کد خبر: 3827349
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
گروه ادب ــ انتشارات کتاب جمکران دو اثر «نجم‌الثاقب در احوال امام غایب (ع)» و «خورشید غائب، مختصر نجم‌الثاقب» را چاپ و منتشر کرد.

انتشارات جمکران دو عنوان درباره امام زمان (عج) منتشر کردبه گزارش خبرنگار ایکنا؛ کتاب «نجم‌الثاقب در احوال امام غایب» از معروف‌ترین کتاب‌هایی است که درباره حضرت امام عصر(عج) به زبان فارسی تألیف شده است. مؤلف این کتاب مرحوم حاج میرزا حسین نوری، مشهور به محدث نوری، صاحب «مستدرک الوسائل» است. نجم‌الثاقب در سال ۱۳۰۳ ق در دو جلد قطور تدوین شده و به‌طور مفصل به موضوعاتی همچون ولادت امام زمان، غیبت، تشرفات و وظایف منتظران پرداخته است. جالب است بدانید که این کتاب به توصیه میرزای شیرازی به رشته تحریر درآمده است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رضا استادی برای اینکه این کتاب برای عموم مردم نیز قابل استفاده باشد، آن را خلاصه کرده‌اند و حاصل کار ایشان کتاب کم‌حجمی به نام «خورشید غائب؛ مختصر نجم‌الثاقب» در ۲۱۴ صفحه است.

حجت‌الاسلام استادی در پیش‌گفتار «خورشید غائب» نوشته‌اند: «اینجانب، رضا استادی، به این منظور که عموم علاقه‌مندان به حضرت، ولی عصر، امام زمان(عج) بتوانند از این کتاب بهره‌مند شوند، آن را تلخیص و برخی از باب‌های آن را مقدم و مؤخر تنظیم کرده‌ام. امید است که مانند خود نجم‌الثاقب همواره مورد استفاده باشد.

نویسنده این کتاب را در ۱۲ باب تنظیم کرده‌اند که آن باب‌ها شامل ولادت با سعادت امام زمان(ع)، اسامی و لقب‌ها و کنیه‌های آن حضرت، شمایل و ویژگی‌های آن حضرت، گفتار دانشمندان اهل تسنن درباره آن حضرت، اثبات اینکه مهدی موعود، همان حجت بن الحسن(ع) است، برخی از معجزات آن حضرت، برخی وظایف مردم نسبت به آن حضرت، اختصاص برخی از زمان‌ها به آن حضرت، برخی از اعمالی که ممکن است برای ملاقات آن حضرت مؤثر باشد، استغاثه به آن حضرت، تشرف‌یافتگان در زمان غیبت کبری و جمع بین حکایات و روایت «کذ‌ب‌الوقاتون» است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «شیخ صدوق روایت کرده از ابوصلت هروی که گفت: پرسیدم از حضرت رضا(ع) که چیست علامت قائم شما، چون خروج نماید؟ فرمود: «علامت آن است که در سن پیر باشد و به صورت جوان تا به مرتبه‌ای که نظرکننده به آن حضرت گمان برد که در سن ۴۰ سالگی است یا کمتر از ۴۰ سالگی؛ و دیگر از نشانه‌های آن حضرت این است که گذشت شب‌ها و روز‌ها بر آن حضرت، پیری بر آن جناب، راه نیابد تا زمانی که اجل آن سرور در رسد.»

همچنین در بخشی دیگر از کتاب می‌خوانیم: امام صادق(ع) فرمود: «هیچ معجزه‌ای از معجزات پیغمبران و اوصیای ایشان نیست، مگر آنکه ظاهر خواهد گردانید، خدای تعالی، مانند آن را به دست قائم ما به جهت اتمام حجت بر اعدا.»

انتشارات کتاب جمکران هر دو اثر «نجم‌الثاقب در احوال امام غایب (ع)» و «خورشید غائب، مختصر نجم‌الثاقب» را چاپ و منتشر کرده است. تاکنون هشت چاپ از «خورشید غائب» منتشر شده و چاپ هشتم آن با قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: