاع مقدس گنجینه‌ای است که می‌توان سال‌ها از آن بهره برد. بانو روایتگر شیوه‌ای از زندگی است که ما به آن نیاز داریم. زندگی پر از نشاط، پر از تلاش، خستگی‌ناپذیری، مجاهدت، روحیه انقلابی و مقاومت.

وی افزود: ما امروز نیاز داریم که این الگوی زن مسلمان به دنیا معرفی شود. امیدوارم این اثر به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شود و به عنوان الگوی یک زن مسلمان ایرانی در جهان بدرخشد که همچنان که در همه ابعاد هم درخشان است. در خانواده موفق‌ترین زن در همسرداری و خانه‌داری. موفق‌ترین مادر در پرورش جوانان برومند و تاریخ‌ساز و موفق‌ترین فرد در شناخت مسائل و مشکلات جامعه و نه تنها غصه خوردن برای آن‌ها بلکه برنامه‌ریزی برای رفع آن‌ها.

ستاره سادات قطبی، مجری سیما تصریح کرد: من می‌خواهم از یک منظر دیگر درباره این مستند صحبت کنم. من مادر سه پسر هستم. امروز با دیدن این مستند یاد گرفتم که می‌شود زندگی کرد. برای سید صدرای سه ساله و نیمه نه پرستار گرفتم و نه گذاشتم پیش مادرم بلکه همراه خودم آوردم. من مجری تلویزیون هستم ولی داشتن فرزند هیچ وقت نمی‌تواند پای منِ زن و منِ مادر را از اجتماع کوتاه کند. امیدوارم روزی برسد که تعداد فرزندان در خانه‌ها بالای پنج تا بشود.

در ادامه مراسم، زهرا چخماقی که اجرای برنامه را به عهده داشت از عدم پذیرش بانو توسط سینمای هنر و تجربه برای اکران این مستند خبر داد که در جواب وی انسیه شاه‌حسینی اظهار کرد: گروه هنر و تجربه لیاقت نمایش چنین آثاری را ندارد.

عصمت احمدیان، سوژه اصلی مستند بانو نیز اظهار کرد: وقتی خدا آدم را خلق کرد به خود گفت تبارک الله احسن الخالقین. آدم را با عشق خلق کرد اما در جای دیگر فرمود انسان را در رنج و سختی خلق کردم. زندگی هم شادی دارد هم رنج. انسان باید متحمل سختی‌ها شود تا به عشق برسد. مادر وقتی احساس کرد باردار است خیلی از خودش مراقب می کند. وقتی بچه، پدر و مادرش را صدا می‌کند آن‌ها احساس غرور می کنند. وقتی فرزند به سن مشاوری پدر و مادر می رسد پدر و مادر باز هم احساس غرور می کنند. اما اگر خدا او را در همان سن از پدر و مادر بگیرد باز هم نا امید نمی شویم. دنیا تمام نشده است. تمام هم بشود بعد از آن آخرت است. پس به امید این هستیم که اگر خودمان ابرویی نداشته باشیم همین فرزندان دست ما را بگیرند ان شاءالله.

حبیب احمدزاده با گلایه از فضای حاکم از اغلب آثار تولید شده در حوزه جنگ اظهار کرد: یک دروغی وجود دارد که آن به شهید باکری نسبت داده‌اند و مقام معظم رهبری هم آن را رد کرده‌اند و آن نقل قولی که به او نسبت می دهند و می‌گویند آدم‌ها بعد از جنگ سه دسته می شوند. یک دسته آب روغن قاطی می کنند. یک دسته پنجر می‌شوند که اصلا ربطی به جنگ ما نداشته است. چندین بار آقا تذکر داده‌اند اما هر جا می‌رویم آن را بزرگ کرده‌اند زده‌اند به در و دیوار. پس کل یوم عاشورا کل ارض کربلا چیست؟ اگر این را در زندگی یاد گرفتیم هیچ وقت کم نمی‌آوریم.

وی در ادامه بیان کرد: خانم فرجوانی در جامعه اسلامی باید یک زن عادی و معمولی حساب شود. یعنی این قدر باید تکرار شود. ولی ما همیشه در فیلم‌های جنگی نشان دادیم دسته اول کسانی‌ هستند که قطع نخاعی و شیمیایی هستند و دارند تمام می‌شوند و رو به موت هستند. دسته دوم هم به دنیا رو آورده‌اند و فاسد شده‌اند. دسته سوم هم همان‌هایی هستند که رسانه‌ها مدام تبلیغشان را می‌کند. آدم‌هایی که با اینکه جنگ تمام شده در شلمچه گیر کرده‌اند و می‌گویند می‌ترسیم اگر برگردیم، فاسد شویم. وقتی بچه من این را می‌بیند می‌گوید اگر شما سه دسته، آخر و عاقبتتان این است پس من چرا باید راه ناقص شما را بروم ولی این مستند نشان داد که ما هستیم. می‌توانیم باشیم و ادامه بدهیم و من تبریک می‌گویم به خانم‌ها که این سد را شکستند.

حسن شمشادی در تکمیل صحبت‌های دیگران بیان کرد: اگر ابراهیم و اسماعیل آن‌گونه که دیدید، شهید شدند و مادر و پدرشان این گونه ایستادند، ثمراتش همه آن چیزی است که در چهل ساله گذشته دیدید به اضافه این قطعه هشت - 9 سال اخیر که اسمش شد جبهه مقاومت سوریه و عراق و مدافعان حرم. اسماعیل‌ها و ابراهیم ها شهید شدند تا امروز مدافعان حرم ادامه دهنده راه آن‌ها باشند که اگر جسم اسماعیل و ابراهیم الان بود، بی‌شک در خط مقدم نبرد با تروریست‌ها و داعش در سوریه و عراق بودند.

محمد حبیبی منصور، کارگردان مستند بانو در مورد تولید این اثر گفت: ما سعی کردیم فضا دراماتیزه شود. قصه وجود داشته باشد. یک صدای پخته هنرمندانه صاحب سبکی باشد که قصه را پیش ببرد. چون معمولا مستند با سخنرانی اشتباه گرفته می‌شود.

وی افزود: ما قبل از اینکه فیلم جهت‌دار ساخته باشیم یک فیلم انسانی ساختیم که همه آدم‌ها بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. همچنان که روش ارتباط‌گیری آقای فرجوانی و خانم احمدیان در برخوردشان با آدم‌ها همین طور است. در فیلم هم می‌بینیم که با طیف‌های مختلف فرهنگی جامعه خوب ارتباط برقرار می‌کنند که این ویژگی یک انسان سلامت و با اخلاق است و امیدواریم فیلم هم همین‌طور باشد و بتواند با طیف‌های مختلف ارتباط بگیرد.

یادآور می‌شود، در پایان برگزاری این مراسم، با قطعه سنگ متبرکی از حرم امام رضا(ع) از عصمت احمدیان و همسرش تقدیر و تجلیل شد. علاقه‌مندان برای اکران عمومی می‌توانند در سایت عمار یار ثبت‌نام کنند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: