کد خبر: 3842230
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۵
سنگری بیان کرد:
گروه ادب ــ دبیر علمی کتاب سال عاشورا از انتخاب و معرفی ۲۰ اثر عاشورایی در آئین اختتامیه خبر داد و گفت: با برگزاری این کتاب سال، راه‌های نرفته روشن می‌شود و برای پرداختن به این آثار به جرئت یاغی نیاز است.

معرفی ۲۰ اثر منتخب عاشورایی/ کتاب سال عاشورا راه‌های نرفته را نشان می‌دهدبه گزارش خبرنگار ایکنا، نشست خبری سومین دوره کتاب سال عاشورا صبح امروز، ۲۴ شهریورماه، با حضور محمدرضا سنگری، دبیر علمی کتاب سال عاشورا و علی عظیمی، رئیس هیئت مدیره بنیاد دعبل، در سالن جلسات این بنیاد برگزار شد.

محمدرضا سنگری، رئیس هیئت علمی بنیاد دعبل و دبیر علمی کتاب سال عاشورا، با ارائه گزارشی از دوره‌های اول و دوم کتاب سال عاشورا گفت: در دوره نخست کتاب عاشورا، که سال ۹۴ برگزار شد، ۵۳۷ اثر دریافت و داوری و در دومین دوره ۳۴۰ اثر در ۱۹ رشته داوری و ارزیابی شد. در سومین دوره نیز ۲۶۴ عنوان کتاب در دبیرخانه ثبت شد. این کتاب‌ها مربوط به سال‌های ۹۶ و ۹۷ است.

وی با اشاره به داوری ۳۵ نفر از کارشناسان حوزه‌های مربوط، افزود: در ارزیابی و داوری اولیه بیش از نیمی از آثار یعنی ۱۴۰ عنوان اثر از گردونه داوری خارج شدند و ۱۳۰ اثر به مرحله دوم راه یافتند. مرحله دوم داوری‌ها نیز منجر به حذف ۸۶ اثر شد و ۴۴ اثر به عنوان نامزد به مرحله نهایی راه یافتند. در چهار رشته عکس، تجسمی، خوشنویسی و تصحیح با وجود راه‌یابی آثاری به مرحله دوم، داوران هیچ اثری را به عنوان نامزد معرفی نکردند.

در داوری نهایی ۲۰ اثر به عنوان منتخب مشخص شده که در رشته ادبیات ۸ اثر، رشته هنر ۳ اثر، ترجمه به فارسی ۲ عنوان، فرهنگ و تاریخ ۴ عنوان و رشته کودک و نوجوان ۳ اثر معرفی خواهند شد

سنگری ادامه داد: در داوری نهایی ۲۰ اثر به عنوان منتخب مشخص شده که در رشته ادبیات ۸ اثر، رشته هنر ۳ اثر، ترجمه به فارسی ۲ عنوان، فرهنگ و تاریخ ۴ عنوان و رشته کودک و نوجوان ۳ اثر معرفی خواهند شد.

سنگری اظهار داد: بالاترین آمار در رشته‌های گوناگون مربوط به رشته پژوهش فرهنگی با ۶۸ عنوان شعر هیئت، ۵۲ عنوان شعر و پژوهش‌های هنری با ۱۹ عنوان است و پایین‌ترین تعداد آثار مربوط به رشته‌های عکس، خوشنویسی و شعر کودک است که از هر کدام یک اثر داشتیم و در رشته ترجمه از فارسی هم هیچ اثری شناسایی و ثبت نشد.

راه‌های نرفته برای ما روشن است

وی با اشاره به اهمیت و دستاورد‌های کتاب سال عاشورا، گفت: با برگزاری سه دوره از دوسالانه کتاب سال عاشورا، راه‌های نرفته برای ما روشن است و برخی مقوله به جرئت یاغی نیاز دارد تا به آن‌ها بپردازد و برخی مقوله‌ها نیز دشوار است و دشواری کار ممکن است باعث شود کسی به این موضوعات و مقوله‌ها رجوع نکند؛ بنابراین برگزاری این جایزه افق‌ها را برای ما ترسیم می‌کند و نشان می‌دهد از چه ظرفیت‌هایی استفاده کنیم تا این مسیر را با شتاب بیشتری طی کنیم.

دبیر علمی کتاب سال عاشورا تصریح کرد: یکی از اهداف این جایزه، تلاش برای شبهه‌زدایی است که با توجه به اینکه روزانه شبهات زیادی مطرح می‌شود، باید به‌روز و بهنگام به شبهات پاسخ دهیم و نسل امروز که نسلی پرسشگر است، اگر پاسخ درستی دریافت نکند، تبعات زیادی خواهد داشت.

آثار مثبت در جامعه مداحان و ذاکران اهل بیت(ع)

عظیمی در این نشست با پرداختن به برگزاری سه دوره از کتاب سال عاشورا، بیان کرد: با برگزاری این دوسالانه، مسیر راه برای حرکت خود را تعیین کرده‌ایم و این کتاب سال ثمرات خود را نشان داده و آثار مثبت آن در جامعه مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) مشخص و روشن است.

وی افزود: در متن جامعه شیعی هستیم و این حرکت عاشورایی در متن همین جامعه شکل گرفته و راهبردی برای ادامه حرکت است که من این را راهبرد محبت نامگذاری می‌کنم. این استراتژی و راهبرد، ریشه جدی در کتاب و سنت دارد. به این معنی که اگر در این زمینه محبتی ایجاد شود، باعث نزدیکی شده و دنباله آن با تبعیت همراه خواهد بود و همین امر جامعه شیعی را تغذیه و هدایت و راهبری می‌کند.

محتوایی که در راستای کتاب سال عاشورا تولید و آماده می‌شود سبب معرفت‌افزایی نیز خواهد شد. در واقع این یک حرکت با نقشه راه است و جامعه مداحی نیاز به این محتوا دارد تا زایش در آن ایجاد شود و در این زمینه نیز موفق بوده است

عظیمی با ذکر اینکه محبت مترتب بر معرفت است، ادامه داد: محتوایی که در راستای کتاب سال عاشورا تولید و آماده می‌شود، سبب معرفت‌افزایی نیز خواهد شد. در واقع این یک حرکت با نقشه راه است و جامعه مداحی نیاز به این محتوا دارد تا زایش در آن ایجاد شود و در این زمینه نیز موفق بوده است.

دو بال شیعه

سنگری در ادامه سخنان رئیس هیئت مدیره بنیاد دعبل گفت: در شیعه دو بال، عنصر و سازه وجود دارد که پشتوانه بودن و شدن ماست. یکی همین محبت است. براساس روایتی، اگر خداوند به کسی خیر عطا کند، محبت حسین(ع) را در دلش ایجاد کرده یا او را دین‌شناس معرفی می‌کند؛ بنابراین نیاز به محبت‌افزایی و معرفت‌افزایی اهل بیت(ع) داریم و این شیدایی و دانایی باید در کنار هم باشد.

سنگری تأیید کرد: عاشورا حادثه‌ای عظیم و مستندترین تکیه‌گاه برای امروز و فردا و همه دوره‌های حیات ماست. عاشورا تنها برای دیروز و امروز نیست، بلکه برای فردا هم هست و همه فردا‌های ما زیر چتر این موضوع قرار دارد. در واقع برخلاف همه رویداد‌های تاریخی که از نظر زمانی رنگ می‌بازند و فقط پژوهشگران به تحلیل آن می‌پردازند، عاشورا به لحاظ کیفی و کمی با زیرمجموعه‌های محرم و نهضت اباعبدالله (ع) دامن‌گستر است.

وی ادامه داد: ۵۰ سال پیش حرکت‌های جهان با پرچم سرخ مارکسیستی نمایان بود، اما امروز پرچمی برافراشته می‌شود که نقش آن هیهات من الذله است که پویایی کربلا و محرم را نشان می‌دهد. برای پرداختن به این مسئله برخی نهاد‌ها نیز گوشه‌چشمی به آن دارند، اما مجموعه بنیاد دعبل به طور مستقل آثار مکتوب را مورد توجه قرار داده است.

سنگری درباره اهداف و سیاست‌های برگزاری کتاب سال عاشورا اظهار کرد: شناسایی آثار برتر و معرفی به جامعه، شناخت نویسندگان توانمند، فراهم کردن فرصتی برای نقد آثار، کشف حفره‌ها و حوزه‌های کمتر مطالعه شده و تشویق نویسندگان از اهداف برگزاری این کتاب سال است. سؤالی که در راستای توجه به این اهداف مطرح می‌شود این است که چرا برای نسل آینده اثری خلق نمی‌شود؟ چرا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به طور ویژه به این موضوع نمی‌پردازد  یا آموزش و پرورش، انتشارات برهان مدرسه یا مجموعه‌های دیگر در حوزه کودک و نوجوان اثر عاشورایی نداشته باشند یا حوزه علمیه برای خلق آثار برای کودکان و نوجوانان تلاش کند و گروهی در این زمینه تشکیل شود.

کتاب شعر هیئت را مطالعه کنید

وی درباره شعر هیئت تصریح کرد: این بخش برای نخستین بار به سومین دوره کتاب سال عاشورا افزوده شد و در واقع داوری‌ها را به جایی رساند که این بخش هم افزوده شود و در این زمینه بحث‌های علمی جدی در بنیاد دعبل مطرح بود و نشست‌هایی هم برگزار شد که حاصل آن کتاب شعر هیئت بود که مطالعه آن را توصیه می‌کنم.

سنگری در پایان گفت: از مجموع ۲۰ اثر منتخب، در رشته فرهنگ و تاریخ در بخش مقتل یک اثر منتخب، هنر خوشنویسی یک اثر منتخب، پژوهش هنری دو اثر، پژوهش تاریخی یک اثر، پژوهش اجتماعی ۴ اثر به عنوان منتخب معرفی می‌شوند. در رشته ادبیات بخش شعر هیئت یک اثر، شعر دو اثر، ادبیات داستانی یک اثر، ادبیات غیرداستانی یک اثر، ادبیات نمایشی دو اثر، پژوهش ادبی یک اثر و در رشته کودک و نوجوان بخش شعر کودک، داستان کودک و تصویرگری کودک و نوجوان هر کدام یک اثر منتخب داریم و در رشته ترجمه دو اثر که به فارسی ترجمه شده‌اند معرفی می‌شوند.

گزارش تصویری این مراسم را اینجا مشاهده کنید.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: