کد خبر: 3851474
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴
دیگر رسانه‌ها ــ پس از انتشار فراخوان اولین کنگره سراسری «شعر جوان ایران» در سال ۹۶ تا همین روزهای اخیر خبری از چگونگی برگزاری اعلام نشد تا اینکه وزارت ارشاد از نداشتن اعتبار کافی خبر داد. این در حالی است که قرار بود این کنگره جایگزین کنگره شعر و داستان جوان شود.
به گزارش ایکنا به نقل از فارس،‌ سال گذشته همین حوالی بود که گزارشی مبنی بر «ابهام در برگزاری کنگره سراسری «شعر و داستان جوان»/ سئوال بی‌جواب ۴۰۰۰ جوان» در این رسانه منتشر شد. در ادامه نیز واکنش‌های بسیاری مطرح شد.

* فراخوانی که فقط منتشر شد!

بر اساس این گزارش، فراخوان این کنگره ۱۸ آذر ۹۶ منتشر شد، کنگره سراسری شعر و داستان جوان ایران، یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین جریان‌های ادبی کشور بود. کنگره هر سال در بندرعباس برگزار می‌شد و دبیر علمی آن نیز شاعر معاصر «محمدعلی بهمنی» بود، اما از سال ۱۳۸۸ کنگره متوقف و سال‌ها برگزار نشد. مدتی بعد سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وقت بر احیاء کنگره شعر و داستان جوان تاکید کرد و پیشنهاد برگزاری آن را در شهر کرمانشاه که یکی از قطب‌های ادبی کشور است، ارائه کرد.

* پیشنهاد وزیر در حد پیشنهاد ماند

این پیشنهاد صالحی در سفر به کرمانشاه که پس از زلزله آبان ماه ۹۶ صورت گرفت، مورد موافقت قرار گرفت تا این کنگره برگزار شود.

 

* نامه جوادی به وزیر ارشاد درباره نداشتن بودجه؛ ارائه طریق فرمائید!

رفت و آمدهای فراوان اداری و مکاتبات همچنان ادامه داشت، اما خبری از کنگره نبود. به تازگی اما محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در تاریخ ۲۱ مهر ۹۸ طی نامه‌ای به سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده که: این معاونت هر ساله بر اساس وضعیت اعتبارات خود تفاهم‌نامه‌ای جهت حمایت از فعالیت‌های فرهنگی شهرها و روستاهای سراسر کشور با ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها منعقد و در چارچوب آن نسبت به مشارکت (به صورت مستقیم یا غیر مستقیم) در برنامه‌های فرهنگی استان‌ها اقدام می‌نماید.

علی ایحال با توجه به شرایط پیش آمده در خصوص کنگره مذکور و همچنین وضعیت اعتبارات سال جاری معاونت که پاسخگوی تامین اعتبار مورد درخواست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه نیست، خواهشمند است در خصوص برگزاری و نحوه تامین اعتبار کنگره مذکور ارائه طریق فرمائید.

خبرگزاری فارس سال گذشته در مورد بی‌توجهی به برپایی این کنگره گزارشی منتشر کرد، اما صرفاً مکاتبات استان با ستاد به عنوان پاسخ ارائه شد!

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: