محمدعلی آذرشب در وبینار «حج، قرآن‌محوری و همدلی با غزه» / ۳

فیلم | غزه؛ نیازمند وحدت کلمه در کل جهان

کد خبر: 4221737
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۰۲

محمدعلی آذرشب، استاد تمام دانشگاه تهران می‌گوید: توحید کلمه و وحدت کلمه یکی از پیام‌های حج است. حج خواستگاه وحدت کلمه در کل جهان است و اگر جهان اسلام غفلت کنند و مردم به وحدت کلمه متوسل نشوند، ممکن است غزه در سایر مکان‌های جهان‌ اسلام به وجود بیاید.

محمدعلی آذرشب، استاد تمام دانشگاه تهران در وبینار بین‌المللی «حج، قرآن‌محوری و همدلی با غزه» که در ایکنا برگزار شد، درباره غزه و وحدت کلمه در جهان اسلام گفت: مسئله غزه به ما نشان داد آنچه قرآن درباره تاریخ قوم یهود گفته است کاملا مشخص است؛ «إِنَّ الَّذِينَ يَكْفُرُونَ بِآياتِ اللَّهِ وَ يَقْتُلُونَ النَّبِيِّينَ بِغَيْرِ حَقٍّ» مردم یهود، پیامبرانشان را کشتند و مشکلاتی در مقابل پیامبران ایجاد کردند و جنگ‌هایی را در تاریخ به راه انداختند.  مشخص است که آنها آدم‌کش و خونخوار هستند و رحمی در وجودشان نسبت به انسان‌ها نیست و جز خودشان، دیگران را انسان تلقی نمی‌‌کنند. آنها معتقدند اهل غزه انسان و بشر نیستند این یعنی آنچه که قرآن درباره این قوم گفته است، مشخص شد.

از سوی دیگر رژیم صهیونیستی از عدم اتحاد مسلمین استفاده کرده و می‌کند. اگر مسلمانان متحد و دارای وحدت کلمه بوند، قطعا صهیونیست‌ها نمی‌توانستند این جنایات را مرتکب شوند. یعنی آنها پیش از جریان غزه، سعی کردند تا تخم نفاق را بکارند و سپس عادی‌سازی روابط را با جهان اسلام آغاز کنند. یکی از اهداف مسئله حج، وحدت کلمه است. کلمه توحید در حج مشخص است. کل مناسک حج، توحید است اما در کنار توحید، وحدت کلمه وجود دارد. توحید کلمه و وحدت کلمه یکی از پیام‌های حج است. حج خواستگاه وحدت کلمه در کل جهان است و اگر جهان اسلام غفلت کنند و مردم به وحدت کلمه متوسل نشوند، ممکن است غزه در سایر مکان‌های جهان‌های اسلام به وجود بیاید.

انتهای پیام
captcha