کد خبر: 3610077
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۹
مسعود مؤمن‌زاده خبر داد:
گروه جامعه: مدیر غرفه ستاد بازسازی عتبات عالیات در بیست‌و‌پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن با بیان اینکه بخش گسترده‎ای از شبستان حضرت زهرا(س) به‎عنوان بزرگ‌ترین پروژه جهان تشیع تا پایان سال 96 به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: حمایت‎های مردمی از این طرح‎ها باعث شد تا برای تهیه مواد اولیه بازسازی به کارخانه‌های داخلی رجوع کنیم و چرخ 80 درصد صنایع غیرفعال را فعال کنیم.
مسعود مؤمن‎زاده یکی از خادمان ستاد بازسازی عتبات عالیات و مدیر غرفه این ستاد در بیست‌و‌پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با اشاره به فعالیت‎های این ستاد و معرفی خدمات آن گفت: ستاد بازسازی عتبات عالیات پس از سقوط رژیم بعث، به‎همت جمعی از دوستداران اهل‌بیت(ع)، متخصصین، معتمدین و خیرین با استفاده از رهنمودهای مقام معظم رهبری، در سال ۱۳۸۲ تشکیل شد.
وی با اشاره به فعالیت‌های ستاد، بازسازی عتبات عالیات افزود: این ستاد با هدف بازسازی اماکن مذهبی عراق و دیگر کشورها و همچنین انجام خدمات علمی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، عمرانی و فعالیت‌های انسان‎دوستانه راه‏ اندازی شده است؛ منابع مالی و دارایی‌های آن نیز از طریق قبول کمک‌های مالی داوطلبانه از سازمان‌های دولتی و غیر‌دولتی و سایر اشخاص خیّر و عاشقان بازسازی حرم‌های مطهر تأمین می‌شود.
مؤمن‎زاده از نحوه چگونگی تصمیمات این ستاد گفت و تصریح کرد: جمعی از بزرگان کشور در شورای سیاست‌گذاری ستاد بازسازی فعالیت می‎کنند که شامل حجت الاسلام گلپایگانی رئیس دفتر مقام رهبری، حجت‌الاسلام تقوی، رئیس ائمه جمعه کشور، چند نفر از وزرا و مسئولین و همچنین نماینده‌های مجلس هستند. این افراد برنامه‎های سالانه و تصمیمات کلی را در طول ایام برنامه‌ریزی‌ کرده و توسط ستاد اجرایی می‎کنند که تا به امروز قریب 15 سال این فعالیت‎ها ادامه دارد.
وی در رابطه با پروژه‌های انجام‌شده در طول مدت تأسیس ستاد گفت: از روز اولی که ستاد شکل گرفت تا به امروز حدود 200 پروژه افتتاح و به بهره‎داری عمومی رسیده است. اغلب پروژه‌ها در شهر نجف و کربلا و البته بخش‌هایی در شهرهای کاظمین، سامرا و شهرهای جزئی این کشور مانند مسیب که ضریح‌های مقدس امامزاده‌ها و دیگر ائمه ما در آن مدفون‌اند، بوده است.
مدیر غرفه ستاد بازسازی عتبات عالیات در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه نخستین و بزرگ‌ترین پروژه‌های این ستاد طراحی و ساخت ضریح مطهر اباعبدالله الحسین(ع) بوده است، گفت: این پروژه یکی از کارهای فاخر ستاد به حساب می‌آید و بازتاب رسانه‌ای خیلی خوبی داشت. پروژه بعدی ما طلاکاری گنبد جوادین(ع) در کاظمین شریف و بعدی طلاکاری ایوان طلای امیرالمؤمنین(ع) بود؛ ما بخش‌هایی که در جنگ‌های عراق از بین رفته بود را بازسازی کردیم.
مؤمن‎زاده افزود: فعالیت‎های ما به تفکیک در هر شهر زیارتی، تعداد بسیار زیادی است، که به اقدامات توسعه‌ای، بازسازی و بهینه‌سازی تقسیم می‎شود. امروز این فعالیت‎ها را در نجف اشرف شروع کرده‎ایم و جزو مهم‌ترین پروژه‎های ما خواهد بود.
وی با اشاره به طرح توسعه حرم امام علی(ع) با نام صحن و شبستان حضرت زهرا(س)، گفت: بیشتر تبلیغات و فعالیت‎های ما در نمایشگاه قرآن حول محور همین شبستان می‎چرخد؛ با توجه به اینکه حرم امیرالمؤمنین(ع) یکی از کوچک‌ترین حرم‌ها در بین عتبات عالیات است، امروز بحمدالله شاهد این هستیم این حرم که در تاریخ به دست شاهان صفوی و قاجار و بعضاً پادشاهان دیگر ساخته‌شده، به دست خودمان از لحاظ طراحی، مهندسی و معماری و تأمین هزینه‎ها در حال پیش‎روی است.
مدیر غرفه ستاد بازسازی عتبات عالیات در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم ادامه داد: صحن و شبستان حضرت زهرا(س) که بزرگ‌ترین پروژه در جهان تشیع و سومین پروژه در جهان اسلام به شمار می‌آید، یکی از برگ‌های زرینی است که به حمدالله در سال 96 بخش اعظم آن به بهره‌برداری می‌رسد. در این پروژه صحن و شبستان بیش از صد هزار مترمربع به بهره‌برداری می‌رسد و وسعت حرم را به 10 برابر حرم فعلی می‌رساند.
وی با بیان اینکه در ساختار فعلی شبستان حضرت علی(ع)، می‎توان میزان ناچیزی از زائران را میزبانی کرد، افزود: ان‌شاءالله اگر تا پایان امسال، این پروژه به بهره‌برداری برسد بیش از صد هزار نفر را میزبان خواهیم بود؛ در ضمن توسعه فضای زیارتی، امکانات دیگری نیز تدارک دیده شده که مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
مؤمن‎زاده گفت: پروژه بعدی ستاد، طرح توسعه حرم ابی‌عبدالله(ع) با نام صحن عقیله بنی‌هاشم است. این پروژه طرح توسعه بزرگی است که حرم امام حسین(ع) را تا خیمه‌گاه و تل زینبیه وسعت می‎بخشد. البته همه این امور برای رفاه حال زوار تدارک دیده‌شده است. همچنین در کاظمین اقدام به طرح توسعه داریم، که صحن‌هایی با نام امام رضا(ع) به حرم جوادین(ع) افزوده می‌شود.
وی از نحوه کمک‎های مردم در این ستاد سخن گفت و افزود: مردم با میل و رغبت خود و برای اولین بار در طول تاریخ به اندازه وسع و توان خود در این کارها شرکت می‌کند؛ در هیچ بخش دولتی وجود ندارد که هزینه‎ها تمام از طریق مردم داده شود، اما امروز مردم از طریق تلفن همراه و شماره حساب که ترویج می‌کنیم نذوراتشان را به دست ما می‌رساند.
وی در خصوص وجوهات و تبرعات متبرعین و خیرین هم گفت: افراد یا کالا هدیه می‌کنند، مانند کاشی سرامیک، سنگ، شیرآلات که همگی از کارخانه‌های داخلی کشور هستند و یا اینکه وجوهات پرداخت می‎کنند که ما لوازم کار را از کشور تهیه می کنیم.
وی تصریح کرد: در زمینه اجرای پروژه‌های عمرانی عراق بسیار موفق بودیم و توانستیم یک راه‌حلی باشیم و بر رکود اقتصادی در جامعه با توجه به پول‌هایی که هبه و هدیه می‌کنند موثر باشیم؛ چرا که برای خرید سنگ و مواد سیمان و مصالح ساختمانی دیگر به کارخانه‌های داخلی رجوع کردیم، و همین امر موجب چرخیدن چرخ کارخانه‌های که بعضا متوقف‌شده بود و یا با رکود مواجه بودند، شد. آنچه که تا امروز رخ داده رونق 80 درصد، بعضی از صنایع غیرفعال ما در کشور از طریق این حمایت‎ها بوده است.

تحقق بزرگترین پروژه عمرانی جهان تشیع تا پایان سال/ رونق کسب کار داخلی به برکت بازسازی عتبات عالیات

تحقق بزرگترین پروژه عمرانی جهان تشیع تا پایان سال/ رونق کسب کار داخلی به برکت بازسازی عتبات عالیات

تحقق بزرگترین پروژه عمرانی جهان تشیع تا پایان سال/ رونق کسب کار داخلی به برکت بازسازی عتبات عالیات

تحقق بزرگترین پروژه عمرانی جهان تشیع تا پایان سال/ رونق کسب کار داخلی به برکت بازسازی عتبات عالیات

تحقق بزرگترین پروژه عمرانی جهان تشیع تا پایان سال/ رونق کسب کار داخلی به برکت بازسازی عتبات عالیات

تحقق بزرگترین پروژه عمرانی جهان تشیع تا پایان سال/ رونق کسب کار داخلی به برکت بازسازی عتبات عالیات


نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: