کد خبر: 3870763
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲
در کشورهای توسعه یافته مشاهده می‌کنیم که خدمات پرستار کودک در منزل به صورت کاملا برنامه ریزی شده و علمی صورت می‌گیرد. فردی که به عنوان پرستار کودک در منزل کار می‌کند به وظایف خود واقف و مسلط است و می‌تواند خدمات خود را به صورت اصولی ارائه دهد.

امروزه در ایران نیز با افزایش یافتن تعداد مادران شاغل، مراکزی مانند مهدها و مراکز ارائه دهنده خدمات مراقبت از کودک بیشتر شده است. برخی از مادران ترجیح می‌دهند به جای گذاشتن فرزندانشان در مهد، پرستار کودک استخدام کنند که در زمان‌هایی که برای کاری نمی‌توانند در کنار فرزندانشان باشند از پرستار کودک بخواهند از کودکشان مراقبت کند که کودکشان احساس امنیت و آرامش و تفریح بیشتری در خانه خود داشته باشد. در برخی موارد پرستار کودک به صورت شبانه روزی به مراقبت از کودک می پردازد.


پرستار کودک پس از والدین بیشترین ارتباط را با کودک دارد و موثرترین نقش را در شکل گیری شخصیت کودک ایفا می‌کند، بنابراین بسیار مهم است که پرستار کودکتان چه ویژگی‌هایی داشته باشد. 

پرستار کودک علاوه بر مراقبت از کودک، در رفتار و آموزش کودک نیز نقش مهمی دارد. او می تواند با بازی‌ها و آموزش مناسب موجب رشد فکری کودک شود و او را در مسیر درست فکری رو به جلو حرکت دهد. 


ویژگی ها و وظایف پرستار کودک

پرستار کودک قبل از هرچیز باید به کودکان و نگهداری از آن ها علاقه داشته باشد. همچنین ویژگی هایی همچون صبوری، مهربانی، حوصله و شوخ طبعی به موفقیت بیشتر پرستار کودک کمک می کند. پرستار کودک باید خلاقیت داشته باشد و بازی های جالب و سرگرم کننده برای کودک تدارک ببیند.


اختلاف سنی بین پرستار کودک و کودک هم نکته مهمی است که در شکل رابطه و کیفیت نگهداری کودک موثر است. 
اگر کودک سن خیلی پایینی داشته باشد پرستار کودک با سن بالا مناسب تر است. مثلا بهتر است پرستار کودک تجربه مادر بودن داشته باشد و نحوه نگهداری از نوزاد را بداند. وظیفه پرستار کودک غذا دادن، تعویض پوشک، لباس پوشاندن، بازی با کودک و مراقبت بهداشتی از اوست. 


اگر کودک سن بالاتری داشته باشد پرستار کودک جوان تر گزینه مناسب تری است. پرستار کودکی که علاوه بر پرستاری از کودک، تحصیلات و توانایی کارهای آموزشی و سرگرم کننده بیشتری داشته باشد. پرستار کودک می تواند به آنها مهارت های اجتماعی، خواندن، نوشتن و ... را آموزش دهد. پرستار کودک همچنین می تواند کودک را برای گردش و تفریح بیرون ببرد.


نکات مهم در استخدام پرستار کودک در منزل


 •  قبل از استخدام پرستار کودک حتما با او مصاحبه کنید و پیشینه و سوابق کاری و فعالیت های او را بررسی کنید. انتظارات خود را کاملا واضح و شفاف برای پرستار کودک توضیح دهید. در این صورت احتمال پیش آمدن مشکل بسیار کمتر می شود.
  •    بهتر است پرستار کودک با کمک های اولیه آشنایی داشته باشد. به پرستار کودک محل نگهداری جعبه کمک های اولیه و شماره تلفن های ضروری و وسایل مورد نیاز را بگویید تا درصورت لزوم بهترین و سریع ترین اقدام را بکند.
  •    در مورد کودکتان توضیحات کافی به پرستار کودک بدهید. مثلا به پرستار کودک بگویید که کودکتان از چه چیزهایی لذت بیشتری می برد و روی چه چیزهایی حساس تر است. و یا اگر کودکتان بیماری خاصی دارد حتما درمورد نکات ایمنی وساعت خوردن قرص ها و نحوه ی رفتار با کودک به پرستار کودک توضیحات کامل بدهید.
  •    فراموش نکنید که نظر و احساس کودکتان در انتخاب پرستار کودک بسیار مهم است. در ماه اول رفتار پرستار کودک و احساس کودکتان نسبت به او را بررسی کنید. مهم ترین شاخص موفقیت پرستار کودک میزان احساس راحتی و تعلق خاطر کودک به پرستارش است.
  •    فردی برای پرستاری کودک مناسب تر است که بتواند علاوه بر کودک ارتباط خوبی هم با پدر و مادر کودک برقرار کند.
  و در نهایت سعی کنید درانتخاب پرستار کودک خیلی دقت کنید زیرا تعویض پرستار کودک ممکن است روی احساسات کودکتان اثر منفی بگذارد.


ساعت کار و محل کار پرستار کودک


پرستار کودک در خانه های شخصی افراد کار می کند. ساعت کاری پرستار کودک می تواند چند ساعت در روز یا تمام وقت باشد. ممکن است گاهی پرستار کودک با افراد خانواده زندگی کند.


هزینه پرستار کودک در منزل 


هزینه نیروی مراقب کودک بسته به نوع فعالیت و ساعت کاری متفاوت است.
مثلا اگر پرستار کودک مسلط به زبان انگلیسی باشد و از او بخواهید که به کودکتان آموزش دهد نسبت به پرستار کودکی که تحصیلات کمی دارد دستمزدش بیشتر است.
هزینه پرستار کودکی که به صورت روزانه فعالیت می کند در قیاس با هزینه ی پرستار کودکی که به صورت شبانه روزی فعالیت می کند، کمتر می باشد. 
از آنجا که این دستمزد به صورت توافقی بین پرستار کودک و والدین تعیین می شود می تواند بازه  گسترده ای داشته باشد.
بطور معمول، دستمزد پرستار کودک به صورت ماهیانه توسط خانواده ها به خود پرستار کودک پرداخت می شود و از او رسید گرفته می شود.
اصولا مراکز ارائه خدمات بالینی در منزل حق مداخله (پورسانت و ...) ندارند و فقط وقتی که حقی از پرستار کودک یا خانواده ها ضایع شود یا مشکلی پیش بیاید مداخله خواهند نمود.
مدرک تحصیلی پرستار کودک
افرادی که در رشته هایی مثل کودکیاری، پرستاری و روانشناسی تحصیل کرده اند برای شغل پرستار کودک مناسب ترند. البته نحوه ورود همه پرستاران در این حوزه شرایط تحصیلی نیست و بعضی از مؤسسات علاقه و تجربه پرستار کودک را در نظر می گیرند.

همچنین، خدمت پرستار سالمند نیز توسط خدمات دیگر توسط شرکت های مختلف ارائه داده می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: