محمدعلی آذرشب در وبینار «حج، قرآن‌محوری و همدلی با غزه»/ ۲

فیلم | عید اضحی، روز اعلام برائت از مشرکین در کل جهان اسلام

کد خبر: 4221728
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۲

محمدعلی آذرشب، استاد تمام دانشگاه تهران می‌گوید: چه خوب است که روز حج اکبر و عید اضحی، روز برائت از مشرکین در کل جهان اسلام باشد. درست است روز حج اکبر، برای این منظور اعلام شده و سنت پیامبر(ص) نیز این گونه است اما این اعلام برای کل مردم است که باید از کل مشرکین و عوامل بازدارنده حرکتشان به سمت تکامل و تمدن انسان‌ساز، اعلام برائت کنند.

محمدعلی آذرشب، استاد تمام دانشگاه تهران در وبینار بین‌المللی «حج، قرآن‌محوری و همدلی با غزه» که در ایکنا برگزار شد، درباره اعلام برائت در کل جهان اسلام گفت: آیه «وَ أَذانٌ مِنَ اللَّهِ وَ رَسُولِهِ إِلَى النَّاسِ يَوْمَ الْحَجِّ الْأَكْبَرِ» به کل ناس و جوامع انسانی و جوامعی که می‌خواهند عوامل بازدارنده حرکت را کنار بزنند، مربوط می‌شود، علی الخصوص جوامع اسلامی. عوامل بازدارنده جوامع اسلامی زیاد است، یکی همان اله‌های ساختگی است که در وسط و میانه راه ایستاده‌اند و نمی‌خواهند جوامع اسلامی به حرکتشان ادامه دهند. اله‌های دروغین در مقابل حرکت جامعه اسلامی ایستاده‌اند. به نظر من این برائت الی الناس است و معتقدم مسئله برائت، صرفاً برای حجاج نیست بلکه برای کل مسلمان و مستضعفان جهان است. چه خوب است که روز حج اکبر و عید اضحی، روز برائت از مشرکین در کل جهان اسلام باشد. درست است روز حج اکبر، برای این منظور اعلام شده است و سنت پیامبر(ص) نیز این گونه است اما این اعلام برای کل ناس است که باید از کل مشرکین و عوامل بازدارنده حرکتشان به سمت تکامل و تمدن انسان‌ساز، اعلام برائت کنند.

ما باید معنای وسیع برائت را در نظر بگیرم و ثانیا مسئله برائت نباید به حجاج بیت‌الله محدود شود و چه خوب است روز حج اکبر و عید قربان کل جهان اسلام به سمت اعلام برائت از مشرکین حرکت کنند. امروز اعلام برائت به این معنا نیست که صرفاً بگوییم برائت می‌کنیم بلکه باید آن‌ها را محکوم کنیم و مرگ بر آن‌ها بگوییم که این همان برائت است. 

انتهای پیام
captcha