کد خبر: 4068383
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۳
وزیر ارشاد در دیدار با دست‌اندرکاران جشنواره سرود فجر:

سرود به ارتقای سطح فرهنگی جامعه کمک می‌کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: با توجه به ساختار مردم‌نهاد سرود، هر چه بیشتر در این حوزه سرمایه‌گذاری شود به ارتقای سطح فرهنگی جامعه کمک خواهد شد.

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست با دست‌اندرکاران نخستین جشنواره ملی و بین‌المللی سرود فجر، گفت: همواره بهترین و ماندگارترین تولیدات سرود در کشور از مضامین ارزشمند و انقلابی بهره می‌برد و همین موضوع، این هنر متعالی را به یک هنر مردمی تبدیل کرد و اکنون از افتخارات مردمی نهضت انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.

وی افزود: سرود دارای جایگاه مردمی است و از آن دسته فناوری‌های فرهنگی و هنری به شمار می‌رود که همگام با انقلاب اسلامی به رشد و تعالی رسید. با توجه به ساختار مردم‌نهاد سرود، هر چه بیشتر در این حوزه سرمایه‌گذاری شود، به ارتقای سطح فرهنگی جامعه کمک خواهد شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود به استقبال گسترده مردم از سرود «سلام فرمانده» اشاره کرد و گفت: اخلاص، دستمایه اصلی تولید سرود «سلام فرمانده» بود و موجب برکت و درخشش این اثر شد.

وی بیان کرد: اینکه امروز شاهد بازخوانی این سرود به زبان‌ها و گویش‌های مختلف در کشورهای گوناگون هستیم، از روحیه جهادی و اخلاص سازندگان آن نشأت می‌گیرد.

اسماعیلی با بیان این‌که اقدامات بزرگ و تاثیرگذار در حوزه فرهنگ و هنر، روحیه جهادی و انقلابی می‌خواهد، تأکید کرد: زمانی که کارها به صورت جهادی و با اخلاص پیش برود از برکات و عنایت خداوند متعال هم بی‌نصیب نمی‌ماند، درست مانند اتفاقی که این ایام برای سرود «سلام فرمانده» رخ داده است.

نقش مؤثر سرود در حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی و حماسه‌سازی ملت

مصطفی زیبایی‌نژاد، مرکز آفرینش‌های فرهنگی ـ هنری بسیج و دبیر جشنواره بین‌المللی سرود فجر در بخش دیگری از این نشست با ارائه آماری از شرکت‌کنندگان این جشنواره، درباره ضرورت برگزاری این رویداد موسیقایی، گفت: سرود و آواهای انقلابی از ابتدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مورد توجه جریان انقلاب قرار گرفت و نقش مؤثری در حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی و حماسه‌سازی ملت داشت.

زیبایی‌نژاد ادامه داد: مقام معظم رهبری هم از سرود به عنوان یک اقدام جریان‌ساز نام بردند که می‌تواند مانند یک هوای بهاری اثرگذار باشد. همچنین پرداختن به شخصیت و مکتب سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس بخش ویژه این جشنواره است.

به گفته وی، تولید سرود و نماهنگ در موضوعات جشنواره بین‌المللی سرود فجر از جمله «امید به آینده»، «ائمه اطهار(ع)»، «شخصیت‌های ملی و مذهبی (امام و شهدا، مفاخر استانی، خانواده‌های شهدا و جانبازان و…)»، «نوجوان ایرانی، آینده‌ساز ایران»، «سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی»، «کالای ایرانی، اقتصاد مقاومتی و رونق تولید»، «مقاومت و تمدن نوین اسلامی»، «مقابله با استکبار جهانی و صهیونیسم»، «ایران در مسیر پیشرفت و اقتدار»، «مقابله با کرونا، شهدا و مدافعان سلامت»، «خانواده و جمعیت» و «بیانیه گام دوم، ظرفیت‌ها، عدالت‌پروری» از اهداف و محورهای موضوعی برگزاری این رویداد موسیقایی به شمار می‌رود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :