کد خبر: 3851161
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۱
کانون خبرنگاران نبأ ــ «نوری پاکدل»، شاعر، نویسنده و متفکر نامدار اهل ترکیه، در سن 85 سالگی در بیمارستان شهر آنکارا درگذشت.

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ؛ نوری پاکدل از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان و شاعران اسلام‌گرای ترکیه وفات کرد.

او که از شاعران مشهور معاصر ترکیه است، در ادبیات و جامعه متفکران این کشور به «شاعر قدس» شهرت داشت و اشعار زیادی را در وصف قدس شریف و مسایل دنیای اسلام سروده بود.

پاکدل که با گرایش‌های ضدکمالیستی(کمالیست‌ها یا همان طرفداران کمال آتاتورک) و توجه به مسئله قدس شناخته می‌شد، در تربیت نسل جدید اهالی قلم اسلام‌گرا در ترکیه نقش قابل توجهی داشت.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نوشت:‌ مراسم تشییع پیکر نویسنده مشهور این کشور روز گذشته، 27 مهرماه، در پی اقامه نماز عصر در مسجد حاج بایرام ولی در آنکارا، پایتخت ترکیه، برگزار شد.

وی فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه استانبول بود و نخستین آثار خود را در قالب شعر و مقاله در روزنامه «قهرمان مرعش و خدمت به دموکراسی» منتشر کرد. او در دوره دبیرستان مجله‌ای را به نام «همله» منتشر کرد و مسئولیت صفحات هنری یک مجله هفتگی در استانبول (۱۹۶۴) را برعهده داشت.

نوری پاکدل نخستین جایزه نجیب فاضل کیساکورک را در نوامبر ۲۰۱۴ دریافت کرد. او در بیانیه‌ای که در همان سال منتشر کرد، گفت: «من انقلابی محافظه‌کار نیستم، بلکه طرفدار دین و یک آزادی‌خواه هستم».

شاعر و نویسنده اسلامگرای ترکیه درگذشت

مسعود صدر

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: