کد خبر: 3889831
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱
جان‌بابایی اظهار کرد؛
معاون درمان وزارت بهداشت با تأکید بر بهبود شرایط مدیریتی بیماری کرونا از کاهش مراجعات به بیمارستان‌ها در کشور خبر داد.
کاهش مراجعات به بیمارستان‌ها به دلیل کرونا/ افزایش ماندگاری بیماران بدحالبه گزارش ایکنا؛ قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت در نشست خبری ویدئو کنفرانس خود با خبرنگاران که امروز ۱۹ فروردین‌ماه، برگزار شد، با بیان اینکه شرایط کنترل بیماری روز به روز بهتر می‌شود، اظهار کرد: مراجعات سرپایی بیمارستانی کاهش پیدا کرده است. اورژانس‌های بیمارستانی خلوت و بخش‌های بستری در اکثر بیمارستان‌ها نزدیک به ۵۰ درصد ظرفیت خالی دارد که این نشان از همکاری مردم دارد.

وی تأکید کرد: با افزایش تعداد خروجی افراد بهبود یافته از بیمارستان‌ها همزمان میزان ماندگاری بیماران بدحال بیشتر شده و ظرفیت تخت‌های آی سی‌ یو که حدود چهار هزار تخت را برای آن اختصاص داده بودیم، افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در کنار کاهش نسبی مراجعات به بیمارستان‌ها، روند رو به ترخیص بیماران در حال افزایش است، گفت: این علامت خوبی است. اگرچه تا مهار کامل بیماری زمان زیادی در پیش داریم و باید مراقب بود.

معاون درمان وزرات بهداشت با بیان اینکه نگرانی‌هایی که بعضی از اروپاییان در خصوص بستری دارند، در کشور ما دیده نمی‌شود، گفت: در همین مدت کوتاه، حدود ۳۰۰ تخت آی‌سی‌یو به تخت‌های ما اضافه شده است. ما نگرانی در بیمارستان‌ها در خصوص تأمین اقلام حفاظتی برای کادر پزشکی نداریم.

وی ضمن تقدیر از مشارکت گسترده خیران در بیمارستان‌ها، گفت: در حال حاضر نگرانی برای تأمین اقلام حفاظتی برای بیمارستان‌ها نداریم چرا که خیران به اشکال مختلف حاضر شدند و به ما کمک کردند.

جان‌بابایی یادآور شد: از آموخته‌هایی که از این بحران گرفتیم، با کمک صندوق ذخیره ارزی به دنبال این هستیم که نقاط نیازمند تقویت را رسیدگی کنیم. توسعه بخش‌های ایزوله‌بندی برای بیماری‌های واگیردار و سایر زیرساخت‌ها را در دست داریم. روز‌های سخت، اما پرافتخاری داشتیم که دلیل اصلی آن همراهی مردم و خیران بزرگ بود.
معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه مهار بیماری به معنای اضافه کردن زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی کشور نیست، گفت: ما زیرساخت‌ها را توسعه داده‌ایم، اما اگر بخواهیم به نقطه مهار بیماری تا پایان اردیبهشت برسیم، مشروط به اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی است.

وی همچنین در رابطه با تعدیل نیروی بیمارستان‌های خصوصی گفت: در مورد بخش خصوصی هنوز گزارش مکتوبی از تعدیل نیرو‌ها به ما نرسیده است و ما هم خبر تعدیل را به همین شکل شنیدیم. ممکن است برخی افراد خود نتوانند در این شرایط فعالیت کنند. در مورد کادر بیمارستان‌های دولتی هنوز اعداد به شکل رسمی اعلام نشده، اما برای تغییر وضعیت شغلی افراد، اولویت با کسانی است که در بخش‌های کرونا مشغول به فعالیت هستند.

وی در رابطه با هزینه درمان بیماران مبتلا به کرونا گفت: در بخش بستری ۹۰ درصد پوشش بیمه‌ای داریم. براساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا قرار شد، بیمه سلامت بیمارانی که تحت پوشش بیمه نیستند را بر بالین بیمه کند، همچنین افرادی که بیمه تکمیلی هستند از بیمه تکمیلی استفاده کنند، افرادی که توانایی پرداخت ندارند هم از طریق مددکاری بیمارستانی کار‌های آن‌ها انجام شود.
 

