کد خبر: 3699673
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۳
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ « اعلام اقدامات مصوب دستگاه‌ها در طرح ملی حفظ قرآن»، «برنامه‌ریزی اوقاف برای بارگذاری ۲۰ میلیون برگ سند در سامانه جامع» و «۲۲ قاری نوجوان طرح ملی تلاوت راهی کربلا شدند»، از مهم‌ترین اخبار صفحات معارفی رسانه‌ها طی امروز هستند.

مروری بر اخبار معارفی رسانه‌ها/ اقدامات مصوب دستگاه‌ها در طرح ملی حفظ قرآن اعلام شد

به گزارش خبرنگار ایکنا، صفحات معارفی رسانه‌ها، امروز سه‌شنبه 22 اسفند 96 اخبار متعددی را منتشر کرده‌اند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.
فارس
صفحه فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس، امروز در مصاحبه‌ای با حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر، رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی به بررسی پیگیری برای تخصیص بودجه قرآنی سال 1396، پرداخته است. پژمانفر می‌گوید: بر اساس مکاتباتی که با آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه داشتیم مقرر شد که پس از تخصیص اعتبارات اصلی و دولتی، بودجه قرآنی امسال نیز محقق شود.
وی با بیان اینکه بودجه قرآنی سال 1396 در ردیف اعتبارات فرعی قرار دارد، افزود: با توجه به قرارگیری بودجه قرآنی سال 1396 در ردیف بودجه‌های فرعی و کمبود اعتبارات، بودجه قرآنی به حاشیه رفت اما ما تلاش می‌کنیم که بخشی از این بودجه تخصیص یابد.

رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس با اشاره به اینکه طبق توافق‌های اولیه قرار بود بخشی از بودجه قرآنی امسال تا 20 اسفند تخصیص یابد، گفت: ما از 20 اسفند پیگیری‌ها را برای اختصاص بودجه امسال بیشتر کرده و حتی مکاتباتی با سازمان برنامه و بودجه داشتیم که آنها نیز موافقت خود برای تخصیص بخشی از اعتبار را اعلام کردند.
حجت‌الاسلام پژمانفر با بیان اینکه ما تا آخرین روز سال پی‌گیر تخصیص بودجه قرآنی هستیم، افزود: از تلاش دست برنمی‌داریم و با امید بسیار درصدد هستیم 40 تا 50 درصد بودجه قرآنی سال جاری محقق شود. بودجه قرآنی سال جاری 100 میلیارد تومان مصوب شد که با وجود گذشت بیش از 11 ماه تاکنون حتی ریالی از این اعتبار تخصیص پیدا نکرده است.
نسخه جدید ترجمه و تفسیر قرآن تک‌جلدی حجت‌الاسلام قرائتی منتشر شد، نتایج مرحله اول داوری جشنواره خوشنویسی آیات اعلام شد+اسامی برگزیدگان، عمل به احکامی که مطابق میل انسان نیست نشانه ایمان است، پیکر پدر قاریان شهید اسماعیلی در قطعه شهدای بهشت زهرا(س) آرام گرفت، تقدیر از ۲ قاری و حافظ قرآن عضو طرح «اسوه» و ترتیل صفحه ۳۲۵ قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات، دیگر عناوین این صفحه خبرگزاری فارس در روز جاری هستند.
مهر
صفحه دین و اندیشه خبرگزاری مهر در روز جاری، چهار خبر منتشر کرده است. این خبرگزاری در مصاحبه با مهدی قره‌شیخلو به بررسی طرح ملی حفظ پرداخته و آورده است: مهمترین دستاوردی که امسال داشتیم برپایی چندین دوره با موضوعیت سبک زندگی قرآنی بود. امسال یکی از کارهایی که به خوبی انجام شد، برپایی صد کارگاه سبک زندگی قرآنی در سطح استانها بود و تولیدات خوبی نیز در بخش استانها و تدوین آنها انجام شد.
قره شیخلو با تأکید بر برنامه های سال آینده ادامه داد: بنا این است که در سال آینده این موضوع آموزشی را در دستور کار جدی قرار داده و هم از لحاظ کمی و کیفی و توسعه منابع آن را افزایش دهیم البته کار مشکل و موضوع جدیدی است و دوستانی که در حوزه و دانشگاه تجربه دارند، باید کمک حالمان باشند.
رییس سازمان دارالقرآن الکریم با بیان اینکه تمرکز برنامه های این سازمان بر روی سبک زندگی قرآنی بوده است، اظهار داشت: امسال برنامه های متنوعی داشتیم ولی اصلی‌ترین تمرکزمان را روی این موضوع گذاشتیم و در واقع فعالیت های سازمان را کم نکردیم، بلکه ما برنامه‌ها را اولویت بندی و آنهایی را که احساس کردیم شبیه آن توسط نهاد دیگری اجرا می شود، حذف کردیم؛ به عنوان مثال مسابقات تلاوت که شکل آن شبیه مسابقات اوقاف بود و ما با توجه به منابع محدودی که در اختیارمان است تصمیم بر ارائه برنامه‌هایی که جای خالی آنها بیشتر حس می شد گرفته و برای آنها سرمایه گذاری کردیم.
وی با اشاره به مسابقات «شوق تلاوت » تصریح کرد: سال گذشته ۱۳۰۰ نوجوان و جوان با مقطع سنی ده الی ۱۸ ساله را در کل کشور شناسایی کردیم و یک سال برای آن فعالیت های آموزشی در قالب کلاس و اردو داشتیم.
این صفحه در خبر دیگری با عنوان « اقدامات مصوب دستگاه‌ها در طرح ملی حفظ قرآن اعلام شد» آورده است: دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، پس از اجرای تصمیم جلسه ششم ستاد طرح ملی حفظ قرآن کریم در روز ششم اسفندماه، مجموعه اقدامات ملی مصوب به شرح زیر ابلاغ شده است.
ازدستگاه‌ها خواسته شده با به کارگیری و فعال‌سازی همه ظرفیت‌ها، اجرایی‌سازی اقدامات را آغاز کرده و شناسه اقدامات را از طریق تعامل با ستاد تنظیم کنند.
شایان ذکر است، ستاد از مشارکت و همکاری هر یک از نهادها و مؤسساتی که به هر نحوی نقش مناسب در این مجموعه برایشان در نظر گرفته نشده است استقبال می‌کند. هر چند این مهم در سه ماه گذشته به صورت فراخوان عمومی و نیز مکاتبات خاص مطالبه شده بود.

نهج‌البلاغه نیاز چندانی به اثبات اعتبار از طریق اسناد ندارد و نسخه نفیس تک جلدی ترجمه و تفسیر قرآن حجت‌ الاسلام قرائتی منتشر شد، عنوان دو خبر منتشر شده دیگر این صفحه است.
ایبنا
صفحه دین خبرگزاری کتاب ایران، امروز فقط یک خبر منتشر کرده که مربوط به پیام تسلیت سید‌عباس صالحی به مناسبت رحلت آیت‌الله شاه‌آبادی است.
ایسنا
صفحه دین و اندیشه خبرگزاری ایسنا در روز جاری سه خبر منتشر کرده است. این صفحه در خبری با عنوان «برنامه‌ریزی اوقاف برای بارگذاری ۲۰ میلیون برگ سند در سامانه جامع» آورده است: مدیرکل اسناد و امور ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در ۶ ماه دوم سال ۹۶، ۳ میلیون و ۵۰۰ برگ از اسناد موقوفات و رقبات در سامانه دیجیتالی سازمان اوقاف بارگذاری شد، گفت: سال ۹۷ پیش‌بینی می‌شود ۲۰ میلیون برگ سند در این سامانه بارگذاری شود.
کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به روایت صالحی و دانشگاه مذاهب بهترین دلیل بر صدق و صحت ادعای وحدت و تقریب است، دیگر اخبار این صفحه در روز جاری هستند.
ایرنا
صفحه معارف خبرگزاری ایرنا، امروز سه شنبه در خبری درباره سند راهبردی ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد آورده است: سید عباس صالحی شامگاه دوشنبه در نشست اعضای کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور، این کانون‌ها را دارای خصوصیات ویژه ای دانست که سبب می شود بهترین ساز و کار برای احیای تمدن اسلامی تکیه بر مساجد باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این نشست از تدوین سند راهبردی ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور خبر داد و از اعضا خواست ایده‌ها و پیشنهادات خود را ارائه کنند تا در پیش‌نویس در دست تدوین این ستاد لحاظ شود.
عضو کابینه دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: پیش‌نویس سند راهبردی ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور پس از تدوین در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و پس از تصویب و نیز توشیح رییس جمهوری به عنوان نخستین اساسنامه شورای کانون‌ها اجرایی می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت آیت الله شاه آبادی را تسلیت گفت، ساماندهی چهارمین گلزار شهدای کشور در کرج کلید خورد و 13 هزار و 962 مبلغ به آیین های اعتکاف اعزام می شوند، دیگر اخبار این خبرگزاری هستند.
تسنیم
صفحه قرآن و عترت خبرگزاری تسنیم، امروز تعداد هفت خبر معارفی منتشر کرده و از جمله در خبری آورده است: ۲۲ قاری نوجوان راه یافته به مرحله نهایی سومین دوره شوق تلاوت از صبح روز چهارشنبه در کربلای معلی به رقابت خواهند پرداخت.
22 قاری راه‌یافته به مرحله نهایی سومین دوره طرح ملی شوق تلاوت امروز راهی کشور عراق می‌شوند و از فردا چهارشنبه 22 اسفندماه در جلسات آموزشی و برنامه‌های پیش بینی شده حضور خواهند یافت.
مسابقات شوق تلاوت برای سومین سال پیاپی در بین قاریان «طرح ملی تلاوت» برگزار می‌شود. حدود 1200 نفر از 11 استان در این دوره شرکت کردند. در این طرح تعدادی از مؤسسات قرآنی با پشتیبانی معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد به صورت هماهنگ نسبت به شناسایی و پرورش نوجوانان مستعد در زمینه هنر تلاوت قرآن کریم اقدام کردند.
برگزاری محافل شعرخوانی «رسم دعبل» در حرم امام رضا(ع)، پیامبر از چه کسانی بر امت خود می‌ترسد؟، ویژه‌برنامه هیئت رزمندگان در آخرین جمعه سال ۹۶، اهانت شیعه انگلیسی به دفاع مقدس و تحلیل پناهیان از نقشه راهبردی آنها + فیلم، مأموریت دستگاه‌ها در اجرای طرح ملی حفظ اعلام شد و در فضای مجازی باید عالمانه و مسؤلانه حضور یافت، عناوین دیگر اخبار این صفحه در روز جاری هستند.
میزان
صفحه دین و اندیشه خبرگزاری میزان در روز جاری، صرفا حدیثی با عنوان «سه کار نجات‌بخش» منتشر کرده است.
باشگاه خبرنگاران جوان
گروه قرآن و عترت باشگاه خبرنگاران جوان برای امروز تعداد شش خبر منتشر کرده است که شامل «حدیث امام صادق (ع) درباره آگاهی از‌ اوضاع زمان خود»، «زندگی نامه شهید حسن اشکی»، «چرا نباید سگ در خانه نگه داری شود؟»، «پیام تسلیت رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، در پی درگذشت مرحوم آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی»، «مشت‌زنی یک روحانی + فیلم» و «فتوای مراجع درباره چهارشنبه سوری» است.
روزنامه کیهان
صفحه معارف روزنامه کیهان در روز جاری، در گزارشی با عنوان «مبانی فکری شیعیان لندنی» آورده است:
چندی پیش رهبر معظم انقلاب با انتقاد از جریانات تندرو در جهان تشیع که به مقدسات اهل سنت توهین کرده و به ایجاد تفرقه در جهان اسلام دامن می‌زنند، فرمودند آن تسننی که آمریکا از آن حمایت کند و آن تشیعی که از مرکز لندن صادر شود به دنیا، اینها مثل هم هستند. هر دو برادران شیطان هستند و هر دو عوامل آمریکا و غرب و استکبار هستند. ایشان در جایی دیگر هم فرمودند که آن تشیعی که از لندن و آمریکا بخواهد برای دنیا پخش بشود، آن تشیّع به درد شیعه نمی‌خورد.
به نظر می‌رسد تشیع انگلیسی پرده جدیدی از پروژه شیعه‌هراسی است که در آن با زشت جلوه دادن جاذبه‌های شیعه از جمله عزاداری‌ها و با دامن زدن به اختلافات و تفرقه در جهان اسلام سعی در مهار پتانسیل‌های جهان اسلام دارند.
دیگر مطالب منتشره در این صفحه شامل «مال و جمال، یا کمال؟ کدام انگیزه؟»، «خودداری از استفاده از هوای مطبوع کوفه»، «انطباق خاموش شدن خورشید و ستارگان با علم روز(پرسش و پاسخ)» و «آثار و فواید طلوع و غروب خورشید (حکایت خوبان)»، است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: