محمدعلی آذرشب در وبینار «حج، قرآن‌محوری و همدلی با غزه» / ۱

فیلم | احیا؛ فلسفه برنامه‌های اسلام

کد خبر: 4221716
تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۲

محمدعلی آذرشب، استاد تمام دانشگاه تهران می‌گوید: کل برنامه‌های اسلام یک فلسفه و هدف دارد و آن عبارت از احیا است؛ «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاكُمْ لِما يُحْيِيكُمْ» و ما باید حج را با این دید نگاه کنیم که برنامه‌ها و مناسک آن هر کدام برای احیا است.

محمدعلی آذرشب، استاد تمام دانشگاه تهران در وبینار بین‌المللی «حج، قرآن‌محوری و همدلی با غزه» که در ایکنا برگزار شد، درباره فلسفه برنامه‌های اسلام گفت: کل برنامه‌های اسلام یک فلسفه و هدف دارد و آن عبارت از احیا است؛ «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاكُمْ لِما يُحْيِيكُمْ» و ما باید حج را با این دید نگاه کنیم که برنامه‌ها و مناسک آن هر کدام برای احیا است. حال باید دید معنای احیا چیست؟ و اینکه این مناسک چه کاری را برای احیای جهان اسلام انجام می‌دهد؟

این برای جامعه اسلامی ما که مشکل بزرگ آن رکود، خمود، خاموشی و عدم حرکت به سوی تکامل است، بسیار مهم است. اگر به این دید به اسلام و عبادات اسلامی نگاه کنیم جامعه اسلامی را به سمت حرکت تکاملی سوق خواهیم داد. خوشبختانه اکنون برخی از تفاسیر قرآن به این جهت حرکت می‌کنند که قرآن را با دید احیاگری و تمدن‌سازی تفسیر می‌کنند و این مسئله به نظر می‌رسد متناسب با هدف قرآن و نیاز شدید جهان امروز است. 

 

انتهای پیام
captcha