به نقطه‌ای نرسیدیم که بیمارستان‌ها پاسخگو نباشند

جان‌بابایی در رابطه با نقاهتگاه‌های ایجاد شده مورد استفاده برای بیماران بهبود نیز گفت: در شرایطی اقدام به تأسیس نقاهتگاه شد که تعداد مراجعات بسیار بالا بود، در آن زمان تصمیم گرفتیم با کمک سایر دستگاه‌ها اماکنی مشخص شوند که بیماران، دوره بدحالی را در بیمارستان سپری کنند و در نقاهتگاهی که با استاندارد طراحی شده مراقبت شوند، ما به نقطه‌ای نرسیدیم که بیمارستان پاسخگو نباشند و قطعاً بیماران تمایل ندارند وقتی در بیمارستان تخت خالی وجود دارد در نقاهتگاه بمانند.

وی افزود: افرادی که تست آن‌ها مثبت می‌شود و شرایط قرنطینه در منزل را نداشته باشند در نقاهتگاه این دوران را سپری کنند، برخی دانشگاه‌ها با هتل‌ها قرارداد بستند تا امکانات کافی در اختیار بیماران قرار داشته باشد، برخی نیز با آموزش و پرورش قرارداد بستند؛ قرنطینه در این مراکز اجباری نیست و به این مراکز باید به عنوان پشتوانه نگاه کنیم.

معاون درمان وزارت بهداشت همچنین در رابطه با آمار‌های منتشر شده از فوتی‌های ناشی از این بیماری نیز اظهار کرد: ما همه آمار‌ها را داریم، همه جای دنیا آماری را که می‌دهند درباره فوتی‌هایی از موارد مثبت بیماری است. تعداد زیادی از افراد به دلیل بیماری‌های دیگر در آی‌سی‌یو فوت می‌کنند. در همه جای دنیا میزان فوتی مثبت به موارد مشکوک به کرونا اعلام می‌شود.
 
وی ادامه داد: استان‌های شمالی نسبت به سایر استان‌ها پیک بیشتری داشت و انتظار داشتیم نسبت به استان‌های دیگر شیوع بیشتری داشته باشند. امروز شرایط آرام است و تقریباً در این استان‌ها ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی خالی است و درصد زیادی از افراد در منازل هستند و این افراد اگر فاصله‌گذاری را رعایت نکنند احتمال افزایش شیوع در استان‌های شمالی نیز بالا می‌رود.

وی با بیان اینکه تا کنون تأثیر ۱۰۰ درصدی هیچ دارویی برای این بیماری ثابت نشده است، گفت: در واقع هیچ دارویی که بتواند میزان مرگ و میر بیماری را کاهش دهد، شناسایی نشده است. آنچه در بهبود این بیماران ثابت شده فقط مراقبت صحیح در منزل یا بیمارستان است. تمام دارو‌های مطرح شده برای میزان کاهش بار ویروس است.
 
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به روز جهانی بهداشت اظهار کرد: روز جهانی بهداشت امسال با عنوان پرستار و ماما نام‌گذاری شده است و امیدواریم جذب این گروه‌ها افزایش پیدا کند. با توجه به بازدید نمایندگان سازمان جهانی بهداشت اعلام کردند که کشور‌های منطقه می‌توانند از ارائه خدمت در ایران الگوبرداری کنند و این که در کرونا مثل سایر کشور‌ها دچار بحران نشدیم، نتیجه شبکه مویرگی بهداشت بود چرا که سفیران سلامت در خانه‌ها حضور داشتند و بهورز‌ها و نیرو‌های بهداشت جمعیتی را تحت پوشش دارند.
 
جان‌بابایی در رابطه با تعلیق عمل‌های پیوند اعضا نیز گفت: اینکه در یک بازه زمانی عمل پیوند اعضا به تعویق افتاد به این دلیل بود که فرد بیمار دارو‌های تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن را مصرف می‌کند که این موضوع می‌تواند موجب ابتلای او به کرونا شود، اما الان که شرایط بهتر شده است، سعی داریم تا عمل پیوند را از سر بگیریم.

 

احتمال پیک مجدد شیوع کرونا در کشور وجود دارد

 
وی در ادامه با بیان اینکه احتمال پیک مجدد شیوع کرونا در کشور وجود دارد، اظهار کرد: با احتساب بخش خصوصی هشت هزار و ۶۰۰ تخت ویژه داریم، اگر مجددا با پیک بیماری مواجه شویم، ظرفیت‌های بالقوه را پای کار می‌آوریم، مصوبه‌ای داریم که اگر در شرایط بحرانی تخت‌های آی‌سی یو کفاف ندهد، از بخش خصوصی خرید خدمت کنیم.
 
وی درباره برخی مطالب منتشر شده در باره ورشکستگی بیمارستان‌های خصوصی نیز اظهار کرد: سندی درباره ورشکستگی بیمارستان‌های خصوصی وجود ندارد، بسیاری از کسبه‌ در این مدت نتوانستند فعالیت کنند و با ضرر مالی مواجه شدند؛ به غیر از افرادی که کارمند دولت هستند، سایر کسبه‌ با مشکل برخورد کردند و این مختص ایران نبود و حتی غول‌های اقتصادی دنیا دچار بحران شدند. ما امکان خرید خدمت از بیمارستان‌های خصوصی را داشتیم و این کار را کردیم. مراکز خصوصی باید برای خدمات سرپایی شروع به کار کنند و مصوبه آن در حال نوشتن است. ما مطب‌ها را نبستیم که حالا بخواهیم باز کنیم. مطب‌ها می‌توانند با برخی ضوابط کار کنند.
 
جان‌بابایی گفت: در پاسخ به پرسشی درباره میزان هزینه اتباع خارجی برای نظام درمان ایران در بحران شیوع کرونا گفت: اتباع خارجی نزدیک به ۱۲ میلیارد تومان از نظام بهداشت و درمان کشور خدمت ارائه کردند.
 
وی در ادامه با بیان اینکه اختلافی بین وزارت بهداشت و دولت در رابطه با وضعیت استان‌های کشور وجود ندارد، گفت: اختلاف نگرش وجود ندارد، وزارت بهداشت یک نهاد علمی است که نظر علمی خود را می‌دهد.
 
جان‌بابایی در پاسخ به ایکنا مبنی برای عدم پذیرش بیماران بدحال توسط بیماران دولتی و مطب‌ها اظهار کرد: در حال تدوین ضوابط خدمات سرپایی هستیم، ضمن اینکه ما در پذیرش بیمارستان اورژانسی در بیمارستان‌های دیگر مشکلی نداریم؛ در حاضر دو بیمارستان شهید رجایی و قلب تهران در تمام این مدت بیمار قلبی بستری می‌کردند. ما این بیمارستان‌ها را زیر بار کرونا نبردیم. خدمات پاراکلینیک، رادیولوژی و آزمایشگاهی را تعطیل نکردیم و فقط ضوابط مشخص کردیم که تا فردا ابلاغ می‌کنیم.
 

وقتی درصدی از مردم رعایت نمی‌کنند، نمی‌توان حرف از ریشه‌کنی زد

وی در مورد زمان ریشه‌کنی این بیماری نیز گفت: ما کشوری نبودیم که همه چیز را تعطیل کنیم. بعضی از کشور‌ها تمام سیستم را تعطیل کردند. ما دانشگاه و مدارس و کسب و کار‌ها را تعطیل کردیم، اما در همین شرایط خیلی از بازار‌ها شلوغ بوده است. برخی استان‌ها همچنان مسافران زیادی داشتند. از استان خراسان به ما گزارش دادند که بالای یک میلیون نفر مسافر آمده است. وقتی درصدی از مردم رعایت نمی‌کنند، نمی‌توان حرف از ریشه‌کنی زد. اما تخمین زمان، در حوزه مسئولیت بنده نیست.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: