فعالیت 4 دهه «بنیاد قرآن» با هدف جذب حداکثری
کد خبر: 3866358
تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۰

فعالیت 4 دهه «بنیاد قرآن» با هدف جذب حداکثری

گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد ــ بنیاد قرآن با چهار دهه فعالیت، تاکنون موفق به ارائه برنامه‌های فرهنگی ـ مذهبی با حضور اساتید ممتاز و نخبگان و علمای برجسته شده که از سوی مردم با استقبال بسیاری همراه بوده است.

به گزارش ایکنا؛ بنیاد قرآن در حوزه آموزش و برگزاری مراسم‌ مناسبتی ملی و مذهبی فعالیت می‌کند. این مرکز پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در سال 1359 با همت جمعی از علما و اساتید دانشگاه به منظور اعتلای فرهنگ قرآنی در سطح جامعه آغاز به کار کرد. در سال 1360 با تخصیص 20 میلیون ریال از سوی والد معظم دو شهید به نام‌های سیداحمد و سیدجواد حسین‌‌زاده، فعالیت‌های این بنیاد توسعه یافت. حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی حسین‌زاده، هم‌اکنون مدیرعامل بنیاد قرآن است.

عمده فعالیت‌های این مرکز، شامل برگزاری برنامه‌‌های مناسبتی، فعالیت قرآنی، ارائه برنامه همکاری‌ مشترک با دیگر سازمان‌ها، برنامه‌های راهبردی برای دیگر سازمان‌ها و غیره بود.

این اقدامات از سال 1359 تا سال 1390(بیش از یک ربع قرن) انجام شده است و حجم عظیمی از خدمات آموزشی، پژوهشی، چاپ و نشر، فرهنگی هنری و غیره در طی این دوره به ثمر نشسته است.

از سال 1391 به واسطه نیازهای موجود در جامعه و تغییر در نگاه‌ها و برنامه‌ها، ضرورت تجدید نظر در برنامه‌ها گریزناپذیر بوده و همزمان با تشکیل شورای راهبردی در بنیاد مجدداً در برنامه‌ها بازنگری و برنامه راهبردی بنیاد تهیه و به عزیزان علاقه‌مند به قرآن و فعالان در این حوزه عرضه می‌شود.

دفتر مرکزی بنیاد قرآن با ارائه برنامه‌های مختلف توانسته است مخاطبان و دوستداران زیادی را به سمت قرآن کریم دعوت کند. این استقبال مردم در سال 1378 منجر به ایجاد تغییراتی در فضای داخلی بنیاد شد. راه‌اندازی فضای دو اتاق به یک حسینیه به منظور اجرای برنامه‌های هفتگی با موضوعات متنوع یکی از آنها بود. برپایی برنامه‌ها با فراز و نشیب‌هایی همراره بود، اما طی یک‌سال گذشته با اجرای منظم روزهای پنجشنبه هرهفته برگزار می‌شود.

این مرکز از ابتدای تأسیس ویژه‌برنامه‌های قرآنی اعم از قرائت، تفسیر و کرسی تلاوت قرآن کریم را با حضور قاریان ممتاز و شاخص برپا کرده است و همچنین از حضور محققان، مفسران و مترجمان قرآن به ارائه تبیین قرآن کریم پرداخته است.

جزییات ویژه برنامه‌های این مرکز به این شرح است که قبل از اقامه نماز جماعت، اساتید به آموزش قرآن‌کریم پرداخته و سپس اقامه نماز از سوی امام جماعت این مرکز انجام می‌شود و در ادامه قرائت قرآن، تبیین و همچنین منبر قرآنی با ارائه سخنانی پیرامون مباحث مناسبتی و علمی توسط اساتید و نخبگان فرهنگی برپا می‌شود.

این مرکز در کنار مباحث آموزشی قرآن به بحث پژوهش و تعیین محتواهای آموزشی در زمینه کاربردی کردن آیات قرآن کریم ویژه کودکان پرداخته است که با هدف تربیت نسل قرآنی محتواهای قرآنی برای کودکان 3 تا7 سال آماده می‌شود.

 فعالیت انتشارات به عنوان نخستین بخش در بنیاد قرآن
بنیاد قرآن با تاریخچه چهل ساله خود همواره علاقه‌مندان بسیاری را به طرق مختلف جذب کرده است. یکی از بخش‌هایی که از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرد، بخش انتشارات در حوزه قرآن و معارف و علوم قرآنی بود که تاکنون موفق به انتشار 80 عنوان کتاب شده است.

همچنین این مرکز قرآنی، نمایشگاه قرآن و عترت را در فضای بیرونی مجموعه(حیاط) راه‌اندازی کرده که مجموعه کتاب‌های قرآنی ــ مذهبی، مهدویت، حجاب و قرآن‌های نفیس را برای دوستداران به نمایش گذاشته است. همچنین موزه‌ای از آثار قرآنی خطوط قرآنی برای مراجعه‌کنندگان در نظر گرفته شده است.

بنیاد قرآن درحوزه پژوهش موفق به انتشار دانشنامه موضوعی علامه عسگری، کتاب الغدیر، تألیف علامه امینی و همچنین موفق به ارائه و اجرای چندین طرح در سطح کشور شد که بشارت حکیم مهمترین آنها بود.

این مرکز قرآنی در حال حاضر نیز طرح «فضه» را با رویکرد سبک زندگی اسلامی در سازمان بازنشستگی کشور اجرا می‌کند که تاکنون با استقبال خوبی همراه بوده است. بنیاد قرآن به عنوان مرکزی قرآنی در منطقه 4 با اجرای برنامه‌های مذهبی و قرآنی موفق به جذب مردم از کودکان گرفته تا بزرگسالان شده است.

بنیاد قرآن در پاسداران، خیابان گل‌نبی، خیابان ناطق نوری، بوستان کتاب، راهروی دوم، طبقه 3، واحد 13 واقع شده است.

انتهای پیام
captcha