کد خبر: 3836310
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۳
در برنامه رادیو کتاب سه‌شنبه ۲۹ مرداد؛
برنامه «تاریخ چاپ و نشر کتاب» رادیو فرهنگ به مناسبت عید سعید غدیرخم به موضوع «مضامین شیعی در کتاب‌های چاپی آغازین» می‌پردازد. این برنامه سه شنبه ۲۹ مرداد پخش می‌شود.

به گزارش ایکنا؛ مهر نوشت: به مناسبت عید سعید غدیرخم تازه‌ترین برنامه «تاریخ چاپ و نشر کتاب» قرار است به موضوع «مضامین شیعی در کتاب‌های چاپی آغازین؛ با تکیه بر منابعی چون حمله حیدری و افتخارنامه حیدری» بپردازد.

در این برنامه محمد جواد احمدی نیا و محمد آسیابانی، (میهمان برنامه) ضمن اشاره مختصری به چاپ نهج البلاغه در دوران قاجار، به معرفی نسخه‌های متعدد «حمله حیدری» و نسخه‌های چاپ سنگی این منبع و همچنین «افتخارنامه حیدری» خواهند پرداخت.

مشهورترین کتاب «حمله حیدری» سروده باذل مشهدی، شاعر پارسی سرای هند است که در بحبوحه پیروزی‌های سیاسی و در نهایت استیلای صفویان «حمله حیدری» را سرود. این متن شامل بخش‌هایی از زندگانی پیامبر مکرم اسلام و همچنین شرح رشادت‌ها و سلحشوری‌های امیرالمومنین است.

با فوت میرزا رفیع خان باذل مشهدی، «حمله حیدری» ناقص می‌ماند و پس از او تعدادی از شاعران تکلمه‌هایی بر «حمله حیدری» می‌نویسند و شاعرانی چون راجی کرمانی و آزاد بلگرامی با الهام از آن سرودن حمله‌های حیدری دیگری را آغاز می‌کنند.

به طور کل پس از فوت باذل تا دوره قاجار ۹ نفر از شاعران به سرودن ادامه «حمله حیدری» می‌پردازند و آخرین نسخه «حمله حیدری» سروده لطف الله قاجار هم‌اکنون در کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی در قم نگهداری می‌شود. «حمله حیدری» باعث رواج سنتی به نام «حمله خوانی» شد که همپای «روضه خوانی» (که کتاب «روضةالشهدا» باعث رواج این سنت شد) قوام یافت اما متاسفانه ادامه پیدا نکرد.

این برنامه از ساعت ۱۹:۳۰ تا ۲۱ سه شنبه ۲۹ مرداد با گویندگی فاطمه اسحاق تبار از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ و ای ام ۵۸۵ پخش می‌شود.

«تاریخ چاپ و نشر کتاب» عنوان برنامه سه‌شنبه‌های رادیو فرهنگ است که با کارشناسی محمدجواد احمدی نیا و گویندگی فاطمه اسحاق تبار پخش می‌شود.

محمدجواد احمدی نیا، کتابشناس، پژوهشگر و مصحح تخصصی نسخ خطی و منابع چاپ سنگی دوره قاجار است. «شرح مختصری بر چاپ سنگی»، تالیف چند مجلد از مجموعه «مشاهیر کتابشناسی معاصر ایران» شامل «سعید نفیسی»، «عباس سحاب» و «میر محمدعلی شیرازی» و تصحیح کتاب «حمایت مرد لر» احمد نراقی و... از جمله آثار منتشر شده اوست.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: