به انگیزه زادروز نامی ماندگار برای ایرانیان/ ۲

فیلم | داوری اردکانی؛ انیس دائم فلسفه

کد خبر: 4221838
تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۳

دفتر پر نقش و نگار بهار در خردادماه سال ۱۳۱۲ خرسند است به تولد یکی از فرزندان دانا و حکیم ایران عزیز با نام بلند و آباد رضا داوری اردکانی که در یونان کوچک این سرزمین و شهری که به گفت‌وگو و لبخند شهره است در اردکان یزد دیده به جهان گشود. او سال‌های سال برای فلسفه اسلامی نوشته است و حالا و در آغاز ۹۱ سالگی‌اش همچنان چون سروی سربلند و سبز؛ می‌گوید و می‌خواند و می‌نویسد.

به گزارش ایکنا؛ استاد رضا داوری اردکانی انیس دائم فلسفه و پایبند به آداب بحث و تحقیق و گریزان از هیاهو. او مدافع جدی فلسفه توسعه خردورزی و دانایی اجتماعی است. نوشتن و گفتن از چهره ماندگار فلسفه روزگارمان دارنده تندیس ویژه جشنواره بین‌المللی فارابی صاحب نشان درجه یک دانش و..... کار ساده‌ای نیست. به تعبیر صادق، او طی ۷۰ و اندی سال شاگردی معلمی و استادی اندیشه و علم فلسفه همچنان راه پر نور و شور علم را می‌جوید و نشستن و بی‌اعتنایی نسبت به این دانش را تاب نمی‌آورد.

رضا داوری اردکانی از آن دسته فیلسوفانی است که دغدغه همیشگی‌اش به توسعه و علم را، نه در پستوهای تاریک و کم‌سوی انزوا و نه در سخنرانی‌های دو و سه نفره‌ای فلسفه، بل در کتاب‌هایش و در سخنرانی‌های عمومی فریاد زده است. او سال‌های سال برای فلسفه اسلامی وضع تفکر در ایران، توسعه خرد آزادی ..... نوشته است و حالا و در آغاز ۹۱ سالگی‌اش همچنان چون سروی سربلند و سبز می‌گوید و می‌خواند و می‌نویسد.

عمرش به عزت و سلامت مستدام باد

 

تدوین از نیلوفر قاسمی

انتهای پیام
captcha