کد خبر: 3856116
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۶
از سوی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛
دیگر رسانه‌ها ــ کتاب «تاریخ اجتماعی شیعیان؛ مفاهیم و کلیات» که از سوی محسن الویری در گروه تاریخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه نگاشته شده است، در روزهای آینده روانه بازار نشر خواهد شد.

به گزارش ایکنا؛ کتاب «تاریخ اجتماعی شیعیان؛ مفاهیم و کلیات» که از سوی محسن الویری در گروه تاریخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه نگاشته شده است، در روزهای آینده روانه بازار نشر خواهد شد.

همپای تحولات شیعه‌پژوهی در دهه‌های اخیر، تاریخ‌پژوهی نیز تحول یافته و رویکردهایی مانند تاریخ اجتماعی، قلمروهایی نو در برابر پژوهشگران گشوده است. تاریخ اجتماعی، مورخان را از حصار کهنه‌ قهرمانانِ تاریخ می‌رهاند و آنها را به چشم دوختن به توده‌های مردم و باورها و رفتارهای آنها فرا می‌خواند تا سهم فرودستان را هم در رویدادهای تاریخی به عنوان جانشین و یا دست کم هم‌نشین نخبگان دریابند و آن را گزارش کنند.

تاریخ اجتماعی شیعیان به مثابه یک موضوعِ پژوهشی، زاده این تحولات دانشی است. این کتاب در پاسخ به نیازهای کنونی جامعه علمی کشور در این زمینه به ویژه در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها تدوین یافته و کوشیده است در گام نخست مهمترین مباحث مربوط به تاریخ اجتماعی شیعیان را در شش محور زیر بررسی کند: چیستی، سیر تحول مطالعات، عوامل مؤثر، مؤلفه‎های اصلی، گونه‌شناسی منابع و سرانجام ملاحظاتی در باره روش پژوهش.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: