کد خبر: 3791865
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۱
پاسخ فراهانی به پیگیری‌های ایکنا:
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ رئیس کمیته تخصیص اعتبار صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به اینکه از بودجه دریافتی سال 97 تاکنون حدود 12 میلیارد و 500 میلیون تومان به دستگاه‌ها پرداخت شده است، گفت: این مبلغ برای قرارداد اجرای برنامه‌های قرآنی سال 95 دستگاه‌ها بوده است.

پرداخت 12 میلیارد به دستگاه‌ها / تمام بودجه دریافتی تا پایان سال توزیع می‌شود

وزارت امور اقتصادی و دارایی طی روزهای گذشته فهرست پرداخت‌های خزانه‌داری کل کشور در سال ۹۷ را منتشر کرد که براساس آن تا امروز، ۲۱ میلیارد و ۶۶۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان طی هفت مرحله به حساب صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی واریز شده است(در ادامه بررسی خبرنگار ایکنا و به گفته دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، مبلغ دیگری نیز واریز شده که در فهرست پرداخت خزانه منتشر نشده بود که در نهایت میزان بودجه دریافتی در سال 97 به حدود 23 میلیارد تومان رسیده است).
پس از انتشار این گزارش در ایکنا برای اطلاع از چند و چون تخصیص این مبلغ به دستگاه‌ها و انتشار ریز مبالغ پرداختی، به دنبال پاسخی از سوی دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی و انتشار ریز هزینه‌ها از سوی دبیرخانه این شورا بودیم. در نهایت پیگیری‌ها منجر به گفت‌وگو با رئیس کمیته تخصیص اعتبار صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی شد. فراهانی در این گفت‌وگو اعلام ریز آمار و ارقام پرداخت شده به دستگاه‌ها را به روزهای آینده موکول کرد و صحبت‌هایی را در مورد کلیات بودجه دریافتی سال 97 بیان کرد.
محمدرضا فراهانی در ابتدا به توضیح فرایند پرداخت بودجه از صندوق به کمیسیون‌ها پرداخت و با بیان اینکه ابتدای سال، مبالغی به حساب صندوق مشارکت واریز شده است، گفت: موقعی که مبلغی به صندوق واریز می‌شود، ابتدا کمیسیون‌های چهارگانه برنامه‌های خود را ارائه می‌دهند و بعد از آن هیئت امنای صندوق سیاست‌های خود را برای پرداخت‌های یک سال مشخص می‌کند تا بتوانیم پرداخت‌ها را انجام دهیم.
وی در ادامه به قراردادی که سال 95 با دستگاه‌ها و بخش مردمی داشته‌اند، اشاره کرد و افزود: براساس آن قرارداد باید 25 میلیارد تومان از بودجه قرآنی به دستگاه‌ها پرداخت می‌شد، در حالی که ما در آن سال 10 میلیارد تومان بیشتر بودجه دریافت نکردیم و 15 میلیارد تومان دیگر باید به دستگاه‌ها که برنامه‌های خود را براساس آن قرارداد اجرا کرده بودند، پرداخت می‌کردیم. بر همین اساس از هیئت امنای صندوق مشارکت خواسته شد تا در صورت صلاحدید از بودجه سال 97، 15 میلیارد تومان را پرداخت کنیم.
فراهانی با بیان اینکه پرداخت مابقی بودجه سال 95 از بودجه سال 97 به دستگاه‌ها نیاز به مجوز جدید از هیئت امنا داشت، تصریح کرد: در همان ایام، جلسه هیئت امنا در نمایشگاه بین‌المللی قرآن برگزار و مجوز این کار صادر شد. در ادامه به کمیسیون‌ها اطلاع داده شد بر دستگاه‌ها نظارت کنند تا اگر برنامه‌های خود را اجرا کرده‌اند، مابقی مبلغ برای آنها پرداخت شود. براساس قراردادی که امضا شده بود، دستگاه‌ها ابتدا 40 درصد و سپس 60 درصد مابقی را پس از اجرای برنامه‌ها دریافت می‌کردند. کمیسیون‌ها نیز از مردادماه سال جاری گزارش عملکرد دستگاه‌ها را دریافت کردند. اولین مصوبه در کمیته تخصیص برای پرداخت، مربوط به مردادماه سال جاری است. اولین پرداختی، آخر آبان یعنی سه ماه بعد از مصوبه پرداخت بود. دلیل این طولانی بودن هم قصه جداگانه‌ای است که ناشی از مشکلات نظارتی بود. این مشکل آبان‌ماه برطرف شد و از آن پس پرداخت‌ها انجام شد.
فراهانی با تأکید بر اینکه بر اساس گزارش‌های دریافتی، 23 میلیارد تومان از بودجه قرآنی سال 97 دریافت شده است، گفت: اگر دستگاه‌ها تمام برنامه‌های خود را انجام می‌دادند، باید 15 میلیارد تومان به آنها پرداخت می‌شد، اما با توجه به اینکه مقداری از برنامه‌ها اجرا نشده بود، در نهایت حدود 12 میلیارد و 500 میلیون تومان پرداخت کردیم.
معاون فرهنگی – دانشجویی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بودجه دریافتی سال 97 به مرور و در مبالغ و مقاطع مختلف واریز شده است، گفت: با توجه به اینکه باید سهم‌ها را مشخص می‌کردیم که مثلاً تبلیغ و ترویج یا موضوعات دیگر چه مبلغی را دریافت کنند،. لذا برای مابقی بودجه‌ای که تا کنون دریافت شده، برنامه‌ریزی شده است. ضمن اینکه یک مسئله دیگری نیز وجود داشت و آن هم این بود که براساس توافق با سازمان مدیریت، 50 درصد این بودجه باید به بخش مردمی پرداخت می‌شد، مبالغ و سهم‌ها مشخص شده است تا آنها را نیز توزیع کنیم.
فراهانی با تأکید بر اینکه مانند سال 95 نمی‌توانستیم قرارداد ببندیم، گفت: برآورد کرده‌ایم تا حدود 30 میلیارد تومان در سال 97 دریافت کنیم. بنابراین حدود 17 تا 18 میلیارد را بین دستگاه‌ها تقسیم خواهیم کرد. امیدوارم بتوانیم جدول توزیع را تا یک هفته آیند ببندیم و به سرعت پرداخت شود. در ادامه اگر از بودجه امسال مبلغ دیگری دریافت شد در مورد آن تصمیم‌گیری خواهد شد.
رئیس کمیته تخصیص اعتبار صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی با تأکید بر اینکه آمادگی این را دارند تا ریز هزینه‌کرد بودجه دریافتی را از خزانه و پرداختی به دستگاه‌ها منتشر کنند، گفت: مبالغی که در صندوق باقی مانده است تا پایان سال پرداخت خواهیم کرد و منعی برای اینکه ریز هزینه‌ها منتشر شود و در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد، وجود ندارد و به زودی آن را منتشر خواهیم کرد.

انتهای پیام 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: