کد خبر: 3834837
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۵
دبیر هنری نهمین جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت:
گروه هنر ــ مهدی احمدی، دبیر هنری نهمین جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت در حاشیه مراسم «آوای دوست» عنوان کرد: دف نوای رحمت جشنواره‌ای متعلق به عموم مردم و موسیقی اقوام مختلف است.

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی جشنواره، مهدی احمدی مدیر هنری نهمین جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت با اشاره به تلاش این رویداد برای گردهمایی موسیقی اقوام مختلف کشور در یک فضای فرهنگی و هنری بیان کرد: در این دوره تلاش کرده‌ایم موسیقی اقوام مختلف کشور در جشنواره حضور داشته باشند و بهتر و بیشتر معرفی شوند. ضمن این‌که مردم نیز در این رویداد حضور دارند و همیشه سعی کرده‌ایم اجرا‌ها در اماکن و فضا‌های عمومی برگزار شود تا همه عموم مردم و علاقه‌مندان بتوانند از برنامه‌ها لذت ببرند و استفاده کنند. دف نوای رحمت جشنواره‌ای برای و متعلق به عموم مردم و موسیقی اقوام مختلف است.
 
وی در پاسخ به این که آیا همنوازی نوازندگان دف در آیین آوای دوست با تمرین قبلی صورت گرفت یا نه، ادامه داد: نه این اتفاق در لحظه می‌افتد. همچنین گروه قوالی در این مراسم به اجرا پرداختند که بر موسیقی افغان، پاکستان و هندوستان تأکید داشتند. این گروه موسیقی عرفانی به دلیل این که با موسیقی مذهبی و مولودی خوانی مرتبط است، به جشنواره دعوت شده و در بخش جنبی اجرا می‌کند.

احمدی با ارزیابی آثار این دوره از جشنواره بیان کرد: آنچه به دبیرخانه فرستاده شده از نظر کمی و کیفی نسبت به دوره‌های گذشته رشد داشته است، اما به طور کلی باید صبر کنیم و ارزیابی جشنواره را به بعد از برگزاری موکول کنیم. خوشبختانه جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت در طی این سال‌ها رشد خوبی داشته است و امیدواریم این روند همچنان ادامه دار باشد.

نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت به همت حوزه هنری استان کردستان و مؤسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر ۲۲ تا ۲۵ مرداد ماه در شهر سنندج در حال برگزاری است. امین مرادی مدیریت، مهدی احمدی دبیری هنری و کژوان ضیا الدینی دبیری علمی این رویداد را برعهده دارند.
 
اعلام برنامه اجراهای نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت
 
نهمین جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت از صبح امروز (چهارشنبه 23 مرداد) آغاز به کار می‌کند. در اولین روز از فعالیت این رخداد حوزه موسیقی، افتتاحیه جشنواره از ساعت 9 صبح در پردیس سینمایی بهمن سنندج برگزار می‌شود. در ادامه اجراهای تکنوازی نوجوانان؛ علی صیادپور، محمد امین محمدی، آراز شیخی، محمد بنگین پور، رضا دزایی پور، آران حسن زاده، متین ولدبیگی، عرفان پارسانژاد، فریاد غریبی، تایماز محسنی، هیمن حسینی، امیرمهدی غفوری و تکنوازی بزرگسال؛ نرگس ربانی‌نیا، مژده رحمانی، عاطفه هاشم‌زاده، سیران ادیب‌فر، فاطمه دوستی، سارا احمدی، مهتا رسولی، پریناز کریمی، نرگس قربانی پور خیلی، شیوا هوشمند‌ از ساعت 10 تا 15 در محل برگزاری جشنواره پیگیری می‌شود. همچنین در این روز اجراهای گروه نوازی از ساعت 16 آغاز شده و با گروه‌های دل آرام، تاش، همنوازان، آراس، جانان، اوژن، راستین، لیوا، سماچ، مهراس، نکیسا، آوین، دوپ، نوانس تا ساعت 20:50 ادامه می یابد. گروه سماچ نیز در بخش جنبی در این سانس از ساعت 18:40 الی 19:10 به اجرا می‌پردازد.

در دومین روز از اجراهای جشنواره از ساعت 9 تا 11 روز پنجشنبه 24 مرداد ماه تکنوازی های بانوان نوجوان در پردیس سینمایی بهمن با اجرای ساغر حیدری، آرینا ایوبی، تینا یارعلی، بهار عابسی، نیاز نبی‌زاده، پردیس فرهمند صابر، بهار دهستانی، اسرا ملایی، نگین سادات حسینی، زیبا مروی اصفهانی، الیسا قدسی، مهتاب کرامتی و ثنا احمدی صورت می‌گیرد.

در بخش تکنوازی بزرگسال نیز سعید مهدی‌پور، محمد مرادی، صهیب خسروی، دانیال مسعودی، علی اصغر کرمی، عرفان مرادی، آرمین رستگاری، نوید آقایی، بهشاد صفایی، پویا رحمانی، محمدرضا قلی پور، محمد محرمی، متین رحمانی به اجرا می‌پردازند. در بخش مولودی خوانی نیز گروه‌های شور عاشقان، آوای معراج، بیداد، محمد رسول‌الله، نوای قدسیان، سوزی دل، بیدل از ساعت 15:30 تا 18:30 اجرا خواهند کرد. اکران فیلم پرنده نادر اثری درباره زندگی استاد خلیفه میرزاآغه غوثی به کارگردانی ستار چمنی گل نیز از ساعت 19 و ویژه برنامه جشنواره با حضور گروه‌های منتخب در ناحیه های منفصل شهری حسن آباد سنندج نیز از دیگر برنامه های نهمین جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت است.

اجرای گروه قوالی با قطعاتی از موسیقی هند و افغانستان و گروه یاران از کردستان عراق در بخش جنبی در این روز به اجرا می‌پردازند. نهمین جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت به همت حوزه هنری استان کردستان و مؤسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر 22 تا 25 مردادماه در شهر سنندج در حال برگزاری است. امین مرادی مدیریت، مهدی احمدی دبیری هنری و کژوان ضیا الدینی دبیری علمی این رویداد را برعهده دارند.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: