کد خبر: 3842291
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
حیدری به ایکنا خبر داد:
گروه سلامت ــ معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت با اشاره به تفاهم‌نامه کمیته بهداشت و درمان اربعین با وزارت بهداشت عراق مبنی بر ارائه خدمات درمانی رایگان به زوار ایرانی، گفت: این موضوع هنوز در حد تفاهم‌نامه بوده و عملیاتی نشده است.
رایگان بودن خدمات بهداشتی عراق به زوار اربعین هنوز عملیاتی نشده است / عراق همچنان هزینه مالی خدمات درمانی را دریافت می‌کندعلی حیدری، معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، در گفت‌وگو با ایکنا؛ با اشاره به تفاهم‌ بین رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین و وزارت بهداشت عراق مبنی بر رایگان بودن خدمات بهداشتی و درمانی به زائران اربعین از سوی مراکز درمانی کشور عراق، اظهار کرد: این موضوع در حال حاضر در حد تفاهم‌نامه بوده و هنوز عملیاتی نشده است.

وی تصریح کرد: این تفاهم‌نامه نخست باید تبدیل به بخش‌نامه و پس از آن عملیاتی شود؛ این فرایند زمان‌بر است و احتمالاً برای اربعین امسال امکان‌پذیر نیست؛ لذا در حال حاضر تمامی مراکز درمانی کشور عراق همانند سال‌های گذشته برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زوار ایرانی پول دریافت می‌کنند.

معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت یادآور شد: در حال حاضر با توجه به تخمین سه میلیون زائر اربعین، دو هزار و 500 نفر کادر پزشکی شامل متخصص، پزشک عمومی، متخصص آزمایشگاه، پرستار، امدادگر و... از سوی جمعیت هلال احمر اختصاص داده شده است.

وی تأکید کرد: تمامی تیم‌های بهداشت و درمان ایرانی در عراق که خدمات بهداشت و درمان را ارائه می‌دهند باید زیر نظر جمعیت هلال احمر به فعالیت بپردازند.

به گزارش ایکنا؛ در تفاهم‌نامه بین پیرحسین کولیوند، رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین و وزیر بهداشت عراق، در رابطه با تعداد آمبولانس و اتوبوس آمبولانس‌های مورد نیاز برای جابه‌جایی زوار ایرانی و مقدار داروی ارسالی از سوی مرکز پزشکی هلال احمر صحبت و مقرر شد که هزینه استفاده از خدمات اورژانسی در کشور عراق برای تمامی زائران ایرانی رایگان باشد.

رایگان بودن خدمات اورژانسی علاوه بر مراسم اربعین برای مراسم‌ عاشورا، ایام محرم، نیمه شعبان، عرفه و مناسبت‌های مختلفی که با تجمع انبوه زائران ایرانی مواجه می‌شود نیز برقرار است و اگر ایرانیان در این ایام به خدمات اورژانس در بیمارستان‌های عراق نیاز داشته باشند، خدمات رایگان و با کیفیت به آن‌ها ارائه می‌شود.

همچنین براساس این تفاهم‌نامه مقرر شده است که همان خدمات پزشکی را که عراق به تبعه خود ارائه می‌دهد به زائران ایرانی نیز ارائه دهد؛ ضمن اینکه امسال تعداد قابل توجهی از پزشکان متخصص ایرانی نیز می‌توانند در بیمارستان‌های عراق به زائران خدمات‌رسانی کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: